V evropskem tednu mobilnosti sodeluje tudi 32 slovenskih občin
Slovenija | 16.09.2013, 17:13
Vstopili smo v evropski teden mobilnosti. Z različnimi dejavnostmi, ki spodbujajo k drugačnim potovalnim navadam, v njem sodelujejo tudi slovenske občine, letos 32. Osrednje geslo je tokrat: Vaš korak za čistejši zrak. Opomniti želi, da imamo ljudje sami moč za doseganje sprememb v prizadevanjih za čistejši zrak in tako tudi za zmanjšanje pojavnosti številnih bolezni, povezanih z onesnaženostjo zraka. Že majhne spremembe v potovalnih navadah lahko namreč izjemno vplivajo na kakovost življenja in zraka v mestih, kjer so avtomobili glavni onesnaževalci.
Približno 60 odstotkov prebivalcev Slovenije, ki živijo v mestih, na delovno mesto prihaja z avtomobilom. 40 odstotkov avto uporablja tudi za zelo kratke razdalje, od pol do dveh kilometrov, ki jih je smiselno opraviti tudi peš ali s kolesom. Tako kaže raziskava Inštituta za varovanje zdravja iz leta 2008. Janet Klara Djomba z inštituta ob tem poudarja: "Dva kilometra v mestnem okolju s prometom, križišči, semaforji in prehodi za pešce pomeni največ pol ure hoje ali največ 15 minut kolesarjenja. V skandinavskih državah niso redki, ki kolesarji do delovnega mesta tudi več kot 10 kilometrov. Tudi če bi za aktivno pot v službo potrebovali več časa kot z avtomobilom, je razlika v času še vedno manjša, kot če bi se odpravili na rekreacijo od doma." Za ohranjanje zdravja potrebujemo pol ure zmerno intenzivne telesne dejavnosti na dan, to lahko razdelimo na krajše enote dolge vsaj 10 minut. "Če razdalja do službe to omogoča, lahko 30 minut kolesarjenja ali malo hitrejše hoje lahko opravimo že samo s potjo v službo in nazaj domov," dodaja Djomba.
Evropski teden mobilnosti bomo sklenili 22. septembra, ki je dan brez avtomobila. Ob tem bodo tudi v številnih slovenskih mestih središča zaprli za motorizirani promet ter tako pešcem in kolesarjem omogočili varno in neovirano pot. Na Inštitutu za varovanje zdravja svetujejo, naj izkoristimo priložnosti, ki se nam ponujajo v teh dneh, in spremenimo potovalne navade - za svoje boljše zdravje in za čistejše okolje.