
Roman Žveglič predsednik Sindikata kmetov
Skupaj proti plenjenju!
| 16.09.2013, 11:08
"Stališče sindikata in vseh ostalih kmetijskih nevladnih organizacij, ki sodelujemo pri nasprotovanju napovedanemu Zakonu o obdavčitvi nepremičnin je nespremenjeno", pred današnjim sestankom na Ministrstvu za finance za naš radio zatrjuje Roman Žveglič, predsednik Sindikata kmetov Slovenije.
"Vsa kmetijska in gozdna zemljišča, kakor tudi kmetijski objekti in t.i. nezazidana stavbna zemljišča, ki so v naravi še vedno kmetijska, ne smejo biti predmet obdavčitve," še opozarja Žveglič in pojasnjuje, da so vse to osnovna sredstva, saj brez tega ne more biti kmetijske pridelave. Ta sredstva pa po njegovem mnenju predstavljajo tudi največjo postavko pri vrednotenju kmečkega delovnega mesta.
Izvirni greh je GURS-ova cenitev nepremičnin
"Zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin ima popolnoma napačne formule za izračunavo vrednosti naših nepremičnin, zelo visoko so ocenjene in pripravljalcem zakona sem že ponudil, da jim za tak denar, kot je ocenjena, svojo kmetijo takoj prodam, kajti za to vrednost lahko takoj kupim tri take," pojasnjuje Roman Žveglič.
Ocena zemljišč temelji na špekulativnih nakupih
Kmetje opozarjajo, da je temeljni razlog nepravičnosti, vrednotenje nepremičnin glede na minule prodaje zemljišč v bližini. Ko gre namreč za zaokroževanje zemljišč, je zainteresirani lastnik pripravljen za manjša zemljišča, s katerimi bi zaokrožil svojo posest, odšteti neprimerno večjo vrednost, poseben problem pa so tudi minule prodaje zemljišč, ki so se zgodile na podlagi velikih državnih infrastrukturnih projektov. Še posebej pa je vrednotenje kmetijskih zemljišč vprašljivo, ker ne upošteva, da so se v letih pred krizo mnoga zemljišča kupovala z namenom špekulacij njihove spremembe v zazidljivo.
"Ker se je kupovalo kmetijska zemljišča in se je špekuliralo, da bodo enkrat postala zazidljiva in se jih je preplačevalo, pa tudi ker so investitorji velikih infrastrukturnih projektov za zemljo plačevali nekoliko višjo ceno, se to zdaj odraža v naših problemih," še dodaja Žveglič in pravi, da "Zakon o davku na nepremičnine, prav zaradi teh dejstev ne sme ugledati luč sveta".
Žveglič še opozarja, da je problematična tudi možnost, ki jo predlog zakona predvideva, namreč da lahko občina obdavčitev dvigne ali zniža še za 50 odstotkov. Take rešitve niso sprejemljive, zato kmetje zahtevajo, da se napovedani Zakon o davku na nepremičnine umakne. Kmetje se naj bi jutri sestali tudi z vsemi ostalimi deležniki v gospodarstvu, s katerimi bodo uskladili nasprotovanje "plenjenju" vseh tistih, ki ustvarjajo dodano vrednost.