Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Rok MihevcRok Mihevc

Bo poslanke in poslance nagovoril misijonar Pedro Opeka?

Slovenija | 15.09.2013, 14:30

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je na zadnji seji kolegija predsednika Državnega zbora predlagal, da bi poslanke in poslance nagovoril slovenski misijonar na Madagaskarju in kandidat za Nobelovo nagrado za mir 2013, Pedro Opeka.

Vodja poslanske skupine Tanko je predlagal, da bi v tednu od 15. do 22. novembra 2013, ko bo slovenski misijonar na obisku v Sloveniji, le-ta dobil priložnost nagovora Državnega zbora. Slovenski misijonar Opeka bi poslancem in poslankam spregovoril o svojih izkušnjah v boju proti revščini, je dejal Tanko. Kolegij je predlog Poslanske skupine SDS sprejel.

Življenjepis Pedra Opeke, povzet po predlogu za kandidaturo za Nobelovo nagrado: Pedro Opeka se je rodil slovenskim staršem v Argentini. Kot mladenič je delal med revnimi indijanci v Južni Ameriki, pri 22-ih letih pa je odšel kot zidar pomagat misijonarjem na Madagaskar. V Buenos Airesu je bil študent sedanjega papeža Frančiška. Leta 1975 je postal duhovnik - lazarist in od takrat skrbi za najbolj revne na Madagaskarju. V njegovi skupnosti Akamasoa, skupnosti dobrih prijateljev, se je zgodil pravi čudež. Nekdanje smetiščarje je naučil izdelovati opeko in zidati domove. Danes jih 23.000 živi v vaseh, ki so jih tako zgradili. Zgradili so dobrodelni center, bolnišnice in porodnišnice. Svojim revežem je vzgojil čut za delo, odgovornost, spoštovanje samega sebe in do drugih. Najbolj ubogim ljudem se trudi povrniti upanje v življenje, boljši jutri in lepšo prihodnost. Za svoje delo je prejel več nagrad, ki pa ga niso prevzele in s svojim delom nadaljuje. Slovenija je misijonarja slovenskih korenin, Pedra Opeko, dodobra spoznala skozi dokumentarni film novinarja Jožeta Možine z naslovom Pedro Opeka, dober prijatelj, s katerim je predstavil tega izjemnega človeka in njegovo delo in za katerega je prejel več nagrad v različnih državah.

Misijonar Pedro Opeka
Misijonar Pedro Opeka © Izidor Šček

Nova nagrada za dokumentarec o misijonarju Opeki

Ob tem spomnimo, da dokumentarec Pedro Opeka, dober prijatelj, ki je sprožil kandidaturo misijonarja za Nobelovo nagrado za mir in sta jo poleg slovenskega podpisala tudi malgaški in francoski predsednik, je prejel še eno nagrado. Tokrat so celovečerec v režiji Jožeta Možine in koprodukciji TV Slovenija nagradili na mednarodnem filmskem festivalu v Džakarti.

Dokumentarec o misijonarju, lazaristu Pedru Opeki je na Mednarodnem filmskem festivalu za mir, navdih in enakost (International Film festival for Peace, Inspiration and Eqality) prejel nagrado za najboljši dokumentarec, Možina pa je obveljal za najboljšega režiserja, so sporočili z RTV Slovenija.

V Džakarti so Opeko poimenovali za "novo mater Terezo", posebej pa so izpostavili aktualno svetovno sporočilo filma, ki podira rasne in verske predsodke. Indonezija je namreč z 240 milijoni prebivalcev največja muslimanska država na svetu, osrednji lik slovenskega filma pa je katoliški misijonar, ki se je na Madagaskarju z neverjetno požrtvovalnostjo spopadel z revščino ter s smetišč in ulic rešil že več kot 23000 brezdomcev.

Film, ki ga je TV Slovenija prvič predvajala 25. decembra 2011, je navdušil številne gledalce in sprožil val humanitarne pomoči gibanju Pedra Opeke Akamasoa.

Možina je za film dobil že več mednarodnih nagrad in priznanj. Nazadnje aprila, prav tako v Indoneziji, na mednarodnem filmskem festivalu Okolje-zdravje-kultura. Mesec prej so film nagradili tudi na mednarodnem filmskem festivalu v Kanadi, kjer je prejel nagrado za odličnost na področju filmskega ustvarjanja.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Politika, Cerkev po svetu
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...