Škof Glavan predstavil papeževo okrožnico Luč vere
Slovenija | 09.09.2013, 15:18
Prva okrožnica papeža Frančiška z naslovom Luč vere je izšla tudi v Slovenščini. Na današnji novinarski konferenci sta jo predstavila novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference msgr. Andrej Glavan ter urednik revije Cerkveni dokumenti prof. Rafko Valenčič.
Dokument je razdeljen na štiri poglavja. V uvodu papež Frančišek zapiše, da je Lumen fidei skoraj v celoti pripravil zaslužni papež Benedikt XVI. in da je sam dodal nekaj dopolnil. Okrožnico o veri je zato treba prišteti k prvima dvema okrožnicama Benedikta XVI. o ljubezni in upanju.
Okrožnica Luč vere je skupno delo dveh papežev. Apostolski administrator ljubljanske nadškofije novomeški škof Andrej Glavan: „Ta okrožnica je pravzaprav neke vrsto res zadnje darilo Benedikta XVI. božjemu ljudstvu. Gre za skupni napor, za skupno delo dveh papežev. Verjetno je to res nekaj edinstvenega v zgodovini Cerkve, da bi današnjemu svetu, tako ponosnemu na moč razuma in znanstvenih dosežkov, odprl vrata vere, da bi sprejel luč vere kot zanesljivo življenjsko vodilo.“
Papež Frančišek v okrožnici z vso močjo poudarja, da je vera vir luči in svobode. Gre za izkušnjo luči, ker gre za izkušnjo ljubezni. Iz tega pa izhajajo trije poudarki, ki nam jih prinaša okrožnica. Najprej vera in resnica. Prof. Rafko Valenčič: „Gre za pomembno sporočilo Cerkve današnjemu svetu. Cerkve, ki živi sredi sveta, ta pa je utrujen od nekega iskanja ali pa celo zavrže iskanje češ, ni resnice ampak ima vsak svojo resnico.“
Papež poudarja, da vera ne samo 'gleda Jezusa', ampak 'gleda z Jezusovimi očmi'. Oči tistega, ki živi iz vere, namreč razsvetljuje Božja ljubezen in s to lučjo v očeh gleda ljudi, okoliščine, svojo osebno zgodbo in zgodovino sveta. Prav zato vera raste v sožitju, ki spoštuje drugega. Tako da vernik ni domišljav, ampak ponižen, saj ve, da nimamo resnice v posesti, ampak da resnica objema nas in nas ima v posesti.
Od tu izhaja tudi drug poudarek in sicer odnos med vero in Cerkvijo. Cerkev nam predaja vero in nas vzgaja, da živimo kot bratje: krst in evharistija nas oblečeta v Jezusa; prepričano in zvesto izpovedovanje vere ritem našega srca in duha usklajuje z utripajočim srcem vseh stvari; v molitvi očenaša izkušamo našo istovetnost, da smo pravi otroci Očeta, življenje desetih zapovedi, katere razsvetljuje oznanilo blagrov, pa navdihuje našo pot.