Marko ZupanMarko Zupan

Papež Frančišek: Opravljanje ima „kriminalno razsežnost“

Cerkev po svetu | 14.09.2013, 13:36

Kdor slabo govori o bližnjem, je hinavec, ki nima poguma, da bi videl lastne pomanjkljivosti. Tako je papež Frančišek posvaril med homilijo pri maši v kapeli Doma sv. Marte v petek, 13. septembra. Zatrdil je tudi, da ima opravljanje „kriminalno razsežnost“, kajti vsakič, ko govorimo slabo o svojih bratih, posnemamo Kajnovo morilsko dejanje.

Papež je pridigo sicer začel izhajajoč iz Jezusovega vprašanja: "Kaj vendar gledaš iver v očesu svojega brata, bruna v svojem očesu pa ne opaziš?" Te Jezusove besede vznemirjajo vest vsakega človeka v vsakem času. Po tem, ko je najprej govoril o ponižnosti, nam Jezus spregovori še o njenem nasprotju. To je, o sovražni drži do bližnjega oziroma o sojenju brata. Na tem mestu Jezus izreče močno besedo „hinavec“. „Tisti, ki živijo v obsojanju bližnjega, ki slabo govorijo o bližnjem, so hinavci, kajti nimajo moči in poguma, da bi videli lastne pomanjkljivosti.“ Papež Frančišek je opozoril, da je Jezus o tistih, ki v svojih srcih nosijo sovraštvo do bratov, kasneje dejal, da so morilci. Pa tudi apostol Janez jasno pravi, da kdor sovraži svojega brata in kdor sodi svojega brata, hodi v temi.

Vsakič, ko v svojih srcih sodimo brate ali še slabše, ko o tem govorimo z drugimi, smo „kristjani morilci“, tako je poudaril papež Frančišek. „Kristjan morilec … Tega ne pravim jaz. Tako pravi Gospod. Če govoriš slabo o bratu, ga ubiješ.“ Papež je nato dodal, da je v današnjem času, ko se toliko govori o vojnah in se prosi za mir, nujno „dejanje našega spreobrnjenja“. Opravljanje spada v kriminalno razsežnost, nedolžno opravljanje ne obstaja, je opozoril papež Frančišek. Jezik naj bi hvalil Boga. Toda kadar ga uporabljamo, da govorimo slabo o bratu ali sestri, ga uporabljamo, da „Boga ubijemo“, da ubijemo „podobo Boga v bratu“.

Včasih kdo meni, da si nekdo zasluži opravljanje. A papež je zatrdil, da to ne more biti res. „Pojdi in moli zanj! Pojdi, delaj pokoro zanjo! In potem, če je potrebno, govori s tisto osebo, ki lahko pomaga pri problemu. Toda ne govori vsem!“ Kdor izmed nas opravlja, je preganjalec in je nasilnež, tako kot je o sebi dejal Pavel, ki je bil velik grešnik. Papež Frančišek je sklenil z molitvijo: „Prosimo zase in za celo Cerkev milost spreobrnjenja od kriminala opravljanja k ljubezni, ponižnosti, blagosti, krotkosti in velikodušnosti ljubezni do bližnjega.“

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...