Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Papež pri jutranji maši o kristjanih brez vere v vstajenje

Cerkev po svetu | 10.09.2013, 19:55

Kristjani so poklicani, da oznanjajo Jezusa brez strahu, brez sramu in brez triumfalizma, je papež Frančišek dejal med današnjo jutranjo mašo v Domu sv. Marte. Opozoril je pred nevarnostjo, da bi postali kristjani brez vstajenja, ter poudaril, da je Kristus vedno središče in upanje našega življenja. Jezus je Zmagovalec, je tisti, ki je premagal smrt in greh.

Papež je pridigo oprl na Pavlovo Pismo Kološanom in dejal, da nam sv. Pavel svetuje, naj hodimo z Jezusom, kajti on je zmagal; naj hodimo ukoreninjeni v njem in sezidani na njem, na tej zmagi; naj smo utrjeni v veri. Po Frančiškovih besedah je ključna točka to, da je Jezus vstal, kar pa ni vedno lahko razumeti. Ko je Pavel prispel v Atene so ga Grki z zanimanjem poslušali, vse dokler ni začel govoriti o vstajenju. To je strah, ki ga najdemo tudi danes. „Veliko je kristjanov brez vstajenja, kristjanov brez Kristusa Vstalega: Jezusa spremljajo vse do groba, jokajo, zelo ga imajo radi, a samo do tam,“ je zatrdil papež Frančišek in opisal tri vrste kristjanov brez Kristusa Vstalega: bojazljivi kristjani, sramežljivi kristjani in triumfalistični, zmagoslavni kristjani. „Ti trije se niso srečali s Kristusom Vstalim.“

Bojazljivi kristjani so tisti, ki so ostali v jutru vstajenja, so učenci na poti v Emaus, odidejo, ker jih je strah. Apostoli se zaprejo v sobo zadnje večerje in se bojijo judov. Tudi Magdalena joka, ker so odnesli Gospodovo telo. Bojazljivi kristjani se bojijo misliti na vstajenje, je pojasnjeval papež in dodal, da če smo ostali na tej prvi točki, potem se bojimo Vstalega. Druga vrsta kristjanov so tisti, ki se sramujejo. Nekoliko nas je sram izpovedati v tem svetu, ki je znanstven, da je Jezus vstal. Tem kristjanom Pavel pravi, naj so pozorni, da jih ne bo nihče prinašal okoli z modrovanjem in vsemi praznimi prevarami, ki izhajajo iz človeškega izročila. Sram jih je reči, da je Kristus s svojim mesom, svojimi ranami vstal. In nato so tu še kristjani, ki v svoji globini ne verujejo v Vstalega in želijo narediti še bolj veličastno vstajenje od njegovega. To so kristjani triumfalisti: „Ne poznajo besede triumf, zmagoslavje, pravijo le 'triumfalizem', kajti imajo neke vrste manjvrednostni kompleks. Ko gledamo te kristjane vidimo na njih mnogo triumfalnih drž, v njihovem življenju, govorih, pastorali, liturgiji; kajti v svoji globini ne verujejo zares v Vstalega. On je Zmagovalec, je Vstali. On je zmagal,“ je pojasnil papež Frančišek in spodbudil, da je treba brez strahu, brez sramu, brez triumfalizma gledati v Gospoda Vstalega, njegovo lepoto, in tudi položiti svoje prste v njegove rane. To je namreč sporočilo, ki nam ga danes daje Pavel, da je Kristus vse, da je celota in upanje, ker je Ženin, je Zmagovalec.

Današnji evangelij nam govori tudi o množicah, ki so prihajale poslušat Jezusa. Med njimi je bilo veliko bolnih, ki so se ga želeli dotakniti, kajti iz njega je prihajala moč in vse ozdravljala. Papež je pridigo sklenil z besedami: „Naša vera, vera v Vstalega – to premaga svet! Pojdimo naproti njemu in dopustimo tako kot ti bolni, da se nas dotakne On, njegova moč; kajti On je iz kosti in mesa, ni neka spiritualna ideja. On je živ. Je Vstali. In tako je premagal svet. Naj nam Gospod podeli milost, da bi razumeli in živeli te stvari,“ je še dejal papež.

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...