Papež Frančišek
Papež: V Božji ljubezni najdejo smisel tudi naši grehi
Cerkev po svetu | 11.08.2013, 12:52 Marjana Debevec
Papež Frančišek se je pri današnjem opoldanskem nagovoru osredotočil na evangelij, ki nam govori o želji po dokončnem srečanju s Kristusom. Ta želja nam pomaga, da smo pripravljeni, budni, saj srečanje z njim pričakujemo z vsem srcem. Vse zbrane je vprašal, v čem je njihov zaklad.
Jezus je svojim učencem o čuječnosti spregovoril na poti v Jeruzalem, na poti k trpljenju, smrti in vstajenju. Na tej poti jih je po papeževih besedah učil o tem, kar je imel najgloblje v srcu. „Med temi stvarmi je nenavezanost na zemeljske dobrine, zaupanje v Očetovo previdnost in notranja čuječnost, ki je dejavno pričakovanje Božjega kraljestva“, je poudaril papež. Za Jezusa je to pričakovanje vrnitev v Očetovo hišo, za nas pa je pričakovanje Kristusa samega, ki nas bo po papeževih besedah popeljal na praznovanje brez konca, kot je to storil že s svojo Materjo. „Omenjeni evangelij nam želi povedati, da je kristjan tisti, ki v sebi nosi veliko, globoko željo srečati se z Gospodom skupaj z brati. Vse to pa je povzeto v Jezusovih besedah: 'Kjer je namreč vaš zaklad, tam bo tudi vaše srce',“, je dejal papež in zbrane vprašal, ali imajo srce, ki si nekaj želi, ali pa imajo zaspano srce. Ubogi ljudje, ki nimajo želja, je dejal. Za nas kristjane pa je največje veselje na obzorju srečanje z Jezusom. Zatem pa je zbranim postavil drugo vprašanje: „Poskusimo se vprašati, kje je moj zaklad? Kaj je zame najpomembnejše, najbolj dragoceno, kaj privlači kot magnet moje srce? Lahko rečem, da je to Božja ljubezen? Nekdo mi bo odgovoril: Ampak, oče, jaz sem delavec, imam družino, zame je najpomembnejše vzdrževati družino... Vse to je res“, je dejal papež in nadaljeval: „Katera pa je moč, ki združuje družino? Prav Božja ljubezen daje smisel majhnih vsakodnevnim naporom in nam pomaga, da se soočimo z velikimi preizkušnjami. To je resnični človekov zaklad“, je poudaril sveti oče in dodal, da Božja ljubezen ni nekaj splošnega, saj ima ime in obraz: to je Jezus Kristus. Ne moremo namreč ljubiti zraka, ampak osebo. In oseba, ki jo ljubimo je Jezus, Očetov dar za nas. Gre za ljubezen, ki da vrednost in lepoto vsemu drugemu: družini, delu, študiju, prijateljstvu, umetnosti in vsaki človekovi dejavnosti. „Daje pa tudi smisel negativnim izkušnjam, saj nam pomaga, da gremo preko, da ne ostanemo ujetniki zla. Vedno nam da upanje in nam kaže končno obzorje našega romanja. Tako tudi napor in padci najdejo smisel“, je poudaril papež Frančišek. „Tudi naši grehi najdejo smisel v Božji ljubezni. Ta Božja ljubezen v Jezusu Kristusu, nam vedno odpusti. Tako nas ljubi, da nam vedno odpusti“, je zatrdil papež Frančišek. Za zgled nam je dal sv. Klaro Asiško, katere god obhajamo.
Po opoldanski molitvi je papež Frančišek pozdravil vse muslimane, ki so v tem tednu sklenili sveti mesec ramadan, posvečen predvsem postu in miloščini. Zaželel je, da bi si kristjani in muslimani predvsem preko vzgoje novih generacij prizadevali za medsebojno spoštovanje.