Papež Frančišek
Papež se je pri angelusu zahvalil Gospodu za svetovni dan mladih v Riu
Papež in Sveti sedež | 04.08.2013, 12:59 Marta Jerebič
Papež Frančišek je pri opoldanskem nagovoru spregovoril o svetovnem dnevu mladih, ki se je končal prav pred enim tednom. Zahvalil se je Gospodu za veliki dar tega dogodka, za Brazilijo, za Latinsko Ameriko in za ves svet. Spomnil se je tudi današnjega godovnjaka sv. Janeza Vianeja, zavetnika duhovnikov, ter 35. obletnice smrti Pavla VI.
Kot je dejal papež, je bil svetovni dan mladih v Riu de Janeiru nova etapa romanja mladih s Kristusovim križem po vseh celinah. Hkrati je opozoril: »Nikoli ne smemo pozabiti, da svetovni dnevi mladih niso 'ognjemet', trenutki navdušenja, ki so namenjeni samim sebi, pač pa so etape dolge poti, ki se je začela leta 1985 na pobudo Janeza Pavla II.«
Mladi ne hodijo za papežem, tega se moramo vedno zavedati, ampak hodijo za Jezusom Kristusom in nosijo njegov križ. Papež pa jih vodi in spremlja na tej poti vere in upanja, je dejal sveti oče in se zahvalil vsem mladim, ki so se udeležili SDM, tudi za ceno žrtev.
Papež je prosil Marijo, da bi mladi, ki so se udeležili svetovnega dneva mladih, to izkušnjo lahko prevedli v svojo vsakdanjo pot, v vsakodnevne drže; pa tudi, da bi jo prevedli v pomembne življenjske odločitve v odgovoru na osebni Gospodov klic. Pri današnjem bogoslužju odzvanja izzivalna beseda Pridigarja: 'Nečimrnost čez nečimrnost… vse je nečimrnost'. Mladi so še posebej občutljivi na praznino smisla in vrednot, ki jih pogosto obdaja. Na žalost pa plačujejo tudi posledice, je dejal sveti oče in dodal, da srečanje z živim Jezusom v njegovi veliki družini, ki je Cerkev, napolnjuje srce z veseljem, ker ga napolnjuje s pristnim življenjem, globoko dobrino, ki ne preide in se ne pokvari: to smo videli na obrazih mladih Riu. Toda ta izkušnja se mora soočiti tudi z vsakdanjim napuhom, strupom praznine, ki se vtihotaplja v naše družbe, ki temeljijo na dobičku in posesti, ki mlade zavajajo s potrošništvom. Evangelij današnje nedelje nas opozarja ravno na nesmisel utemeljevanja svoje sreče na imetju, je dejal papež Frančišek in dodal: »Resnično bogastvo je Božja ljubezen, ki jo delimo z brati. Kdor je to izkusil, se ne boji smrti, ampak prejme mir srca.«