dr. Suzana Žilić Fišer
Žilič Fišerjeva zavrača očitke o kršitvah pri izvajanju Evropske prestolnice kulture
Slovenija | 02.09.2013, 15:00
Odgovornim na zavodu Maribor 2012, ki so vodili Evropsko prestolnico kulture, grozi kazenski pregon. Mariborska mestna občina ga je napovedala, ker naj bi po pregledu poslovanja zavoda v lanskem in delu letošnjega leta ugotovila kršitve. Nekdanja generalna direktorica in programski vodja zavoda Suzana Žilič Fišer in Mitja Čander, ki sta o napovedi kazenskega pregona izvedela iz medijev, vse očitke zavračata.
Izredno revizijo pravilnosti poslovanja zavoda Maribor 2012 v lanskem in delu letošnjega leta je mariborska mestna občina naročila spomladi. Končno poročilo omenja kršitve, kot so nepregledno sklepanje avtorskih pogodb, nezakonito sklepanje podjemnih pogodb, neustreznost sistema nadzora izvajanja koprodukcijskih pogodb ter nepravilno načrtovanje in drobljenje javnega naročila. "Dobili smo nek osnutek, takrat ko je zavod še obstajal. Nanj so pristojni za različna področja znotraj zavoda podali pripombe in različne argumente. Revizorka bi jih morala vključiti v končno poročilo," je za naš radio povedala Žilič Fišerjeva. Odgovorni na zavodu bi morali ta dokument tudi prejeti, a ga sama pred poročanjem medijev o tem, tako je zatrdila, ni videla.
V zavodu, ki je nehal obstajati sredi tega leta, so imeli po besedah Žilič Fišerjeve že triletno notranjo revizijo, ki jo je opravil zunanji izvajalec z mednarodno licenco. "Ta revizija je pokazala, da ni nezakonitosti oziroma kakšnih pomembnih pomanjkljivosti in odstopanj," je pojasnila. Oceno projekta Evropska prestolnica kulture v Mariboru so naročili tudi v Bruslju. "Ko pogledam oceno Evropske komisije, ki ocenjuje na osnovi parametrov, ki so primerljivi različnim Evropskim prestolnicam kulture, je to zame objektivna ocena. Ta ocena je pokazala, da je v resnično problematični politični in ekonomski situaciji zavod reševal projekt in ga tudi učinkovito izvedel, da pa je velika težava, to posebej poudarja, nepravilen odnos tako prejšnjega kot tudi zdajšnjega vodstva občina," je še pojasnila Žilič Fišerjeva. A mariborska mestna občina pri očitkih na račun vodstva zavoda vztraja. Trdi tudi, da je podobne ugotovitve navedla tudi omenjena triletna revizija. "Verjamem, da je v širšem prostoru zelo eklatantno, kakšna je relevantnost ene, druge ali tretje revizije," je dodala nekdanja generalna direktorica zavoda.
Žilič Fišerjevo je napoved o kazenskem pregonu prizadela, saj je bila Evropska prestolnica pomemben projekt. Kot je dodala, so se na zavodu trudili ravnati odgovorno, vestno in transparentno, zato so uvedli tudi dodatne postopke nadzora. Vso zgodbo razume kot veliko afero, ki zgolj škodi projektu. Prepričana je, da so Mariborčanke in Mariborčani na izvedeno Evropsko prestolnico kulture lahko ponosni, da so se našli pozitivni učinki na področju turizma in mednarodne prepoznavnosti. "Po eni strani je občina, ki se je zavezala za ta projekt, dolžna na nek način nadaljevati ali prek kakšnih organov ali prek vlaganja v kulturo trajnostne učinke. Ne vem … Verjetno je to za našo lokalno oblast nepomembno," meni. Temeljev za kazenski pregon, tako poudarja Žilič Fišerjeva, ni. Če bo do tega vseeno prišlo, bo uporabila vsa pravna sredstva, da dokaže, da gre za krivo ovadbo, blatenje in natolcevanje.