Dijaki
Začetek pouka tudi v katoliških izobraževalnih ustanovah
Slovenija | 02.09.2013, 15:51
V novo šolsko leto, ki je hkrati tudi novo veroučno leto, so danes med drugim vstopili dijaki štirih slovenskih katoliških gimnazij in učenci osnovne šole Alojzija Šuštarja. Tradicionalno so ga začeli s svetimi mašami, pri katerih so prosili za božji blagoslov.
Zavod svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano združuje Škofijsko klasično gimnazijo, Jegličev dijaški dom, Osnovno šolo Alojzija Šuštarja, glasbeno šolo, Študentski dom Janeza Gnidovca in Slovenski dom. V šentviški župnijski cerkvi so se že zjutraj zbrali dijaki Škofijske klasične gimnazije, njihovi starši in učiteljski zbor. Somaševanje je vodil ljubljanski pomožni škof in nekdanji direktor zavoda Anton Jamnik. Gimnazijcem je ob začetku šolskega leta zaželel, naj bodo radi to, kar so. "Vsak začetek prinaša veselo pričakovanje, a tudi kakšen dvom in strah, kako bo šlo. Zaupajte vase. Radi bodite to, kar ste. Sposobni ste, darove imate. Rad bi, da bi bilo to leto za vse vas, fantje in dekleta, veselo pričakovanje samih sebe. Kaj to pomeni? Da razvijete svoje darove, svoje talente." Na srce jim je položil tudi, da življenje ni odvisno samo od nas, pač pa je ob nas Jezus, ki nam je v oporo. Hkrati je nagovoril učiteljski zbor. "Znanje je pomembno. A učenje ne sme biti le neka faktografija. V znanju mora biti tudi srce, pričevanje, tisto, kar dejansko živimo … Pomembno je, da s svojo osebnostjo in s svojimi dejanji, ne samo z besedami, dajemo dijakom tisto, kar je v nas. Samo to, kar srce ima, srce lahko da. Srce govori srcu." Po sveti maši so vsi skupaj na prireditvi pred zavodsko hišo prisluhnili besedam novega ravnatelja gimnazije Simona Feštanja. Ko je na gimnaziji stekel pouk, je sledil sprejem najmlajših učencev v zavodu - prvošolcev na Osnovni šoli Alojzija Šuštarja. Letošnja generacija je že šesta po vrsti. Tudi te je blagoslovil škof Jamnik in jih opogumil pred novimi začetki.
V Zavodu svetega Stanislava je sicer novo šolsko leto še vedno praznično, saj obhajajo 20. obletnico vnovične ustanovitve gimnazije. "Letos imamo letos nov načrt. Z dvema nekdanjima dijakoma želimo ovrednotiti proces katoliškega šolstva v demokratični Sloveniji. Ugotoviti želimo, kakšen prispevek so dale katoliške šole tako v cerkvenem okolju kot tudi na nacionalni ravni," nam je povedal direktor zavoda Roman Globokar. "Mislim, da je pedagoški poklic poseben poklic. To ni vsakdanja služba. Bolijo nas očitki, da smo v šoli zato, ker je krajši delovnik, ker pridemo prej iz službe, … Mislim, da smo v šoli zato, ker imamo radi otroke," pa je nekatere občutke ob prvem šolskem dnevu z nami delila ravnateljica osnovne šole Marina Rugelj.
Bogu so se za uspešno novo šolsko leto priporočili tudi v Zavodu Antona Martina Slomška v Mariboru. Dijaki tamkajšnje škofijske gimnazije so se zjutraj zbrali na ploščadi pred gimnazijo, kjer so prisluhnili nagovoru poslovnega direktorja zavoda Andreja Flogiea, sledila sta besedno bogoslužje in kulturni program. Nato so razredniki dijake odpeljali v matične učilnice, kjer so jim predstavili navodila za novo šolsko leto. Sveto mašo ob začetku pouka je v mariborski stolnici opoldne daroval nekdanji dijak te gimnazije, duhovnik Marjan Pučko.
Že sinoči so Boga in Marijo za vse dobro v novem šolskem letu prosili v Logu pri Vipavi, kjer so se zbrali dijaki Škofijske gimnaziji Vipava, njihovi starši in učitelji. Že pred dobrim tednom dni so imeli spoznavni dan za dijake prvih letnikov. "Bilo je zelo lepo. Lahko so se nekoliko spoznali še preden so stopili v šolske prostore in začeli s poukom," je za naš radio povedal ravnatelj Vladimir Anželj.
Za Gimnazijo Želimlje bo letošnje šolsko leto najbolj polno do zdaj. "Toliko dijakov, kolikor jih imamo v tem šolskem letu, nismo imeli še nikoli. Vsi razredi so natrpani. Čaka nas kar hud izziv," je prepričan ravnatelj Peter Polc. Novo šolsko leto so začeli s sveto mašo v župnijski cerkvi v Želimljah. Sledile so razredne ure, na katerih so se dijaki seznanili z urnikom in šolskim koledarjem, nato so že zavihali rokave.
Vsem učencem, dijakom in učiteljem ob tem želimo veliko uspeha.