Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Rok MihevcRok Mihevc

Slovensko gospodarstvo se še naprej krči, v EU slabše le še na Cipru

Slovenija | 30.08.2013, 17:28

V Sloveniji se je bruto domači proizvod v letošnjem drugem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšal za 1,7 odstotka. Skupaj se je BDP v prvi polovici tega leta zmanjšal za 3,2 odstotka. To je eden največjih padcev v Evropski uniji. Gospodarske zbornice rezultat ne preseneča, sindikati so prepričani, da gre za posledico vladnega varčevanja.

Slovenski BDP, popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni, se je glede na prve štiri mesece tega leta zmanjšal še za 0,3 odstotka, v primerjavi z enakim lanskim obdobjem za 2,2 odstotka. "Sklepamo lahko, da so se razmere nekoliko stabilizirale po nekoliko višjih padcih," je ob tem dodal Anže Podnar s statističnega urada. Na uradu za makroekonomske analize in razvoj opozarjajo, da je v Evropski uniji večji padec beležil le Ciper, v večini ostalih članic povezave so na četrtletni ravni zabeležili rast. Glavni razlog za takšne trende ostaja krčenje domače potrošnje, kar je potrdil tudi Podnar. "Negativen vpliv ima predvsem domače povpraševanje, vendar ne tako hud kot na začetku leta, tako da se bruto domači proizvod ni tako znižal. Še naprej se je zmanjševalo tudi trošenje države, to četrtletje največ - 3 odstotke. Od začetka leta 2011 se je to trošenje zmanjšalo že za kar dobrih 7 odstotkov," je pojasnil.

Podobno kot v preteklih četrtletjih je na gospodarsko dejavnost v pozitivno vplivalo zunanje povpraševanje. "Izvoz se je povečal za približno dva odstotka, uvoz je ostal na enaki ravni kot leto prej, tako da je saldo menjave k gospodarski rasti prispeval 1,5 odstotne točke," je še povedal Podnar.

Iz gospodarske zbornice so sporočili, da danes objavljeni podatki statističnega urada potrjujejo njihove ocene, da se bo BDP letos skrčil za najmanj 2,6 odstotka. Kot dodajajo, je ob zdajšnjih in pričakovanih neodločnih ukrepih oblasti težko napovedati tehnični izhod iz recesije, a po njihovem do tega zagotovo še ne bo prišlo letos. Da glede na politiko, ki jo uveljavlja Slovenija, trenutno ni prostora za optimizem, so prepričani tudi sindikati. Da je država že zelo blizu prostemu padu, ko se ne da več nadzorovati gibanja, je medtem podatek o zmanjšanju BDP pospremil ekonomist Marko Jaklič. Presenečen je, da ne delamo nič resnega, da bi bilo v prihodnje bolje, občutek ima, kot da se nekdo dela norca. Jaklič je prepričan, da se je Slovenija znašla v začaranem krogu. Posojilodajalci jo silijo k varčevanju, kar zmanjšuje domače povpraševanje in BDP ter posledično zvišuje proračunski primanjkljaj. Sam upa, da gre pri rezih v javno porabo za kratkoročno prilagajanje, in opozarja, da bi moral biti naš izziv, kako okrepiti proračunske prihodke. Vendar država po njegovem v tem smislu močno zaostaja. Kot dodaja, še vedno ni na zdrav način zagnala naložb, med drugim so negativne zgodbe glede kadrovanj v državnih podjetjih. Spomnil je še, da Slovenija močno zaostaja tudi pri črpanju evropskih sredstev. Jaklič pričakuje, da bom v recesiji tudi prihodnje leto in da bomo minimalno rast zabeležili šele leta 2015.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...