
Travniški sadovnjak
KD v korakih po 10% navzgor?
| 22.08.2013, 18:26
Na Ministrstvu za kmetijstvo in okolje se je sestal Svet za kmetijstvo in podeželje Republike Slovenije. Sestanka se je udeležil tudi pristojni minister mag. Dejan Židan. Osrednja tema zasedanja je bila razprava o novi določitvi katastrskega dohodka zemljišč, ki že dolgo povzroča vročo kri kmetom ter buri kmečke stanovske organizacije in združenja.
Kot so sporočili z Ministrstva za kmetijstvo in okolje so bile glavne ugotovitve ob pregledu predloga Uredbe o določitvi kalkulacij za ugotavljanje katastrskega dohodka zemljišč in pavšalne ocene dohodka na panj ter predloga Uredbe o določitvi lestvic katastrskega dohodka in pavšalne ocene dohodka na panj za leto 2014 naslednje:
- v izračunih je še vedno veliko pomanjkljivosti
- novi izračuni so za nekatere vrste rabe prinesli tudi večkratno povečanje katastrskega dohodka
Letos največ 10% dvig, tudi v prihodnjih letih največ koraki po 10%
Člani Sveta so tudi ugotovili, da se slovensko kmetijstvo nahaja v težkem položaju zaradi naravnih nesreč in izpostavili, da lahko predloga obeh uredb podprejo le ob pogoju, da se katastrski dohodek za leto 2014 ne poveča za več kot 10 odstotkov v primerjavi z letošnjim letom, prav tako naj bi se tudi v prihodnjih letih lahko povečeval le po 10 odstotkov.
Svet za kmetijstvo in podeželje ministru Dejanu Židanu tudi predlaga, da se nadaljuje strokovno delo s ciljem zasnove "bolj pravičnih izračunov katastrskega dohodka", in svetoval, da se pri algoritmih izračuna uporabijo bolj kakovostni podatki, da se ponovno pregleda metodologija samega pristopa določanja katastrskega dohodka in po potrebi tudi predlagajo ustrezne spremembe zakona.
Bo minister Židan pri glasovanju na vladi upošteval svoje posvetovalno telo?
Svetu za kmetijstvo in podeželje, ki je bil formiran kot posvetovalno telo resornega ministra, sicer predseduje prof. dr. Franci Štampar. Člani so še predsednik KGZS Cvetko Zupančič, predsednik Sindikata kmetov Slovenije Roman Žveglič, predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč, predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk, agrarni ekonomist dr. Miroslav Rednak, Franc Režonja, Franci Veršič, dr. Jernej Turk, dr. Tatjana Zagorc, Srečko Čater in Tone Hrovat.