Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
Papež Frančišek (foto: SDM 2013)
Papež Frančišek

VIDEO: Papež 7. september razglasil za dan molitve in posta za mir

Papež in Sveti sedež | 01.09.2013, 14:17 Marta Jerebič

Papež Frančišek je danes opoldne vidno presunjen spregovoril vprašanju miru na svetu ter prosil vse, ki kjerkoli netijo vojne, zlasti v Siriji, naj prenehajo z destruktivnim vedenjem, saj nasilje vedno rojeva nasilje in vojna vedno poraja vojno. Vse ljudi, ki so mu pripravljeni prisluhniti, zlasti pa vse kristjane, je povabil, naj se mu to soboto, 7. septembra, pridružijo v postu in v molitvi za mir. Za isti dan je napovedal tudi molitveno bdenje za mir od 19. do 24. ure na Trgu svetega Petra v Vatikanu.

„Danes dragi bratje in sestre bi rad bil glasnik krika, ki se z naraščajočo tesnobo dviga z vseh koncev sveta, od vseh narodov, iz srca vsakega človek, iz ene same velike družine, ki je človeštvo. To je krik želje po miru! Gre za klic, ki govori, da hočemo svet miru, da hočemo biti možje in žene miru. Hočemo, da v tej naši družbi, ki jo trgajo ločitve in spopadi, napoči mir. Nikoli več vojne! Mir je neprecenljivi dar, ki ga je treba pospeševati in varovati.“

Sveti oče je dejal, da mu povzročajo posebno trpljenje in skrb številna žarišča spopadov. V zadnjih dneh je njegovo srce globoko ranjeno in je v stiski zaradi dogajanja v Sirij in zaradi dramatičnega razvoja, ki je predviden. Zato je izrekel močan poziv k miru, ki izvira iz njegove najgloblje biti. Koliko trpljenja, kolikšno razdejanje, koliko bolečine je prineslo in prinaša uporaba orožja v izmučeni Siriji zlasti med civilnim in nemočnim prebivalstvom. Pomislimo naj na številne otroke, ki ne bodo uzrli luči prihodnosti. Zato je dejal:

„Posebej odločno obsojam uporabo kemičnega orožja!“

Papež Frančišek ostaja pod močnim vtisom strahovitih podob, ki jih je v teh dneh bilo mogoče videti. Opoldanski nagovor je zato nadaljeval: „Rečem vam, da obstoja Božja sodba in tudi sodba zgodovine o naših dejanjih, ki ji ne moremo ubežati!Nikoli uporaba nasilja ne prinaša miru. Vojna kliče vojno, nasilje kliče nasilje!“

Z vso svojo močjo je prosil strani, ki so v konfliktu, naj prisluhnejo glasu svoje vesti. Naj se ne zaprejo v svoje interese in naj gledajo na drugega, kot na brata in naj se pogumno in odločno usmerijo na pot srečevanja in pogajanj. Premostijo na slepo kljubovanje.

„Z enako močjo spodbujam tudi mednarodno skupnost naj se z vsemi močmi brez nadaljnjega odlašanja potrudi za jasne pobude miru v tej deželi, ki bodo temeljile na dialogu in pogajanjih za dobro vsega Sirskega ljudstva.“

Spodbudil je zavzeto humanitarno pomoč in spomnil, da je mir dobrina namenjena vsemu človeštvu. Za dosego te neprecenljive dobrine je nato izrekel povabilo k postu in molitvi. Dejal je: „Zato sem se odločil, da za vso Cerkev razglasim prihodnji 7. september, ki je vigilija rojstva Marije, Kraljice miru, dan posta in molitve za mir v Siriji, na Bližnjem Vzhodu in po vsem svetu.“

Povabil je, naj se tej pobudi na neki način pridružijo tudi kristjani, ki niso katoličani ter osebe, ki pripadajo drugim verstvom, kakor tudi ter ljudje dobre volje. 7. septembra od 19.00 do 24.00 ure bo zato na Trgu svetega Petra v duhu spokornosti molitev, da bi od Boga izprosili veliki dar miru za ljubljeni sirski narod in za mir v vseh območjih nasilja in spopadov po svetu. Dodal je: „Vse krajevne Cerkve prosim, naj razen posta, tisti dan organizirajo posebno bogoslužje s tem namenom.“

Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.