Mladi sos e že nekaj ur prej zgrinjali na Copacabano
SDM, Rio, novice in zanimivosti, 28. 7. 2013
Cerkev po svetu | 28.07.2013, 08:59 Marta Jerebič
Papež na katoliškem radiu v Riu. Kako je bilo na petkovem kosilu s papežem. Zgodba mladega fanta, ki je iz Argentine prišel peš na SDM.
Papež na katoliškem radiu v Riu
»Dober dan in dober večer vsem poslušalcem.« Tako je papež Frančišek pozdravil preko radijskih valov, ko je v soboto popoldne obiskal radio nadškofije Rio de Janeiro Radio Katedrala. Zatem je dejal, da se zaveda velikega pomena sredstev družbenega obveščanja: »Menim, da je danes katoliški radio najbližja prižnica, ki jo imamo.« Preko radia se lahko oznanjajo človeške in verske vrednote, predvsem pa se lahko oznanja Jezusa Kristusa.
Papež Frančišek se je preko Radia Katedrala tudi zahvalil nadškofiji Rio de Janeiro, da si prizadeva za ohranjanje radijskega dela. Poslušalce pa je prosil, naj molijo zanj, naj molijo za radio, za škofa in za nadškofijo.
Vsi skupaj naj se povežejo v molitvi in delu za družbo, ki bi bila bolj človeška, bogatejša z vrednotami in ki ne bi izključevala nikogar. Vsi naj bi si prizadevali za solidarnost: besedo, ki danes ni preveč priljubljena. »Je beseda, ki se jo vedno poskuša odstraniti, saj je nadležna. Pa vendar je beseda, ki odseva človeške in krščanske vrednote. Te so danes nujne, če želimo iti proti kulturi odmetavanja, v kateri je mogoče zavreči vse.« Taka kultura vedno nekoga izloča: otroke, mlade, ostarele, vse tiste, ki jih ne potrebuje, ki ne prinašajo doprinosa. A to se ne sme dogajati, je poudaril papež Frančišek. Solidarnost nasprotno vključuje vse. Zato si je treba prizadevati za kulturo solidarnosti in za evangelij.
Papež je odgovoril še na vprašanje o pomenu družine. Le-ta ni pomembna samo za evangelizacijo novega sveta: »Družina je pomembna, je nujna za preživetje človeštva. Če ni družine, je v nevarnosti kulturno preživetje človeštva. Družina je osnova, če nam je to všeč ali ne.«
Na kosilu s papežem
Mladi Thomson Philip, ki se je rodil v Indiji in živi na Novi Zelandiji, komaj verjame, da je na svetovnem dnevu mladih 2013 v Riu de Janeiru pri kosilu sedel zraven papeža Frančiška. 27-letni inženir za komunikacije je za agencijo CNA povedal: »Nimam dovolj besed, da bi opisal, kaj čutim. Počutil sem se tako blagoslovljenega in to je bilo najlepše doživetje v mojem življenju. Zaradi tega imam zdaj veliko odgovornost.« V petek je pri kosilu papež Frančišek sedel na eni strani mize, nadškof Orani Tempesta iz Ria pa na drugi. Na obeh straneh so sedeli mladi. Philip je sedel na prvem mestu na papeževi levici. »To je bila velika priložnost, ko nam je papež naročil, naj Kristusovo upanje širimo na druge. Prosil nas je tudi, naj zanj molimo,« je dejal.
»Ni nas zanimala hrana, ampak samo on.« Papeževo kosilo z mladimi z vseh celin sveta je na svetovnem dnevu mladih postalo tradicija. Philip je povedal, da se je na vest, da bo med izbranimi, ki bodo osebno kosili s papežem, odzval z nejevero. »Dobil sem elektronsko sporočilo ter preveril, ali je pravo, če prihaja s pravega kraja, iz pravega vira. Tako sem bil presenečen, da sem se skoraj onesvestil. Bilo je krasno kosilo.« Povedal je, da so mladi pred kosilom čakali približno eno uro. Ko je papež Frančišek prispel, so ga 'toplo sprejeli'. »Ko sem mu povedal, da govorim angleško, me je prosil, naj govorim počasi, da me bo razumel. K sreči me je razumel, čeprav je bilo tam tudi dekle, da bi prevajalo. Papež nas je prosil, naj molimo in delamo v skupnosti. Ni nas prosil, naj delamo velike reči, ampak da tisto, kar od nas pričakujejo, da naredimo, delamo dobro,« je pojasnil. Philip je pokazal darila, ki jih je prejel vsak od papeževih mladih tovarišev pri kosilu: blagoslovljen rožni venec ter papeško svetinjo z doprsno podobo svetega očeta.
Drug mladenič, ki se je udeležil kosila, Luis Edmundo Martinez iz Mehike, je za CNA povedal, da je bilo obedovanje s papežem »čudovito doživetje, da so skupaj z njim preživeli toliko časa, bili z njim in so ga lahko svobodno vprašali karkoli«. Martinez se je lahko s svetim očetom pogovarjal naravno, saj je njun materni jezik španščina. »Od januarja sodelujem s pripravljalnim odborom svetovnega dneva mladih. Mislim, da je bilo to na neki način dar od Boga za služenje,« je pristavil.
Iz Argentine peš na SDM v Brazilijo
Ker si ni mogel plačati potnih stroškov, je fant 1.829 milj v Rio de Janeiro zato, da bi na svetovnem dnevu mladih videl papeža Frančiška, prehodil peš. Mladi Facundo je mesec dni horizontalno prečkal skoraj celotno južnoameriško celino – od domačega mesta Jujuy v Argentini do Rio de Janeira v Braziliji – da bi se udeležil svetovnega dogajanja mladih. »Žele sem priti z ljudmi iz Jujuya, pa nisem mogel, ker bi moral plačati 7.000 pesov (1.280 ameriških dolarjev) in to je veliko denarja,« je dejal
Facundo, ki je lani maturiral. Vodila ga je le pot, ki mu jo je na zemljevidu začrtal domači duhovnik. Duhovnik se je obotavljal, saj ni vedel, kje bo fant spal ali kaj bo jedel, mati pa mu je rekla, da je nor. Facundo je povedal, da je iz Jujuya odšel 'zelo vznemirjen' 1. julija, domačim je povedal le dan poprej. »Domači so me vprašali, zakaj odhajam tako zgodaj, kdo bo potoval z menoj in rekel sem, da bom potoval z Jezusom,« je izjavil. Mama mu je je vseeno dala 600 pesov (110 dolarjev) in se je peš napotil v Rio de Janeiro. »Pešec z nahrbtnikom se zanaša denarja, jaz pa sem postal pravi romar, saj se romar zanaša na vero,« je pripomnil Facundo. »Največja težava je bilo priti v Brazilijo s komaj 13 dolarji, lačen, ne da bi znal jezik,« je povedal Facundo. Fant je štopal, pobral ga je avtobusni šofer, ga pustil pri stolnici v Iguazuju, kjer je bil pri prvi portugalski maši in je spal v frančiškanski šoli. V šoli so mu ponudili direkten polet, pa se je odločil, da bo šel z drugimi patri, ki so prispeli iz Bostona in so šli v Rio peš, ker je menil, da bo to bolje in 'lepše' romanje. Potoval je podnevi in ponoči. Ko ga je bilo strah, je ves čas molil rožni venec. »Vredno je videti papeža, ki opazi uboge in zato bi se rad z njim srečal,« je dejal. »Zares bi mu rad povedal, kako lepo je hoditi za Jezusom in da ima prav.«