Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Utrinki iz življenja vesoljne Cerkve, od 8. do 13. 7. 2013

Cerkev po svetu | 14.07.2013, 07:00 Marta Jerebič

Komisija za vatikansko banko začela z delom. SDM: Kateheze na več kot 270 mestih. V Egiptu oblikovali komisijo krščanskih pravnikov in politikov, ki bodo zastopali stališče glede nove ustave. Rekorden virtualni obisk groba sv. Frančiška. Plenarno zasedanje afriških škofov.

Komisija za vatikansko banko začela z delom

Preiskovalna komisija za vatikansko banko IOR se je v sredo sestala na prvi seji, poroča vatikanski dnevnik L'Osservatore Romano, ki ne navaja sklepov srečanja. Piše le, da sta se ga med drugim udeležila tudi predsednik nadzornega sveta banke, pravnik Ernst von Freyberg ,in msgr. Battista Ricca. Del srečanja je bil prisoten tudi papež Frančišek, ki je želel spodbuditi delo komisije, ki jo je ustanovil 24. junija zaradi škandalov, povezanih s pranjem denarja in sumljivimi transakcijami.

Popolni odpustek za udeležence SDM

Še dober teden nas loči od 28. svetovnega dneva mladih, ki bo potekal v Braziliji od 22. do 29. julija. Apostolski penitenciarij je v okviru priprav na ta velik dogodek podpisal dekret o odpustkih za udeležence. Cerkev naklanja popolni odpustek vsak dan in vsakem udeležencu, ki bo iskreno in skesano pristopil k zakramentu sprave, prejel obhajilo, molil po namenu svetega očeta in se udeleževal obredov ter pobožnosti v Riu de Janeiru. Odpustek je mogoče darovati tudi za duše v vicah. Tudi vsi tisti, ki se dogodka ne bodo udeležili na kraju samem, temveč ga bodo zbrano in pobožno spremljali preko radia, televizije in interneta, so lahko deležni popolnega odpustka, če izpolnijo prej naštete duhovne, zakramentalne in molitvene pogoje.

SDM: Kateheze na več kot 270 mestih

Na svetovnem dnevu mladih v Braziliji, ki se bo začel 23. julija, se bodo mladi udeležili tudi katehez. V različnih jezikih bodo od 24. do 26. julija potekale na več kot 270-ih mestih po Rio de Jeneiru. Največ, 133, jih bo v portugalščini, 50 v španščini, 25 v angleščini, po 15 v italijanskem in francoskem jeziku ter 5 v poljščini. Kateheze bodo tudi v arabskem, ruskem, grškem, češkem, danskem, hrvaškem in slovenskem jeziku. Slednje bo vodil ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik.

Osebni tajnik Janeza XXIII. o njegovi kanonizaciji

Novica o skorajšnji kanonizaciji Janeza XXIII. je razveselila tudi prebivalce njegovega rojstnega kraja Sotto il Monte v italijanski pokrajini Lombardiji. Ko se je razvedelo, da je papež Frančišek priznal odlok, so zazvonili vsi zvonovi v tem kraju. Tudi dolgoletnega osebnega tajnika priljubljenega papeža Lorisa Francesca Capovillo je vest močno ganila. Kot je povedal za Radio Vatikan, je bil njegov prvi občutek presenečenje, saj tega tako nenadoma in še v letu vere ni pričakoval. Na vprašanje, kakšna zapuščina nam ostaja od papeža Janeza XXIII., odgovarja, da zlasti njegov ogromen prispevek k 2. vatikanskemu cerkvenemu zboru.

Rekorden virtualni obisk groba sv. Frančiška

Odkar je bil papež Frančišek izvoljen, v Assisiju beležijo rekorden virtualni obisk groba sv. Frančiška. Samo v treh mesecih so prek spletne strani www.sanfrancesco.org, ki omogoča 24-urni pogled na grob tega svetnika, zabeležili več kot 18 milijonov klikov iz 123-ih držav. Na čelu je Italija z 8 in pol milijoni klikov, sledijo ZDA in Argentina. Oglede pa na primer beležijo tudi iz Združenih Arabskih Emiratov, Bangladeša in Senegala.

Krščanska komisija o novi egiptovski ustavi

Medtem ko novi egiptovski premier poskuša sestaviti začasno vlado, razmere v državi, zlasti na Sinaju, ostajajo napete. Poleg težav pri oblikovanju vlade pa sporna ostaja tudi nova ustava. Koptska pravoslavna Cerkev je zato oblikovala komisijo pravnikov in krščanskih politikov, ki bodo zastopali stališče kristjanov glede ustave. Koptski katoliški škof, Kyrillos William, je izrazil upanje, da bodo tej skupni pobudi sledila še druga skupna prizadevanja med vsemi krščanskimi veroizpovedmi. Že pred časom so ustanovili tudi Narodni svet krščanskih Cerkva. Kristjane pri novi ustavi moti predvsem 1. člen, ki šariatsko pravo predlaga za temeljni vir zakonov. S tem uvaja strogo salafistično interpretacijo šariatskega prava. Glede razmer v državi pa je škof William povedal, da vojska le varuje ljudsko voljo in ne izvaja politično moč neposredno. Del prebivalstva, ki se istoveti z Muslimansko bratovščino, bo po njegovih besedah moral biti vpet v proces vlade. To je mogoče, če ob stran postavijo hegemonistične težnje, je še dejal škof William. Kot je znano, egiptovski premier Hazem al Beblavi ne izključuje možnosti, da bi bili ministri v novi vladi tudi pripadniki Muslimanske bratovščine, če bodo kandidati ustrezno usposobljeni.

Duhovništvo je poslanstvo, ne posel

»Nekateri duhovniki so svoje župnije preoblikovali v prave majhne imperije,« v svojem pismu opozarja babilonsko-kaldejski patriarh Louis Raphael I. Sako in nadaljuje: »Drugi so odšli iz Iraka, ne da bi si preskrbeli škofovo dovoljenje. V drugi državi so zaprosili za politični azil ali pa zapustili svojo Cerkev ter se pridružili neki drugi. Nekateri obhajajo sveto mašo samo ob sobotah in nedeljah. Spet drugi ne pridigajo, če pa že, v svojih nagovorih zmerjajo ljudi in zahtevajo denar.« V pismu, ki ga je patriarh pisal duhovnikom ob prazniku apostola svetega Tomaža, zavetnika kaldejske Cerkve, je vsekakor izrazil hvaležnost večini duhovnikov. Hkrati je brez dlake na jeziku opozoril, da je duhovništvo »poslanstvo, ne pa zgolj delo ali posel.« Spodbudil je duhovnike, naj z dejanji dokazujejo in pričajo naravo duhovniškega poslanstva. Nered v vedenju duhovnikov je posledica številnih izpraznjenih škofijskih sedežev ter neprekinjenega trajanja izrednega socialno-političnega stanja v deželi. Vse to je »vplivalo na identiteto duhovnikov in njihovo duhovnost. Takšne razmere pa se ne smejo več nadaljevati,« piše patriarh. Med nedavno sinodo kaldejske Cerkve so škofje odločili, da noben duhovnik ne sme zapustiti škofije brez škofovega dovoljenja.

Evharistični kongres v Kazahstanu

V Astani v Kazahstanu je minule dni potekal prvi evharistični kongres. Nekateri verniki so prepotovali kar 850 km, da bi se udeležili slovesnosti in čaščenja Najsvetejšega. Kongres se je začel z blagoslovom Marijine podobe, imenovane Zvezda Kazahstana. Slovesne svete maše sta se udeležila tudi apostolski nuncij Miguel Buendía in poljski primas nadškof Jozef Kowalczyk. Slednji je med obiskom Kazahstana obiskal še Marijino svetišče v Oziornojevu, kjer je posvetil podobo Marije iz Čenstohove, ki jo je poklonila poljska Cerkev. Katoličani v Kazahstanu so manjšinska skupnost. Predstavljajo samo en odstotek celotnega prebivalstva. Večinoma prihajajo iz družin deportirancev, ki jih je na to ozemlje pripeljala sovjetska oblast po letu 1939.

Plenarno zasedanje afriških škofov

V Kinšasi v Demokratični republiki Kongo je te dni na plenarnem zasedanju zbranih približno 100 škofov iz celotne Afrike. Srečanje poteka pod geslom: „Cerkev v službi sprave, pravičnosti in miru.“ Nadškof v Dakarju, kardinal Theodor Adrien Sarr, je pojasnil, da se čutijo posebej poklicani k spodbujanju miru, saj je le ta nenehno ogrožen. Tudi notranji minister Demokratične republike Kongo, ki se je udeležil začetka zasedanja, je izrazil veselje, da dogodek poteka v Kinšasi, v času, ko je država napadena na vzhodu, kar povzroča številne begunce.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...