Cerkev svetega Mihaela na Barju
Iz življenja vesoljne Cerkve v tem tednu
| 07.07.2013, 00:10 Marjana Debevec
Prefektura papeške hiše je sporočila, da papež Frančišek v juliju in avgustu ne bo imel sredinih splošnih avdienc. Naslednja splošna avdienca bo tako 4. septembra. Nedeljske opoldanske molitve bo sveti oče vodil v Vatikanu. Na praznik Marijinega vnebovzetja 15. avgusta bo daroval sveto mašo v župniji Castel Gandolfo, nato pa bo opoldansko molitev vodil iz tamkajšnje papeške poletne rezidence.
Papež opravil skoraj vse pogovore s sodelavci rimske kurije
Papež Frančišek je skoraj končal prvi krog pogovorov z vodilnimi sodelavci v kuriji. Od začetka svoje službe je namreč v avdienco povabil voditelje vseh vatikanskih kongregacij, sodišč, svetov in drugih osrednjih uradov v kuriji. S temi najmanj uro trajajočimi pogovori, ki so deloma v Apostolski palači deloma v hiši za goste Domu svete Marte, si želi priskrbeti pregled nad nalogami, temami in načinom dela vatikanskih uradov. Redne avdience pri papežu pa imajo tudi vodilni sodelavci vatikanskega državnega tajništva, ki se s papežem srečujejo tedensko. Določen rok za avdience imata tudi prefekta Kongregacije za nauk vere in škofe. Preostali voditelji v kuriji zaprosijo za srečanje s papežem, ko je treba obravnavati aktualna vprašanja z njihovega področja.
Sveti sedež je leto 2012 sklenil s pozitivno bilanco v višini dobrih dveh milijonov evrov
Pozitivno stanje je predvsem zasluga uspešnega finančnega upravljanja. Med največje izdatke pa se štejejo stroški vatikanskih sredstev za družbeno obveščanje, novi davki na nepremičnine in stroški, povezani z zaposlenimi. Slednjih je več kot 2.800.
Organizacija Pomoč Cerkvi v stiski je lani zbrala več kot 90 milijonov evrov
Kljub finančni krizi, gre za najvišjo zbrano vsoto v več kot 65-letni zgodovini. Že leta 2011 je bilo tako na primer preko donatorjev zbranih 82 milijonov evrov.
Organizacija ima svoj glavni sedež v Nemčiji, deluje pa preko mreže 17 narodnih uradov. Preko le-teh je bilo tako v preteklem letu financiranih 5.604 projektov v 140 državah. Največji del zbranih sredstev je bil namenjen za pomoč pri gradbenih delih. Vedno večji znesek je namenjen podpori beguncem. Lani je bil ta znesek dvakrat višji od tistega leto poprej.
Direktor in namestnik direktorja vatikanske banke IOR, Paolo Cipriani in Massimo Tulli, sta odstopila
Iz Vatikana so sporočili, da je njun odstop v "najboljšem interesu" banke in Svetega sedeža. Kot je znano, je bila vatikanska banka v preteklih mesecih tarča številnih obtožb zaradi pomanjkanja preglednosti in nespoštovanja mednarodnih standardov, zato je papež Frančišek ustanovil posebno preiskovalno komisijo, ki je zadolžena za pregled njenih aktivnosti.
Na Papeški akademiji za družbene znanosti v Vatikanu je v ponedeljek potekal mednarodni seminar na temo Revščina, javne dobrine in trajnostni razvoj.
Predsednik papeškega sveta za razlago pravnih besedil kardinal Francesco Coccopalmerio je zatrdil, da je revščina eden največjih izzivov novega tisočletja. Papež Frančišek že od začetka svojega pontifikata govori o revnih in revščini. Ta problematika tudi za Cerkev predstavlja velik izziv. Vabi nas k zmernosti in sposobnosti prisluhniti ljudem v stiski.
Madžarski parlament je sprejel novelo tako imenovanega cerkvenega zakona
Cerkve in verske organizacije odslej lahko delujejo le kot cerkvene skupnosti, kolikor se ukvarjajo s cerkvenimi nalogami. Odločitev o tem, kdo bo dobil status 'državno priznane Cerkve', pa je samo pravica parlamenta.
V Sarajevu so predstavili knjigo kardinala Vinka Puljića z naslovom Moj drugi konklave marca 2013
Knjiga prinaša potek dogodkov, ki so bili povezani z izvolitvijo papeža Frančiška ter tako omogoča boljši vpogled v notranje življenje Cerkve. Navaja tudi točna imena kardinalov volivcev ter njihove rojstne datume. V osrednjem delu pa kardinal Puljić piše o svojih občutkih ob izvolitvi Petrovega naslednika. V knjigi najdemo tudi življenjepis novoizvoljenega papeža Frančiška.
V Rimu se bodo danes sklenili t. i. Dneve semeniščnikov, novincev, novink in vseh, ki so na poti poklica
Dogodka se udeležuje približno 6 tisoč mladih iz 66 držav. Prvi dan srečanja so romali od Angelskega gradu do groba svetega Petra, kjer so izpovedali vero. Petek je bil namenjen katehezam po jezikovnih skupinah, obisku svetišč in praznovanju na trgu Campidoglio. Včeraj dopoldne so obhajali zakrament sprave in molili pred Najsvetejšim. Popoldne je bila posebna prireditev v dvorani Pavla VI, obogatena z različnimi pričevanji, papeževim nagovorom ter procesijo po vatikanskih vrtovih. V nedeljo, zadnji dan srečanja, se bodo ti mladi udeležili svete maše, ki jo bo v baziliki svetega Petra daroval papež Frančišek.
V Rio de Jeneiro sta včeraj prispela križ in Marijina ikona
Gre za simbola Svetovnega dneva mladih, ki bo v tem brazilskem mestu potekal od 23. do 28. julija. Oba simbola sta pred tem romala po svetu, od septembra 2011 pa po brazilskih škofijah, šolah, zaporih, trgih in staroselskih skupnosti. Tako sta po besedah krajevnega organizatorja prišla do vseh ljudi v Braziliji. Prihod križa in ikone v Rio de Jeneiro je zaznamovala sveta maša, pa tudi praznovanje, ki ga je sestavljala glasba in druge prireditve, ki so jih pripravili katoliški glasbeniki iz celotne Latinske Amerike. Svetovnega dneva mladih v Braziliji se bo udeležilo tudi približno 60 Slovencev.