Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Helena Škrlec (foto: ARO)
Helena Škrlec

Pregled domačih dogodkov od 19. 7. do 26. 7. 2013

Slovenija | 28.07.2013, 00:30

Ob tem, da je Slovenijo zajel vročinski val, da so ponekod zaradi suše prepovedali kurjenje v naravi in omejili rabo pitne vode, je v preteklem tednu odmevala obsodba Boška Šrota in Igorja Bavčarja - zaradi kaznivih dejanj pri preprodaji delnic Istrabenza sta dobila večletne zaporne kazni. Vlada medtem s policisti, kmeti in ostalimi išče rešitve za nižji primanjkljaj. Bolj ali manj počitniške dneve je popestril še visoki obisk iz Francije. Obhajali smo tudi Krištofovo nedeljo - Boga smo prosili za blagoslov in varstvo na naših poteh.

POLITIKA

Nekdanja predsednika uprav Pivovarne Laško in Istrabenza, Boško Šrot in Igor Bavčar, sta bila spoznana za kriva. Prvi kaznivega dejanja zlorabe položaja pri gospodarski dejavnosti, za kar je dobil pet let in deset mesecev zaporne kazni, drugi kaznivih dejanj napeljevanja k zlorabi položaja in pranja denarja, za kar mu je sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča določil sedem let za zapahi. Tako Šrot kot Bavčar sta po izreku sodbe znova poudarila, da nista kriva. Oba sta napovedala pritožbo na drugostopenjsko sodišče.

Slovenija je medtem sredi tedna nasprotovala evropskemu seznamu prednostnih energetskih projektov. Na sestanku posebnega telesa regionalnih skupin v Bruslju je glasovala proti, ker s seznama ni bil odstavljen kopenski plinski terminal v Severnem Jadranu oziroma projekt Žavlje. Kako se je odzvala Evropska komisija? "Komisija jemlje na znanje mnenje Slovenije in ga bo upoštevala pri sprejemanju končnega seznama v oktobru. Komisija je tudi zavezana k nadaljnjemu dejavnemu sodelovanju v pogovorih Slovenije in Italije s ciljem rešitve so sprejetja končnega evropskega seznama," pojasnjuje njen tiskovni predstavnik. Slovenija se je sprva nameravala pri glasovanju vzdržati, a si je premislila, saj bi nam to onemogočilo morebitno sodno pot, če bi bila kdaj nujna. "Tokrat sem pozitivno presenečen. Ampak to je le ena od bitk, ki je dobljena, resni problemi in naloge se šele začenjajo. Izkušnje zadnjih sedmih let namreč pričajo, da je bila slovenska politika absolutno premila do sosede in da je soseda ves čas pripravljala ta projekt. Gre skorajda za streljanje s fračo na Goljata, zato se moramo znova zavedati svojih možnosti, ki nam jih daje evropsko pravo, to pa je, da v skrajnem primeru, torej če diplomatski razgovori ne bodo obrodili sadov, do zdaj jih niso, da začnemo postopek pred Evropsko komisijo, če ta ne bo uspešen pa, da vložimo tožbo v Luksemburgu," je za naš radio potezo naše države ocenil strokovnjak za pomorsko pravo Marko Pavliha.

Eno od bitk bo, tako kaže, dobil tudi Policijski sindikat Slovenije. Njegovi predstavniki so s predstavniki vlade, notranjega ministrstva in vodstva policije parafirali sporazum o stavkovnih zahtevah. O vsebini bo jutri odločal svet omenjenega sindikata, vlada ga bo obravnavala na dopisni seji. Če bo sporazum za strani sprejemljiv, sledi formalni podpis in tudi konec stavke dela policistov.

Glavni izkupiček sredinega sestanka kmetijskih organizacij pri premierki Alenki Bratušek pa je ekspertna skupina. V njej so predstavniki kmetov, finančnega in kmetijskega ministrstva ter kmetijskega inštituta, ki bodo usklajevali predlog zakona o davku na nepremičnine. Kmetje zahtevajo, da se iz obdavčitve izvzamejo vsa kmetijska in gozdna zemljišča, vsi kmetijski objekti s pripadajočimi zemljišči ter nezazidana stavbna zemljišča, ki so po namenu rabe kmetijska zemljišča.

S premierko so se v preteklem tednu sešli tudi predstavniki različnih sindikalnih central. Izvedeti so želeli kaj več o ukrepih, ki jih načrtuje vlada za znižanje primanjkljaja, a so odšli brez konkretnih podatkov. Predlogi ukrepov bodo predvidoma pripravljeni šele konec avgusta.

Bratuškova je sicer s tem, kako se naša država sooča s finančno in gospodarsko krizo, seznanila Francoisa Hollanda, ki je prvi predsednik Francije, ki je uradno obiskal samostojno Slovenijo. K nam ga je povabil predsednik Borut Pahor. V pogovorih sta soglašala, da je treba gospodarske odnose med državama še okrepiti. Hollande je med drugim menil, da je privatizacija slovenskih podjetij lahko priložnost tudi za francoska podjetja. Francoski predsednik se je udeležil tudi srečanja voditeljev držav Zahodnega Balkana na Brdu pri Kranju. Obljubil je pomoč na poti v Evropsko unijo.

Vse več je ugibanj o novih strankah - tako na desnem kot na levem političnem polu. Analitiki se načeloma strinjajo, da je ustanovitev nove stranke na desnici manj verjetna, medtem ko jih morebitna nova stranka na levici ne bi presenetila. Kot kaže, se v politiko podaja nekdanji predsednik računskega sodišča Igor Šoltes. Potrdil je, da potekajo pogovori o morebitni ustanovitvi stranke, a da za zdaj še nič ni dogovorjeno.

KRONIKA

Sončne in vroče dneve v Sloveniji so v preteklem tednu prekinile in malo ohladile plohe in nevihte. A med tistimi, ki so v sredo zajele območje občine Krško, je ponekod v pasovih klestila tudi toča. Prizadela je predvsem vinograde. "Prizadeti so od 30 do 100-odstotno. Toča je poškodovala tudi sadovnjake jabolk in breskev ter poljščine, točneje koruzo, in vrtnine," je za Radio Ognjišče povedala kmetijska svetovalka Branka Radej Koren.

V nedeljo pa je zagorelo v obratih za predelavo papirja in plastike v mariborskem podjetju Gorenje Surovina. Požar je uničil dve tretjini industrijske hale, kjer poteka zbiranje in predelava odpadkov, ter sončno elektrarno, ki je bila na strehi. Zakaj je zagorelo, še ni znano. Mariborski kriminalisti so skupaj s strokovnjaki Nacionalnega forenzičnega laboratorija iz Ljubljane ogled kraja požara začeli sredi tedna, a so ga nato za več dni prekinili, saj obstaja nevarnost, da se bosta kovinska konstrukcija in streha podrli. Prav tako še ni ocenjena škoda. A direktor Surovine Jure Fišer verjame, da ne bo usodna za obstoj podjetja.

CERKEV IN DRUŽBA

V počitniških dneh se mnogi odpravijo na pot. Predvsem ob koncih tedna so ceste po naši državi polne jeklenih konjičkov. Tudi to poletje ni izjema. Za blagoslov in varstvo na naših poteh na priprošnjo svetega Krištofa smo Boga prosili preteklo Krištofovo nedeljo. Naše misli so bile tudi z misijonarji, ki jim bo MIVA Slovenija namenila naše darove v zahvalo za srečno prevožene kilometre.

Ustanova Anin sklad je s piknikom družin, ki je bil pred tednom dni v Dolenjskih Toplicah, vstopila v praznovanje 15-letnice delovanja. Na srečanju "Družine v letu vere", se je zbralo približno 700 ljudi, sveto mašo je daroval provincial frančiškanov, pater Stane Zore, ki je tudi predsednik strokovno nadzornega sveta Aninega sklada.

V Sloveniji se je prejšnji konec tedna mudila kolumbijska zobozdravnica Gloria Polo Ortiz, ki čuti, da je njeno poslanstvo po vsem svetu pričevati, kaj je doživela v trenutkih, ko se je njeno srce ustavilo. Ko je bila stara 36 let, jo je namreč zadela strela, a se je po zastoju srca vrnila v življenje. Srečanj z avtorico knjige Zadela me je strela se je v Logu pri Vipavi, Mariboru in Ljubljani skupaj udeležilo približno 5 tisoč ljudi.

ŠPORT

Slovenska košarkarska reprezentanca je v Rogaški Slatini opravila prvi teden priprav za evropsko prvenstvo, ki ga bo naša država gostila jeseni. Preživela ga je brez pretresov, torej brez poškodb ali drugih nevšečnosti, tako da je z lahkim srcem in v popolni postavi začela drugi teden. Ta vključuje tudi prijateljske tekme.

Nogometaši Maribora so na povratni tekmi 2. predkroga evropske lige premagali Birkirkaro z 2:0. S tem so se uvrstili v naslednji predkrog, kjer jih čaka Apoel. Nogometaši ljubljanske Olimpije so medtem izpadli iz nadaljnjega tekmovanja. Prvo tekmo proti slovaški Žilini so sicer zmagali s 3:1, a povratno tekmo so izgubili z 0:2.

Slovenska odprava v taekwondoju se je s svetovnega prvenstva v olimpijski verziji WTF v Mehiki vrnila z bronastima odličjema. Zanju sta poskrbela Franka Anić in Ivan Trajkovič.

Slovenija
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...