
Roman Žveglič predsednik Sindikata kmetov
»Svojih gruntov ne damo«
| 23.07.2013, 14:05
Včeraj ustanovljena skupna pogajalska skupina vseh kmečkih stanovskih organizacij se pravkar mudi na Finančnem ministrstvu. Glavna tema pogovorov je napovedana obdavčitev nepremičnin, ki so v kmetijski rabi, kmečka stran pa naj bi predstavnikom finančnega ministrstva predstavila tudi svoje predloge glede sprememb zakona o dohodnini.
Kmetje zahtevajo, da zemljišča in objekti, ki so v funkciji kmetijske pridelave niso obdavčeni v okviru davka na nepremičnine, saj so obdavčeni že v okviru katastrskega dohodka. Zahtevajo tudi spremembo Zakona o dohodnini in ukinitev praga za obvezno knjigovodstvo, vključitev v slednje pa naj bo stvar prostovoljne odločitve kmetij. Kmetje vztrajajo tudi, da se ne viša obdavčitev prejetih sredstev v okviru ukrepov kmetijske politike in finančno ministrstvo pozivajo, da sprejme računovodski standard, ki bo namenjen za kmetijstvo.
"Zadeve so jasne, stopnja obdavčitve je velika predvsem na kmetijskih in gozdnih zemljiščih," je dejal Roman Žveglič, predsednik Sindikata Kmetov Slovenije, ki se mu zdi sporno, da zakon ne predvideva nobenih izjem. Med drugim je izpostavil, da kmetje kljub temu, da so vknjiženi kot lastniki zemljišč, niso "suvereni lastniki", saj denimo gozdove uporabljajo tudi nabiralci gozdnih sadežev, lovci, gobarji in drugi ljudje. Zato se mu ne zdi prav, da bi morali davek plačevati samo lastniki.
Cvetko Zupančič, član pogajalske skupine, sicer pa predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije opozarja, da bi dodatno obdavčevanje nepremičnin v današnjih težkih časih za kmete dejansko pomenilo propad, zato bodo kmete v njihovih zahtevah podpirali do konca.
Na finančnem ministrstvu pa so že pred tednom pojasnili, da so pri pripravi predloga zakona o davku na nepremičnine izhajali iz načela, da je v obdavčitev treba vključiti vse vrste nepremičnin, torej tudi kmetijska zemljišča. Že jutri pa naj bi se kmečka pogajalska skupina o položaju v kmetijstvu pogovarjala tudi s predsednico vlade Alenko Bratušek. Pri pogovorih naj bi bil prisoten tudi kmetijski minister Dejan Židan.