Dr. Tadej Strehovec
P. Strehovec o zavajanjih pri davku na nepremičnine
Slovenija | 11.07.2013, 08:32
Tiskovni predstavnik Slovenske škofovske konference p. dr. Tadej Strehovec se je danes odzval na članek Uroša Škerla Krambergerja z naslovom Razprava javna, pripombe tajne. Omenjeni novinar je v članku, ki je bil 2. julija objavljen v Dnevniku, predstavil stališče do javne razprave o predlogu Zakona o davku na nepremičnine. V njem se sklicuje tudi na domnevna stališča Slovenske škofovske konference. Novinar je v prispevku napačno navajal ime verske skupnosti, ki ni Rimskokatoliška cerkev, temveč Katoliška Cerkev. Pod tem nazivom je namreč vpisana v državni register verskih skupnosti, je pojasnil p. Strehovec.
V zvezi z novinarjevim stališčem o tem, da so sakralni prostori (cerkve, kapelice) obdavčeni v nekaterih evropskih državah, v tiskovnem uradu SŠK poudarjajo, da davka na sakralne objekte ne poznajo praktično v nobeni evropsko primerljivi državi kot npr. v Avstriji, Franciji, Italiji, Litvi, Nemčiji, na Nizozemskem, Portugalskem, Švedskem ali v Veliki Britaniji. Na Danskem, ki predstavlja nekakšno izjemo, imajo npr. cerkve in kapele obdavčene izključno za to, ker tamkajšnja Evangeličanska Cerkev uživa status državne Cerkve. To v praksi pomeni, da država za tamkajšnjo Cerkev zbira cerkveni davek, cerkveno premoženje pa je dejansko državno premoženje. Razmere v Republiki Sloveniji so z razmerami na danskem neprimerljive, saj Katoliška Cerkev pri nas nima statusa državne Cerkve. Poleg tega verska dejavnost v Sloveniji ni deležna državne finančne podpore.
V SŠK se po besedah p. Strehovca strinjajo s stališči, ki v predlogu davka na nepremičnine vidijo poskus omejevanja verske, dobrodelne, kulturne in izobraževalne dejavnosti Katoliške Cerkve. Ob tem izražajo zaskrbljenost zaradi predloga, da bi bili katoliški vrtci, šole, dijaški in študentski domovi, ustanove Karitas in domovi za starejše občane obdavčeni s predvidoma 0,5 odstotno davčno stopnjo medtem, ko bi bile enake nepremičnine v državni ali občinski lasti kot javno dobro oz. zaradi financiranja iz proračuna dejansko oproščene plačila takšnega davka. „Uveljavitev tako diskriminatornega davka bi vodila v nesprejemljivo zapiranje omenjenih ustanov ter v ukinitev zasebne iniciative, pluralnosti in svobodne izbire na dobrodelnem, kulturnem in izobraževalnem področju,“ so sporočili iz tiskovnega urada SŠK.