Obisk Mladinskega godalnega orkestra iz Avstralije
Slovenija | 05.07.2013, 13:25 Tone Gorjup
V Sloveniji se mudi Mladinski godalni orkester iz Melbourna (Melbourne String Ensemble) v Avstraliji. K nam je med drugim prišel zaradi mojstrskih tečajev v Ljubljani in na Bledu. Nocoj ob 20. 30 bo v sklopu Festivala Bled nastopil v župnijski cerkvi Sv. Martina. Minulo sredo pa je imel koncert v cerkvi Marijinega oznanjenja, pri frančiškanih na Tromostovju.
Predsednica orkestra gospa Mary Ryan je po koncertu v frančiškanski cerkvi v pogovoru za Radio Ognjišče med drugim povedala: Naš orkester je godalni ansambel, ki ga sestavljajo dijaki srednje glasbene šole in glasbene akademije. Ustanovljen je bil leta 1985 v Melbournu, tako smo stari že osemindvajset let. Orkester ima vaje vsako soboto popoldne, nanje pa prihajajo mladi glasbeniki iz različnih glasbenih šol in univerz Melbourna, da bi se učili pod vodstvom Fintna Murphya. Na dve ali tri leta se odpravimo na gostovanje na tuje. Bili smo v Nemčiji, Aziji, Španiji, na Portugalskem, v Rusiji, na Švedskem, v Estoniji. Nismo pa še bili v Sloveniji; res je lepa ta dežela.
Mladinski godalni orkester iz Melbourna je prišel v Slovenijo, da spozna naše kraje, se predstavi ljubiteljem tovrstne glasbe ter obišče mojstrski tečaj na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani in na Bledu. Prvi koncert so imeli na ljubljanskem konservatoriju, drugega v cerkvi Marijinega oznanjenja. Nastopil pa bo še v sklopu Festivala Bled in v samostanu pri sestrah, kjer člani orkestra trenutno bivajo. Gospa Mary Ryan, ki je na koncertu pri frančiškanih v Ljubljani spregovorila v slovenščini, je spomnila, da prihajajo iz dežele, kjer živi precej Slovencev, ki ohranjajo stik s svojo staro domovino. Omenila je, da je ena izmed ministric sedanje vlade, Tanya Pliberšek, po rodu Slovenka. Slovenske korenine ima tudi nekdanji kapetan avstralske nogometne reprezentance Aurelio Vidmar ...
Orkester na tokratni turneji pod vodstvom dirigenta Fintna Murphya izvaja dela Vivaldia, Piazzolla, Mendelsona ... ter avstralskih skladateljev Sculthorpeja in Hopkinsa. Mladi glasbeniki poslušalce razvnemajo zlasti z avstralsko glasbo, v kateri je mogoče slišati šum oceana, galebe, pa tudi značilno melodiko avstralskih domorodcev in njihov "didžeridu".