Papež s svojimi govori vzpostavlja most med Cerkvijo in ljudmi
Papež in Sveti sedež | 13.07.2013, 07:00 Marta Jerebič
Papež Frančišek je že od izvolitve naprej svetu pokazal svoje zanimanje za gradnjo močnega odnosa med Cerkvijo in ljudmi. To dosega s svojimi pridigami in javnimi govori. Pred dnevi so zbrani skupaj izšli v knjigi.
Številne teme se pojavljajo v nauku papeža Bergoglie, ena beseda pa povzema njegov slog, je prepričan nekdanji nadškof v Sevilli v Španiji, kardinal Carlos Amigo Vallejo. „Njegov slog lahko povzamemo z besedo pontifex, papež. V latinščini to pomeni: tisti, ki gradi mostove. V teh prvih mesecih je papež zgradil most med seboj in ljudmi, med Božjim usmiljenjem in svobodo ljudi, med razdaljo, ki jo je ustvaril relativizem in identiteto nekoga, ki zares sledi Jezusu Kristusu.“
Čeprav so mnogi papeža Frančiška že označili za revolucionarno osebo, pa kardinal Vallejo v pogovoru za Romereports meni, da je na isti liniji kot njegov predhodnik: „Cerkev je vedno enaka po svoji naravi. Luč, ki jo oddaja, pa ima različne odseve na različne dele sveta. Imeli smo lepo papeževanje Benedikta XVI., geste katerega so bile preproste, vendar polne luči. Sedaj imamo papeža, ki želi biti predvsem zvest Jezusu Kristusu. Je skromen, reven, vendar pa trden v vodenju Cerkve.“
Papež Frančišek je prav tako pokazal edinstven pristop pri svojih zasebnih avdiencah. Ko se srečuje s svetovnimi voditelji, se pogosto šali. Tisti, ki so se srečali z njim, se izkušnje spominjajo kot zares enkratne.Španski veleposlanik pri Svetem sedežu Eduardo Gutierrez Saenz de Buruaga je povedal: „Osebno sem ga srečal na avdienci diplomatskega zbora. Nekaj časa sva govorila in besede, ki jih je izrekel meni in mojemu spremstvu so bile zares ganljive.“
Papeževi govori in homilije se sedaj prevajajo tudi v različne druge jezike, da bodo dostopni širši javnosti. Vsekakor pa je prvič, da so bile najprej izdane v španščini, papeževi materinščini.