Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Papež: skrb za okolje in sočloveka sta tesno povezana

Svet | 05.06.2013, 15:32 Tone Gorjup

Papež Frančišek je prekinil s katehezami o veroizpovedi in ob svetovnem dnevu okolja opozoril na nujnost ekološke naravnanosti do stvarstva in do človeka oziroma človeške družine. Družba, ki živi v preobilju in kopiči odpadke, ne bi smela nikoli spregledati, da na drugem koncu lačni umirajo od lakote. Pri splošni avdineci na Trgu Sv. Petra mu je tokrat prisluhnilo osemdeset tisoč romarjev.

Papež je najprej spomnil, da tokratna avdienca sovpada s svetovnim dnevom okolja, zato se spodobi, da ob tem razmišljamo o naši odgovornosti za negovanje in varovanje zemlje, ki nam jo nalaga Bog. "Ko govorimo o okolju, o stvarstvu, pomislim na prve strani Svetega pisma, na Prvo Mojzesovo knjigo, kjer beremo, da je Bog postavil moža in ženo na zemljo, da bi jo obdelovala in varovala.“Ob tem se je vprašal: Kaj pomeni obdelovati in skrbeti za zemljo? Ali resnično negujemo in varujemo stvarstvo? Zatem se je še vprašal ali se ne dogaja, da zemljo zgolj izkoriščamo in pozabljamo na to, kaj pomeni „obdelovati“. Papež ob besedi „obdelovati“ pomisli na kmeta, ki z veliko ljubeznijo in predanostjo skrbi za svoja polja.

Po njegovih besedah smo vsi poklicani, da z odgovornostjo in spoštovanjem skrbimo za stvarstvo, ki nam je zaupano. Ni dovolj, da skrbimo le za naravno okolje, ampak smo poklicani tudi k spoštovanju in solidarnosti z vsemi člani človeške družine. Ta dva vidika sta tesno povezana: vzrok za današnjo krizo ni le negospodarno ravnanje z naravnimi viri, ampak tudi brezbrižen odnos do ljudi. Pozabljamo na potrebe naših bratov in sester, ki živijo v skrajni revščini; še zlasti na številne otroke po svetu, ki nimajo ustrezne izobrazbe, zdravstvenega varstva in prehrane. Po papeževih besedah sta potrošništvo in „kultura odpadkov“ nekatere od nas pripeljala tako daleč, da se nam zdi povsem naravno, da dragocene stvari vključno s hrano, zavržemo. Medtem pa nekateri dobesedno umirajo od lakote.

Papež je ob koncu avdience vse navzoče in tudi druge prosil, naj razmislimo o tem etičnem vprašanju v duhu solidarnosti, ki temelji na skupni odgovornosti za okolje in za vse brate in sestre iz naše človeške družine. Skrb za stvarstvo in skrb za sočloveka sta tesno povezana.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«