Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Nadškof Zollitsch na evangeličanskem shodu

Svet | 03.05.2013, 11:59 Tone Gorjup

Na 34. nemškem evangeličanskem cerkvenem shodu v Hamburgu je med drugim sodeloval tudi predsednik nemške škofovske konference nadškof Robert Zollitsch. Na osnovi prilike o vdovi in sodniku iz Lukovega evangelija je zbranim spregovoril o zaupanju v Boga in solidarnosti med ljudmi.

Sodnik, o katerem beremo v omenjenem evangeljskem odlomku, je vdovi pomagal zaradi njene nadležnosti. Veliko bolj kot ta sodnik, je Bog pripravljen pomagati vsem, ki se z zaupanjem obračajo nanj. Po besedah nadškofa Zollitscha je molitev naš najbolj neposreden in najbolj oseben stik z Bogom. Naš Bog, je Bog, ki se obrača k ljudem in je tukaj za nas. Lahko ga nagovarjamo in sliši, kar mu imamo povedati. Pri tem je nadškof evangeličanske vernike opozoril na papeža Frančiška, ki pravi, da zaupna molitev in njeno uslišanje ni nikakršen avtomatizem. Oče da svojemu otroku, za kar prosi, če mu to koristi! In v tem je Bog dober Oče. Nadškof Zollitsch je dodal, da povezanost z Bogom v molitvi osvobaja. Spoznavam, da ni treba, da sem vedno najhitrejši, najboljši in največji. Ni mi treba vedno prekositi drugih, da se uresničim, ampak sem lahko takšen, kakršnega me je ustvaril Bog. Smem biti tudi slaboten; smem delati tudi napake in mi ni treba vedno dosegati največjih uspehov. Bog me sprejema takšnega, kot sem.

Nadškof je zatem spregovoril o srečevanju Boga ob prebiranju Svetega pisma, ki nas spodbuja k dialogu z Bogom. V konkretnem odlomku nas vabi, naj se trudimo za pravico in pravičnost v družbi in s tem za bližnje. Ko služimo ljudem, služimo Kristusu, je dejal nadškof. Naše služenje človeku postane v povezanosti s Kristusovim, služenje Bogu: „bogo-služje“. Krščanskemu prizadevanju brez povezanosti z Bogom grozi, da postane „akcionizem“. Prav tako je napačno, če vse prepustimo Bogu češ, bo že o uredil tako, da bo najbolj prav. Samo osebna zavzetost v povezavi z molitvijo in zaupanjem v božjo pomoč pripeljejo do tega, da svet spreminjamo na bolje. Pogosto je Božji poseg v dogajanje krvavo potreben in prav je da računamo z njim, vendar sami ne smemo stati križem rok. Pri tem je nadškof Zollitsch spomnil na težke razmere kristjanov v muslimanskih državah. Oni upravičeno pričakujejo, da jim bo Bog pomagal do pravice. Vendar smo zanje odgovorni tudi mi. Vprašati se je potrebno, kaj lahko storimo zanje na politični ravni, kako lahko vplivamo na oblastne strukture v svojih državah, kaj lahko storimo z molitvijo. Kot kristjani smo poklicani k solidarnosti z njimi, je še dejal nadškof Zollitsch na 34. nemškem evangeličanskem cerkvenem shodu v Hamburgu.

Vir: tiskovno sporočilo Nemške škofovske konference

Svet, Cerkev po svetu
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«