Janša na kongresu SDS napovedal propad rdečih monopolov
| 11.05.2013, 19:04
Največja opozicijska stranka SDS se je v Celju zbrala na jubilejnem 10. kongresu, ki je največji kongres stranke v njeni zgodovini - zbralo se je namreč 1000 delegatov in gostov.SDS je tudi sicer po številu članic in članov najštevilčnejša politična stranka v državi. Šteje preko 30.000 članov. Prvak SDS Janez Janša je v nagovoru poudaril, da po 20 letih prehodni proces v Sloveniji ni bil uspešen.
"Še vedno smo sredi rdečega morja. V gospodarski in družbeni krizi," je dejal Janša v nagovoru udeležencem kongresa SDS, na katerem je edini kandidat za njeno vodenje tudi v prihodnje. SDS se bo po njegovih besedah še naprej borila za Pučnikovo stvar in vseeno, koliko časa in koliko naporov bo potrebnih, nikoli ne bomo odnehali, je predsednik SDS Janez Janša napovedal v govoru na kongresu stranke in dodal: „Seveda bomo zato še naprej nedvomno tarča okrepljenih napadov, še posebej sedaj, ko je pred nami finale propada oz. moralnega in finančnega bankrota teh rdečih monopolov.“
Kot pravi Janša, se SDS ni vdala niti pred 20 leti, ko jih je bilo samo 1.500 in so bili najmanjša stranka, in se ne bodo sedaj, ko so najmočnejši.
„Kajti ti rdeči monopoli bodo bankrotirali, denarja za privilegije bo zmanjkalo, mogoče še ne v naslednjem koraku, potem pa zagotovo. Če danes vemo, da smo na Litostrojskem kongresu govorili o obdobju naslednjih dvajsetih let, potem mislim, da prav tako danes vemo, da tukaj govorimo o obdobju naslednjih dveh let; naslednjih dveh let velikega finala“, je dejal janša.
Temeljni vzrok za krizo v Sloveniji so po njegovem namreč nerazgrajeni monopoli, ki onemogočajo vladavino prava in enaka merila za vse ter odrinjajo na tisoče sposobnih ljudi od upravljanja z javnimi zadevami, gospodarsko rast pa lahko trajno zagotovimo samo v družbi brez monopolov. In prav aktualna kriza je ogrozila rdeče monopole ter njihove privilegije, je menil predsednik SDS, zato so si potem, ko je zmanjkalo doma, začeli po jugoslovansko izposojati. A tisti, ki denar posojajo, ga seveda želijo nazaj in postavljajo pogoje, je še opozoril.
„Dolgi prehod skozi rdeče morje se bliža svojemu neizogibnemu koncu kajti denarja ne morejo več tiskati, bančne samopostrežne za tajkune so zaradi izpraznjenih polic in evropskega nadzora zaprte; mednarodni finančni kapital pa je ob aktualni slovenski levici naredil vprašaj pri besedi, kjer piše: sposobnost“, trdi Janša.
Tako se je Slovenija danes znašla na dramatičnem razpotju, je izpostavil prvak SDS. Ena pot vodi k odpravi monopolov, ven iz krize, v novo rast ter svobodno in odgovorno družbo, kjer bo upravljavce države skrbelo tudi za peto generacijo potomcev in ne samo za lastne privilegije. Druga pot ne vodi nikamor. Pomeni stopicanje na mestu, životarjenje ob monopolih in propadanje, je še poudaril.
Kritičen je bil tudi do odločitve vlade Alenke Bratušek o dvigovanju davkov. Meni, da je to popolnoma napačna smer. Janša je spomnil, da je SDS že na kongresu maja 2009 poleg prenove političnega sistema v obliki druge republike in neposrednih volitev predlagala ustavno omejitev javne porabe.
„In če bi takrat v nekaj mesecih ta predlog doživel podporo, bil sprejet v takratni vladajoči koaliciji, danes Slovenija ne bi imela 19 milijard zunanjega dolga namesto osmih kot smo jih imeli takrat; ne bi imeli negativne gospodarske rasti, oz. recesije in ne bi več govorili o krizi. Tiste evropske države, ki so to naredile pravočasno leta 2009, danes rastejo.“
Po Janševih besedah je edina nujna strateška odločitev vztrajanje na članstvu evroobmočja in na spoštovanju skupnih pravil. Kot je dejal, se bo treba znova opredeliti za vse, za kar smo se pred četrt stoletja, za svobodo, za demokracijo, spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin, za vrednote, ki so nas povezale kot državotvorni subjekt in ki so nas pripeljale v EU in Nato. Ob tem je še poudaril, da SDS ne vodi izključevalne, temveč povezovalno politiko.