Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Razstava Umetniki za Karitas na Dunaju

Slovenija | 25.04.2013, 23:15

V galeriji Slovenskega kulturnega centra Korotan na Dunaju so odprli prodajno razstavo izbora likovnih del, ki so nastala v 17. in 18. mednarodni likovni koloniji Umetniki za Karitas na Sinjem vrhu nad Ajdovščino.

Razstavo je odprla poslanka Ljudmila Novak. Program je povezoval kulturni urednik na Radiu Ognjišče Jože Bartolj. V glasbenem delu večera so nastopili sopranistka Pia Brodnik, baritonist Marko Kobal in citrar Tomaž Plahutnik.

Utrip sinjevrške pokrajine so pričarali Mladi z Gore, za vipavsko kapljico in domače dobrote bo poleg občine Ajdovščina poskrbela družina Vidmar s Sinjega Vrha, gostiteljica številnih likovnih dogodkov na tem slovenskem Montmartru.

Avtorji razstavljenih del: Arkan Al Nawas, Vesna Benedetič, Črtomir Frelih, Milena Gregorčič, Brane Jazbar, Marta Jakopič Kunaver, Andrej Kosič, Konrad Krajnc, Anka Krašna, Albina Nastran, Jana Peršolja, Hrvoje Marko Peruzovič, Gregor Pratneker, Buba Posa, Darko Slavec, Karmen Smodiš, Bogdan Soban, Dušan Sterle, Viktor Šest, Veljko Toman, Ubald Trnkoczy, Klavdij Tutta in Alenka Viceljo. Strokovni sodelavci: Jože Bartolj, Primož Brecelj, Lucijan Bratuš, Silva in Azad Karim, Mira Ličen Krmpotić in Tone Seifert.

Geslo kolonije in prodajnih razstav se glasi: »Lačen sem bil in ste mi dali jesti, žejen sem bil in ste mi dali piti, nag sem bil in ste me oblekli.« (Mt 25,35–37). Izkupiček prodanih del bo namenjen otrokom v stiski.

Projekt Umetniki za karitas je sestavljen iz treh delov: Likovna kolonija, kjer umetniki darujejo talent in čas za ljudi v stiski. V osemnajst katalogov (1995–2012) je vpisanih 1191 imen avtorjev iz domače in tuje likovne scene, ki so v ta namen ustvarili 1805 likovnih del.

Potujoče prodajne razstave so namenjene širjenju umetnosti, ki človeka plemeniti in dobrodelnosti, ki človeka bogati. Do sedaj so sodelavci Škofijske karitas Koper organizirali 192 prodajnih razstav v Sloveniji in zamejstvu. Od nastalih del je bilo več kot 1200 del že prodanih, ostala pa so postavljena na stalnih razstavah ali plemenitijo prostore, za katere so bila namenjena.

Tretji del projekta je konkretna pomoč ljudem v stiski: družine in posamezniki, brezdomci, zasvojeni, matere in otroci, ljudje, ki jih je prizadel potres, vojna, bolni in starejši. Tokrat je izkupiček namenjen otrokom, kjer se družine soočajo z brezposelnostjo.

Prva prodajna razstava v tokratnem ciklu je svojo pot začela novembra 2012 na dvorcu Zemono pri Vipavi. Selila se je v galerijo Ars v Gorico, od tam v galerijo Družina v Ljubljano, v februarju je obiskala galerijo Ars Sacra v Mariboru, v marcu Peterlinovo dvorano v Trstu, od tam pa se je preselila v Slovenski kulturni center Korotan na Dunaj. Razstavljena dela bodo na ogled do konca maja. Razstava se bo z Dunaja preselila v Portorož.

Več

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...