Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
dr. Ivan Štuhec (foto: Škofija Novo mesto)
dr. Ivan Štuhec

Štuhec o papežu Frančišku, novi vladi in umiku Janše

Slovenija | 19.04.2013, 23:35

V tokratni oddaji Spoznanje več, predsodek manj je bil naš gost profesor dr. Ivan Štuhec. Z njim smo se v prvem delu pogovarjali o prednostih in šibkostih katoličana, predvsem v luči pastoralnega načrta Pridite in poglejte. V drugem delu je komentiral prve poteze papeža Frančiška, izvolitev nove slovenske vlade in umik Janeza Janše iz politike.

Skrajni čas je, da smo v Cerkvi doživeli papeža, ki se je prizemljil

Za papežem Frančiškom je že dobrih pet tednov pontifikata. Novi Petrov naslednik je po besedah moralnega teologa dr. Ivana Štuheca v Cerkev prinesel veliko pozitivnih sprememb. Veseli ga tudi, da je sveti oče zelo preprost. Kot dodaja, je bil skrajni čas, „da smo v Cerkvi doživeli papeža, ki se je prizemljil sredi božjega ljudstva“.

Dr. Štuhec je za oddajo Spoznanje več, predsodek manj dejal, da je najbolj vesel, da je papež Frančišek od prvega trenutka razumljen kot svetovna duhovna avtoriteta. „Ta frančiškanski duh oziroma duh sv. Frančiška ima seveda v sodobnem svetu veliko aktualnosti in ima pomembno sporočilo. Nenazadnje je odnos do stvarstva, ekološka tematika, ki jo tudi papež zelo močno poudarja, ena izmed dimenzij, ki je blizu vsem ljudem, ne glede na to, katere vere so.“

Opozoril je tudi na papeževo odprtost do drugače verujočih. „Ko je Janez Pavel II. poskušal dialog tudi z ostalimi religijami, so bili znotraj Cerkve veliki dvomi in sumi, nekateri so se takoj ustrašili za papeški primat. Papež Frančišek se ne boji za svoj primat, zato pa ga ima.“

Papež Frančišek je v prvih tednih pontifikata presenetil z marsičem: z obiskom prijatelja v bolnišnici, s srečanjem s svojim predhodnikom, pri katerem ni želel sedeti na posebnem stolu, ampak skupaj z njim. Med gestami svetega očeta, ki jih je omenil dr. Štuhec, je tudi ta, da papež po jutranjih mašah v kapeli doma sv. Marte moli med verniki in ne na zanj pripravljenem mestu. „Torej očitno noče poudarjati neke svoje izrednosti, pomembnosti, neke svoje vzvišenosti, oddaljenosti. Mislim, da smo imeli tega dovolj. Skrajni čas je, da smo v Cerkvi doživeli papeža, ki se je prizemljil sredi nas kot božjega ljudstva in navadnih ljudi. Po moje bo njegov stil v tem smislu tudi spremenil navade v kuriji. Vsej tej srednjeveški navlaki, ki je dobesedno navlaka in je ne potrebujemo več, bo naredil konec. Hvala Bogu, če se bo to zgodilo.“ Dr. Štuhec je prepričan, da bo Cerkev le tako v sodobnem svetu postala dober evangelizator.

Mislim, da se del slovenske politike enostavno ne zna več opredeljevati drugače, kot samo vis-à-vis Janeza Janše

V drugem delu sinočnje oddaje Spoznanje več, predsodek manj je dr. Ivan Štuhec spregovoril o aktualnih zadevah v Sloveniji. Tako se je dotaknil prekopa ljubljanskega škofa Gregorija Rožmana, stanja v mariborski nadškofiji in tudi nove vlade. Meni, da ta potrebuje za poglobljeno oceno sto dni časa, a vseeno dodaja, da ji zaradi spleta okoliščin, v katerih je nastala, ne gre zaupati.

„Tukaj ne gre samo za Alenko Bratušek, tukaj gre za celoten splet okoliščin, ki je na nek način naplavil to vlado. Celotnem splet okoliščin, ki je to vlado naplavil pa je definitivno takšen, da mu ne zaupam in mu tudi napovedujem kratko sapo,“ je povedal. Na vprašanje, kako ocenjuje umik Janeza Janše, je dejal, da je njegova poteza pravilna. Dr. Štuhec bi pričakoval, da se bodo polemike glede Janeza Janše po njegovem odhodu pomirile, a temu ni tako. „Ne. Naslednji dan smo doživeli Janeza Janšo kot glavni problem, ki ga odpre PEN, naslednji dan doživljamo Janeza Janšo spet kot glavni problem z nekimi starimi zgodbami v povezavi s Patrio. In zdaj se vprašaš: Kdo ne more biti brez Janeza Janše? Janez Janša sam s samim seboj ali del slovenske politike, ki jim gre Janez Janša tako na živce? Mislim, da del slovenske politike sebe enostavno ne zna več opredeljevati drugače, kot samo vis-à-vis Janeza Janše. Očitno so to zdaj samo potrdili in dokazali.“

Dr. Štuhec je tudi dejal, da je zelo zanimivo, da naj bi po besedah enega od protestnikov prihodnje vstaje bile manj množične, saj da so dosegli glavni cilj, to pa je umik Janše. „Zdaj smo po nekaj mesecih od enega od vstajnikov izvedeli definitivno to, kar smo tako ali tako že vedeli, da je glavni cilj vstajnikov, da se umakne Janeza Janšo. Vstajništvo, ki se je prodajalo kot nekakšen socialni naboj ponižanih in razžaljenih, je zdaj pomirjeno, ker se je s tem, ko Janez Janša ni več predsednik vlade, v Slovenijo vrnilo blagostanje.“

Dr. Ivan Štuhec je bil kritičen tudi do izključitve Janše iz PEN, ob tem se je dotaknil še odhoda nekaterih uglednih kulturnikov iz tega društva, med njimi Borisa Pahorja in Draga Jančarja. Dejal je, da je po odhodu številnih znanih osebnosti iz PEN v tem društvu „o kulturništvu komaj še kaka sled.“

Prisluhnite oddaji.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Oddaje
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...