Brščič: Slovenija še ni dosegla točke nič
Slovenija | 16.04.2013, 11:11
V dvorani Škofijske klasične gimnazije v Šentvidu nad Ljubljano so sinoči pripravili Zbor kristjanov in drugih ljudi dobre volje. Civilna iniciativa Prebudimo Slovenijo je poskušala z gosti z dr. Alešem Mavrom, mag. Bernardom Brščičem in Miranom Breznikom odgovoriti na vprašanje, kje smo in kako naprej. Sogovorniki so prepričani, da je stanje v naši državi zelo resno, da pa so rešitve mogoče v pokončni politiki t. i. desnih strank.
Dr. Maver je prepričan, da Slovenijo že od druge svetovne vojne naprej vodijo zagovorniki in podporniki povojne politične mitologije. „Vsekakor je temu relativno ozkemu toku znotraj slovenske skupnosti uspelo v celoti osvojiti in obvladovati oblast skoraj 50 let. Na ta način so si zagotovili velikansko prednost. Pridobili so si posestno stanje, primerljivo s tistim nemško govoreče skupnosti v 19. stoletju, vendar gre njihova premoč še bistveno dlje in to je šele tisto, kar jo naredi za demonično in za poglavitnega demona sodobne Slovenije.“
V očeh javnosti nosilci povojne politične mitologije predstavljajo poroke evropske poti Slovenije, saj so uspeli zasesti prostor evropske razsvetljenske in liberalne politike pri nas, je dejal dr. Maver. „Javnost ne vidi nobenega protislovja v tem, da jim kljub temu sledi tudi takrat, ko bruhajo ogenj proti brezdušnim evropskim institucijam in sramotijo evropske simbole, saj bodo kot prepričani Evropejci pač bolje od razvajenih evropskih birokratov vedeli, kaj so avtentične evropske vrednote.“
Po besedah dr. Mavra učinkovita pot Slovenije brez soočenja z resnico ni mogoča. Precej kritičen je bil v nadaljevanju mag. Brščič. Dejal je, da imamo z vlado Alenke Bratušek vrnitev že videnega. „Vrnitev odpisanih beograjske ekonomske šole. Poslušamo reformni narativ. Kakšen je ta reformni narativ? Rebalans proračuna z dvigom proračunskega primanjkljaja iz ene milijarde evrov, kot ga je zapustila Janševa vlada, na dve milijardi evrov.“
Dodal je, da leta 2013 poslušamo zgodbe o potrebnih dokapitalizacijah podjetij, kar je vrnitev kapitalizma. Očitki o tem, da je za nastalo stanje kriva vlada Janeza Janše po besedah Brščiča ne držijo. „Poslušamo zgodbe o tem, da ne potrebujemo vpisa fiskalnega pravila v ustavo, da je to potrebno odložiti, ne na leto 2015, ampak na leto 2017, morda na leto 2030, o katerem v teh časih razmišlja predsednik države Borut Pahor. To je zanikanje realnosti!“
Slovenija še ni dosegla točke nič, je dejal mag. Brščič. „Ko bomo dosegli točko nič, sem prepričan, da bo država zlomljena, opustošena, da bo pa to hkrati priložnost za novo slovensko pomlad, ko bomo morali državo zgraditi znova.“
Mag. Brščič je nekaj ostrih namenil tudi finančnemu zlomu družbam, povezanih z mariborsko nadškofijo. „Če pogledate, katera banka je bila instrumentalna pri financiranju teh cerkvenih podjemov. To je NLB, državna banka, banka Foruma 21. To je tista kolaboracija in kohabitacija, ki je imela in ima za državo pogubne posledice.“ Mag. Brščiču je nenavadno, da se je za katoličane v Sloveniji izreklo približno 57 odstotkov vprašanih, saj imamo „zadnji dve desetletji tako rekoč 80 odstotkov časa vladavine tranzicijske levice. Tudi v katolištvu, v občestvu bo potrebno nekaj samospoštovanja.“
Rešitev vidi mag. Brščič v t.i. drugi republiki, do katere pa lahko pride le z močno ideološko artikulirano desnico. Zbrane je nagovorila tudi predsednica NSi Ljudmila Novak. Dejala je, da sta fašizem in nacizem odšla z vojno, komunizem pa v Sloveniji traja še danes. „Lastijo si, kar je dobro in prav, sami pa oblikujejo javno mnenje. In ker tako obvladujejo slovensko javno mnenje, smo tudi kot katoličani v veliki meri klecnili, se temu prilagodili in temu mnenju verjeli in se na žalost potem tudi po tem mnenju odločali na volitvah.“
Novakova je poudarila, da je vlada, v kateri je sodelovala tudi sama, v enem letu naredila zelo veliko, da pa jo skrbi vlada Alenke Bratušek. „Kaj pa lahko sedaj opazujemo? Da predlagajo kot rešitev iste ukrepe, kot jih je prelagala naša vlada.“
Pobudnik civilne iniciative Prebudimo Slovenijo dr. Jože Strgar je ob sklepu izrazil veselje nad številčno udeležbo v zavodu ter dodal, da s tovrstnimi srečanji želijo iskati poti, kako naprej. Novo srečanje pripravljajo jeseni na Otočcu.