Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Štuhec: Odkar imamo novo vlado, lakota v Sloveniji več ne ogroža nobenega

Slovenija | 11.04.2013, 10:32

V sklopu dobrodelne akcije Slomškove ustanove in Radia Ognjišče smo v sredinem Pogovoru o z ravnateljico Dijaškega doma Antona Martina Slomška Lidijo Hamler, svetovalko v zavodu Alenko Tarkuš in direktorjem zavoda ter predsednikom Slomškove ustanove dr. Ivanom Štuhecem spregovorili o tem, ali so učenci v slovenskih šolah res lačni. Opozorili so na zlorabo tega termina predvsem v politične namene.

Štuhec je v začetku poudaril, da ne sprejme razprave o lakoti in lačnih otrocih in da je prav, da govorimo o socialnih stiskah. Meni, da se je beseda „lakota“ začela zlorabljati. „Tisti, ki so v življenju okusili lakoto, so lahko prizadeti, da jih v nekem okolju, ki živi v relativnem blagostanju, zlorabljamo.“

Štuhec se zaveda, da so socialne stiske precejšnje, a opozarja, da je bila terminologija lakote v preteklosti uporabljena izrazito v politične namene. „Zelo aktivno je bilo uporabljena iz strani predstavnikov Zveze prijateljev mladine Slovenije in tudi s strani nekaterih podpornikov predsednika Türka pred predsedniškimi volitvami. Na Valu 202 smo lahko, podobno kot smo v 90-ih letih slišali „dobro jutro revščina“, vsak dan poslušali, ne ravno „dobro jutro lakota“ ampak to, da imamo lačne otroke. Imam občutek, da odkar imamo novo vlado, lakota v Sloveniji več ne ogroža nobenega.“

Tarkuševa je povedala, da so stiske med dijaki precejšnje, ljudje pa so zelo odprti za stisko bližnjega, seveda pa tudi zelo pazljivi, komu sredstva za pomoč namenijo. „Tovrstne razprave pripomorejo k temu, da se v ljudeh zbudi socialni čut, ki mogoče včasih malo zaspi. Mislim, da to ni slabo. Res pa je, da ljudje, ki darujejo s tem namenom, po večini želijo vedeti, da sredstva pridejo v prave roke.“

Stiska pa se ne kaže samo v šolah ampak tudi v dijaških domovih. Mnogi so zaradi pomanjkanja denarja svoje otroke prisiljeni izpisati iz teh domov, je povedala Hamlerjeva. „Stiska se je zelo izrazito pokazala tudi v dijaških domovih.“

Hamlerjeva je še pojasnila, da je posebnost dijaškega doma Antona Martina Slomška v tem, da so edini dom v državi, ki ni financiran stoodstotno, opozorila pa je tudi na nekatere sporne poteze ministrstva za šolstvo.

Ob sklepu oddaje je Štuhec še dejal, da gre denar, ki ga zbere Slomškova ustanova, za dijake in študente in da se z njim ne krpa finančne luknje v mariborski nadškofiji.

Vabljeni k poslušanju.

Slovenija, Politika, Sociala, Oddaje
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...