Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko

Štuhec: Odkar imamo novo vlado, lakota v Sloveniji več ne ogroža nobenega

Slovenija | 11.04.2013, 10:32

V sklopu dobrodelne akcije Slomškove ustanove in Radia Ognjišče smo v sredinem Pogovoru o z ravnateljico Dijaškega doma Antona Martina Slomška Lidijo Hamler, svetovalko v zavodu Alenko Tarkuš in direktorjem zavoda ter predsednikom Slomškove ustanove dr. Ivanom Štuhecem spregovorili o tem, ali so učenci v slovenskih šolah res lačni. Opozorili so na zlorabo tega termina predvsem v politične namene.

Štuhec je v začetku poudaril, da ne sprejme razprave o lakoti in lačnih otrocih in da je prav, da govorimo o socialnih stiskah. Meni, da se je beseda „lakota“ začela zlorabljati. „Tisti, ki so v življenju okusili lakoto, so lahko prizadeti, da jih v nekem okolju, ki živi v relativnem blagostanju, zlorabljamo.“

Štuhec se zaveda, da so socialne stiske precejšnje, a opozarja, da je bila terminologija lakote v preteklosti uporabljena izrazito v politične namene. „Zelo aktivno je bilo uporabljena iz strani predstavnikov Zveze prijateljev mladine Slovenije in tudi s strani nekaterih podpornikov predsednika Türka pred predsedniškimi volitvami. Na Valu 202 smo lahko, podobno kot smo v 90-ih letih slišali „dobro jutro revščina“, vsak dan poslušali, ne ravno „dobro jutro lakota“ ampak to, da imamo lačne otroke. Imam občutek, da odkar imamo novo vlado, lakota v Sloveniji več ne ogroža nobenega.“

Tarkuševa je povedala, da so stiske med dijaki precejšnje, ljudje pa so zelo odprti za stisko bližnjega, seveda pa tudi zelo pazljivi, komu sredstva za pomoč namenijo. „Tovrstne razprave pripomorejo k temu, da se v ljudeh zbudi socialni čut, ki mogoče včasih malo zaspi. Mislim, da to ni slabo. Res pa je, da ljudje, ki darujejo s tem namenom, po večini želijo vedeti, da sredstva pridejo v prave roke.“

Stiska pa se ne kaže samo v šolah ampak tudi v dijaških domovih. Mnogi so zaradi pomanjkanja denarja svoje otroke prisiljeni izpisati iz teh domov, je povedala Hamlerjeva. „Stiska se je zelo izrazito pokazala tudi v dijaških domovih.“

Hamlerjeva je še pojasnila, da je posebnost dijaškega doma Antona Martina Slomška v tem, da so edini dom v državi, ki ni financiran stoodstotno, opozorila pa je tudi na nekatere sporne poteze ministrstva za šolstvo.

Ob sklepu oddaje je Štuhec še dejal, da gre denar, ki ga zbere Slomškova ustanova, za dijake in študente in da se z njim ne krpa finančne luknje v mariborski nadškofiji.

Vabljeni k poslušanju.

Slovenija, Politika, Sociala, Oddaje
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.