
Pazimo na čebele
Uradno potrjen HMF v krmi za čebele
| 05.04.2013, 08:23
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je, kot smo že poročali, izvedla poseben nadzor krme za čebele na prisotnost spojine HMF, za katero velja, da nad mejo 40mg/na kilogram krme, pomeni tveganje za preživetje čebeljih družin. Nadzor je pokazal, da je v kar šestih od desetih odvzetih vzorcev krmnih pogač, bila ta meja krepko presežena, v enem od primerov tudi več kot 20 krat.
V primeru neskladnih rezultatov so nosilci dejavnosti dolžni sporne proizvode umakniti iz trga in kupce obvestiti o tveganju, ki ga predstavlja že kupljena krma. Inšpektorji bodo pri nosilcih dejavnosti kontrolirali izvajanje teh ukrepov. Prav tako bodo odslej morali proizvajalci in uvozniki krme za čebele upoštevati tveganje glede HMF in pridobiti dokaze o njegovi vsebnosti v krmi za čebele, so še sporočili z Uprave za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin. Celotno sporočilo za javnost z informacijami o rezultatih analize najdete v priponki na levi strani.
Krmne pogače uporablja veliko čebelarjev
Mnenja o tem, kolikšen delež slovenskih čebelarjev uporablja krmne pogače, so zelo različna. Nekateri trdijo, da jih uporabljajo le največji čebelarji, drugi, da so pogače bile cenovno zanimive za manjše čebelarje, predsednik ČZS Boštjan Noč pa pravi, da so se cene teh pogač v zadnjem času tako znižale, da so se približale ceni samostojne izdelave krmnih pogač. Po njegovem mnenju nekatere ankete kažejo, da pogače uporablja vsaj polovica slovenskih čebelarjev. Pogače se v tem času uporabljajo za dražilno krmljenje čebel, ki spodbuja k razvoju čebeljih družin, da so v času pomladanskih paš dovolj razvite, da jih lahko izkoriščajo.
Problemska konferenca v Novi Gorici
Da je umiranje čebel prvi indikator tega, da je z našim okoljem nekaj hudo narobe, pa so se strinjali sodelujoči na včerajšnji problemski konferenci v Novi Gorici, ki jo je pripravila Čebelarska zveza Slovenije. Na njej so sodelovali številni strokovnjaki, pa tudi čebelar in evropski poslanec Lojze Peterle.
Ta je zatrdil, da v EU parlamentu pričakuje resno in poglobljeno razpravo o prepovedi rabe neonikotinoidov, čeprav se je Svet EU trenutno odločil drugače.
"Svet EU je pred nedavnim sprejel precej naklonjno odločitev o rabi določenih pesticidov, ki jih je hotela EU komisija prepovedati. Vendar bi vam rad povedal, da zgodba še ni zaključena, v parlamentu se o tem še nismo odločali, jaz bom kot parlamentarc delal zato, da bomo v parlamentu glasovali drugače, kot je Svet, kjer je bil izid tudi tesen in ni še čisto jasno, kako je glasoval slovenski predstavnik" je še povedal Peterle.
Utrinke z dogajanja na problemski konferenci boste lahko slišali v naši nedeljski kmetijski oddaji.