Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Marcel KrekMarcel Krek

Zgodovinarka Griesser Pečar o škofu Rožmanu

Slovenija | 12.04.2013, 12:11

„Škof Gregorij Rožman je bil dušni pastir. Ni bil ne diplomat, ne politik,“ je v pogovoru za Radio Ognjišče pred pokopom škofa Rožmana v ljubljanski stolnici dejala zgodovinarska dr. Tamara Griesser Pečar. Prepričana je, da je prenos njegovih posmrtnih ostankov iz Lemonta znak normalnosti. „Meni se zdi popolnoma normalno, da se škof vrne domov,“ je še povedala.

Dobra poznavalka škofa in tudi avtorica in soavtorica odmevnih knjig, ki objektivno osvetljujejo Rožmanovo podobo, dr. Tamara Griesser Pečar je dejala, da so se z ustavitvijo sodnega procesa očitki proti njemu izkazali za nične. „Zadeve so trajale strahotno dolgo, od leta 1995 pa do 2009. Dana je bila zahteva za obnovo kazenskega postopka in zahteva za varstvo zakonitosti. Končno je potem okrožno sodišče v Ljubljani potegnilo obtožnico nazaj in s tem se je leta 2009 postopek končal, ampak slab priokus je ostal. Bolje bi bilo, če bi obnovili postopek in bi tudi vsebinsko pokazali dejstva iz leta 1946, ki so bila zamolčana.“

Poudarila je, da je škof Rožman ljubljanski škofiji dal zelo veliko, posebej pa podčrtala njegovo zavzemanje za izpustitev Slovencev izpod okupatorjeve oblasti. „Njegovih stikov z okupatorjem in njegovega delovanja ne moremo razumeti, če ne upoštevamo vzroka za to. Škof Rožman je dobival nešteto prošenj za intervencije,“ je povedala in dodala, „da lahko rečemo, da je interveniral za nekaj tisoč ljudi“.

Posebej je podčrtala, da je škof Rožman obsodil komunizem, fašizem in nacizem. „Da je bil škof Rožman nasprotnik vsakega nasilja, tako okupatorjevega kot komunističnega, je razvidno iz njegovih izjav, njegovega delovanja.“

Sicer pa je dr. Griesser Pečar še dejala, da je bil škof Rožman v prvi vrsti dušni pastir, tudi po odhodu iz Slovenije. „Bil je potujoči misijonar in škof pravzaprav vseh Slovencev, ki so bili v emigraciji. Veliko je pisal o tem. Potoval je tako v Argentino, po ZDA, seveda pa tudi v Evropo, kjer je obiskoval Slovence, ki so morali zapustiti domovino, saj je iz lastnih izkušenj vedel, kakšne težave imajo.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...