Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Marcel KrekMarcel Krek

Pokop Rožmana priložnost za celotni pogled na njegovo osebnost

Slovenija | 11.04.2013, 19:26

Krsto s posmrtnimi ostanki nekdanjega ljubljanskega škofa Gregorija Rožmana so v sredo pripeljali v Slovenijo. V soboto bo namreč pogrebna slovesnost v ljubljanski stolnici, kjer bo škof Rožman ležal od devete ure zjutraj pa do pokopa ob 15. uri.

Zjutraj bo maševal ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, ki je škofa Rožmana pospremil iz Lemonta v domovino. Po maši pa se bodo začele molitvene ure, ki jih bodo vodile posamezne redovne skupnosti iz ljubljanske škofije.

Ob 14. uri bodo bogoslovci pripravili akademijo ob besedilih škofa Gregorija Rožmana na temo vere, molitve in drugih duhovnih spodbud, ki jih je pokojni škof zapisal v pastirskih pismih. Ob 15. uri bo somaševanje škofov in duhovnikov vodil ljubljanski nadškof Anton Stres. Posmrtne ostanke škofa Rožmana bodo ob sklepu maše pokopali v kapeli Marije Magdalene. Glavni urednik Družine Franci Petrič. „Vedeti moramo nekaj, kar včasih tudi v medijih ni prav predstavljeno. Škof Rožman je bil škof 30 let in vsi ga predvsem poznajo po dogodkih iz časa druge svetovne vojne, ko je zaradi svojega protikomunističnega stališča in svojih nastopov, ko je branil vse žrtve in posredoval za različne ljudi v času druge svetovne vojne, morda bil v povojnem ideološkem odboju v zgodovinopisju napačno predstavljen. Vendar se je škof tudi pred vojno v času, ko je katoliška Cerkev imela različne velike prireditve, izkazal kot velik pastoralni delavec. V povojnem obdobju, ko je bil tudi sam begunec med begunci pa je naredil zelo veliko za naše izseljence po svetu, da so ohranili zvestobo Bogu in tudi zvestobo domovini. Moram reči, da v zadnjem času vendarle mediji skušajo preseči tisto ozko vojno obdobje in gledanje na škofa Rožmana. Končno vidijo tudi, kako je bila večina njegovega življenja izrazito pastoralno obarvanega.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...