Ena od cerkva na Škotskem
Novi škotski nadškof: najprej je treba priznati probleme
Svet | 07.03.2013, 10:32 Marjana Debevec
'Priznanje realnosti' in zavest, da 'vere v Jezusa Kristusa ne pogojujejo napake duhovnikov' ne 'bolečina zaradi škode, ki jo trpi Cerkev'. To so občutja glasgowskega nadškofa monsinjorja Philipa Tartaglia, ki ga je po odstopu kardinala Keitha O’Briena Benedikt XVI. poklical, da vodi nadškofijo St. Andrews in Edinburg. V pogovoru je povedal, da je to za tamkajšnjo Cerkev čas hude ranljivosti, na katero hočejo najprej odgovoriti s priznanjem problemov.
Monsinjor Tartaglia priznava, da živi ta čas, ki je za Cerkev in ljudstvo na Škotskem tako žalosten, z nekaj tesnobe: „Le kako ne bi občutil tesnobe zaradi škode, ki jo trpi ugled Cerkve? Vendar živim ta trenutek tudi s čutom vere, da se moramo bolj kakor kdajkoli oklepati Kristusovega križa in biti v teh dneh nekako križani skupaj s Kristusom ter upati, da pride vstajenje. Vstajenje, za katero upamo, da bo zaznamovalo nov začetek in svetlo prihodnost za katoliško vero na Škotskem“, je povedal nadškof Tartaglia, ki je dodal, da potrebujejo tudi molitveno podporo celotne Cerkve. „Kot glasgowski nadškof in apostolski administrator škofije moram nositi težko breme in poiskati besede, ki bodo v tem času hude preizkušnje ljudem dajale upanje“, je dejal. To je storil tako, da je povedal, da bomo kmalu imeli med nami Petra. „Potrebo po papežu, po svetem očetu občutimo zdaj bolj kot kdajkoli. Svoje ljudi spominjam, da naše vere v Jezusa Kristusa in njegovega sporočila odrešenja ne pogojujejo napake duhovnikov“.
Glede prihodnosti pa na koncu pravi: „Mislim, da je prezgodaj, da bi jasno videli, kaj je šlo narobe. Bomo pa dobili nauk. Cerkev bo iz tega izšla očiščena in prenovljena, težko pa bo pozabiti bolečino te izkušnje“, je še dejal nadškof iz Škotske Philip Tartaglia.