Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Prisegla nova ministrska ekipa

Slovenija | 20.03.2013, 21:42

Pred poslanci državnega zbora je danes priseglo vseh 13 članov ministrske ekipe, ki jo bo vodila vodja PS Alenka Bratušek. Novoimenovana, enajsta vlada v samostojni Sloveniji je tako nasledila vlado Janeza Janše.

Ministrsko ekipo je podprlo 52 poslancev, med njimi poleg koalicijskih poslancev PS, SD, DL in DeSUS tudi nepovezana poslanca Ivan Simčič in Borut Ambrožič ter poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz. Poslanec italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli se je k glasovanju sicer prijavil, a glasoval ni. Proti je glasovalo 35 poslancev strank SDS, SLS in NSi, poslanec SDS Marijan Pojbič in nepovezani poslanec Ivan Vogrin pa nista glasovala.

Finančno ministrstvo v novoizvoljeni vladi prevzema Uroš Čufer, ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pa Stanko Stepišnik. Ministrstvo za obrambo bo vodil Roman Jakič, ministrstvo za kulturo pa Uroš Grilc.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti prevzema Anja Kopač Mrak, ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo, Dejan Židan pa bo skrbel za resor kmetijstva in okolja.

Gregor Virant bo pristojen za ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo, Igor Maher za ministrstvo za infrastrukturo in prostor. Senko Pličanič pa bo, tako kot že v prejšnji vladi, pravosodni minister.

Poleg njega se na resorja, ki sta ju že vodila v prejšnjem mandatu, vračata tudi Karl Erjavec, ki bo znova minister za zunanje zadeve, in Tomaž Gantar kot minister za zdravje.

V vladi bo tudi ministrica brez listnice, zadolžena za vodenje resorja za Slovence v zamejstvu in po svetu, Tina Komel.

Kako dolg bo mandat nove vlade, je sicer vprašanje, saj se je nova predsednica vlade v koalicijski pogodbi obvezala, da bo po letu dni odšla po zaupnico v državni zbor.

Novoimenovani ministri, ki so bili doslej poslanci, od danes začasno ne morejo več opravljati poslanske funkcije. Svoje namestnike bodo v parlamentu tako dobili Jakič, Stepišnik, Virant, Židan in Komelova.

V poslanske klopi pa se vračajo dosedanji ministri, ki so z današnjo izvolitvijo nove vlade prenehali opravljati tekoče posle ministrov. To so Andrej Vizjak, Vinko Gorenak, Zvonko Černač, Ljudmila Novak in Franc Bogovič. Pridružila se jim bosta še dosedanja državna sekretarja Andrej Šircelj in Marko Pogačnik. Iz državnega zbora se tako poslavljajo Damjana Petavar Dobovšek, Ivan Pišek, Patricija Šulin, Janez Vasle, Roman Žveglič, Saša Ciglar in Rado Likar, ki so jih nadomeščali.

V parlament bi se lahko sicer ponovno vrnila tudi Janez Janša in Radovan Žerjav, ki pa sta že podala izjavi, da se poslanski funkciji odpovedujeta. Formalno mora Državna volilna komisija tako zdaj ugotoviti, kdo ju bo nasledil. Doslej sta ju v poslanskih klopeh nadomeščala Robert Hrovat in Jasmina Opec.

Današnjo izvolitev nove vlade so sicer spremljali tudi manjši protesti. Pred parlamentom se je po izvolitvi novih ministrov zbralo nekaj več kot 20 ljudi, ki so skandirali "Oblast ljudem, ne pa strankam."

Koalicijska trenja bi se lahko po mnenju analitikov začela že kmalu

Koliko časa se bo vlada Alenke Bratušek uspela obdržati na oblasti, bo odvisno od njene uspešnosti, "prav zelo svetle prihodnosti pa ji ne napovedujem," je za STA povedal politični analitik Matevž Tomšič. Konflikti v vladi se bodo po njegovem mnenju začeli dogajati že kmalu, to možnost pa dopušča tudi analitik Igor Pribac.

"Ta koalicija je zelo heterogena, zato bi rekel, da nikakor ne bo dokončala mandata," je za STA ocenil politični sociolog in izredni profesor na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici Tomšič. Dodal je, da bi bil v nasprotnem primeru zelo začuden. Vzrok za to vidi tudi v dejstvu, da od bodočih ministrov zaenkrat nismo slišali nekega konkretnega pozitivnega programa, temveč zgolj neke visoko zveneče besede, brez posebne vsebine.

Tudi določene programske točke vlade so v protislovju, pravi Tomšič. Ta vlada naj bi namreč nadaljevala finančno konsolidacijo, po drugi strani pa naj bi povečala vlogo javnega sektorja. "To dvoje enostavno ne gre skupaj," dodaja.

Po mnenju docenta za socialno filozofijo in filozofijo zgodovine na Filozofski fakulteti v Ljubljani Igorja Pribca pa je vlada verjetno v teh razmerah sestavljena "po najboljših močeh sodelujočih". Ob tem opozarja, da sta za privolitev za sodelovanje v vladi, ki si je sama postavila rok trajanja, poleg strokovnosti potrebna tudi pogum in delavnost. "Upam, da izbrana ekipa ima te kvalitete," je dejal.

Ob tem ocenjuje, da ta vlada lahko uspe, če bo dobro delala na zastavljenih ciljih in hkrati če bo družba pripoznala, da so ti cilji realnost tega trenutka. Če bodo pričakovanja družbe do te vlade rasla, hkrati pa bo raslo pavšalno kritiziranje vlade, se bo to odrazilo v notranjih trenjih koalicije, meni Pribac.

Kaj pomeni izobrazba in "mladost" vladne ekipe za njeno uspešnost?

Dejstvo, da je vladna ekipa najmlajša doslej, kandidati so namreč v povprečju stari 45 let, Pribac komentira z besedami, da so nekateri obrazi lahko "svež veter, ki bi moral zadostiti zahtevam javnosti, ki zahteva neko prevetritev na političnem področju".

Tomšiču pa "mladost" vlade ne pomeni dosti. Prav tako večje pozornosti ne namenja dejstvu, da je v vladni ekipi šest doktorjev znanosti in trije magistri. "Gre za formalno izobrazbo, kar pa ni nekaj splošno zavezujočega," je povedal Tomšič.

Kot je dodal, so bile po izobrazbeni strukturi dobre tudi prejšnje vlade, pa niso bile vse ravno uspešne. "Da ne govorimo o tem, kaj se sedaj s formalno izobrazbo dogaja, ko na dan prihajajo zgodbe o plagiatorstvu. To zadevo še dodatno postavi v drugačno luč," je opozoril.

Pribac pa dodaja, da je struktura vlade odraz izobrazbene strukture družbe. Od takšne vlade pa pričakuje strokovnost delovanja in spoštovanje znanja na vseh ravneh.

Bo selitev v koalicijo oz. opozicijo ključ do uspeha ali poguba?

Izvolitev nove vlade bo sicer pomenila tudi selitev dosedanjih vladnih strank SDS, SLS in NSi v opozicijo. Kako bo to vplivalo na javno podporo predvsem manjšima strankama, bo odvisno od njunega obnašanja, je dejal Tomšič. Obe imata sicer neko stabilno volilno bazo in če bosta nadaljevali s svojimi vrednotami oziroma s svojo nazorsko orientacijo, si lahko obetata, da se bo ta baza ohranila, meni. Kot je še ocenil, je za obe stranki bolje, da sta odšli v opozicijo, saj bi jima vstop v koalicijo škodoval.

Največ pa je z vstopom v vladno koalicijo po njegovem mnenju tvegala SD. Kot je pojasnil Tomšič, jim ankete že dlje časa kažejo dobro, zato bi bili na morebitnih predčasnih volitvah verjetno celo zmagovalci. "Z vstopom v koalicijo so stvari res postavili na kocko. Ko se bodo dejansko zgodile volitve, je vprašanje kakšna bo takrat situacija".

Za ostale stranke, ki tvorijo novo koalicijo, pa vstop pomeni "reševanje njihove kože", saj bi se na predčasnih volitvah, če bi do njih prišlo, zelo slabo odrezale. Kakšna bi verjetno celo izpadla iz parlamenta, je še dodal Tomšič.

Pribac pa opozarja, da so stranke, ki vstopajo v opozicijo, "v resnici v neki prednosti pred tistimi, ki bodo morale zagrabiti krmilo in peljati voz iz blata". Ob tem dodaja, da se je SLS v letih, ko jo je vodil Radovan Žerjav, uspela pozicionirati kot samostojno misleča stranka in se uspešno upira senci SDS. Drugače je z NSi, saj redko odstopa od stališč SDS, zato bo, če bo tako nadaljevala, tvegala, da se pojavi pri volivcih kot nerazpoznavna in neprofilirana in bo volivcem ponudila premalo razlogov, da bi glasovali zanjo in ne za SDS, je dejal Pribac.

Glede PS pa pravi, da je od danes Zoran Janković tudi formalno prenehal biti predsednik in bo torej Bratuškova v očeh javnosti odločala o prihodnosti stranke. Volivci so sicer zaradi poročila protikorupcijske komisije v zadnjem času začeli stranki obračati hrbet, pridobivanje podpore pa bo v času vladanja, ko je jasno, da bo treba sprejemati nepriljubljene ukrepe, težko delo.

Pribac ob tem meni, da so županske volitve v Mariboru nakazale, da bodo na prihodnjih državnozborskih volitvah vse obstoječe stranke v zapostavljeni poziciji v primerjavi z novimi strankami z novimi obrazi, ki bodo imeli prednost že samo zato, ker so novi.

Slovenija, Politika
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...