Matični odbori doslej prižgali zeleno luč osmim kandidatom za ministre
Slovenija | 18.03.2013, 22:56
Matični parlamentarni odbori so kot ustrezne ocenili predstavitve šestih kandidatov za ministre - Gregorja Viranta (notranje zadeve in javna uprava), Senka Pličaniča (pravosodje), Stanka Stepišnika (gospodarski razvoj in tehnologija), Romana Jakiča (obramba), Jerneja Pikala (izobraževanje, znanost in šport), Tomaža Gantarja (zdravje), Dejana Židana (kmetijstvo in okolje) in Uroša Grilca (kultura). Jutri bo pred pristojnimi odbori nastopilo še preostalih pet kandidatov.
Gantar za široko dostopno javno zdravstvo, stabilizacijo zdravstvene blagajne
Kandidat za ministra za zdravje Tomaž Gantar vidi prihodnost slovenskega zdravstva v javnem zdravstvu, ki je široko dostopno in temelji na solidarnosti ter pravičnosti.
Gantar, ki je bil minister za zdravje tudi v vladi Janeza Janše, je v predstavitvi svoje kandidature na seji parlamentarnega odbora za zdravstvo poudaril, da je treba sprejeti kratkoročne ukrepe, ki bi prinesli nove vire prihodkov v zdravstveno blagajno, in dolgoročno reformo zdravstvene zakonodaje.
Resno bi bilo po njegovem mnenju treba razmišljati o širjenju prispevne stopnje tudi na podjemne in avtorske pogodbe, medtem ko v zdravstvene pravice po njegovem mnenju še ni treba poseči, saj da je to skrajen ukrep.
Gantar se zavzema za krepitev primarnega in javnega zdravstva, saj sta ti področji po njegovem mnenju ključni za dolgoročno zmanjševanje stroškov v zdravstveni blagajni.
Židan: Ministrstvo za kmetijstvo in okolje potrebuje kontinuiteto
Kandidat za ministra za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je na predstavitvi pred matičnim odborom DZ izpostavil, da ministrstvo potrebuje kontinuiteto. Poudaril je velike težave okoljskega dela ministrstva ter menil, da je bila združitev resorjev okolja in kmetijstva smiselna.
Židan je najprej predstavil pogled na okoljski del ministrstva ter izpostavil, da so težave na tem področju strahovite. Ob tem je opozoril, da je okoljski del ministrstva skrbnik pomembnega dela kohezijskih sredstev ter da se ta sredstva z naslednjim finančnim obdobjem manjšajo.
Evropska komisija na področju okolja proti Sloveniji vodi 30 postopkov, kar po Židanovem mnenju ogroža tudi proračun.
Na področju kmetijstva je napovedal kontinuiteto na področju hrane, kjer so bili postavljeni novi temelji z resolucijo Zagotovimo si hrano za jutri.
Odbor za gospodarstvo Stepišnikovo predstavitev ocenil kot primerno
Odbor DZ za gospodarstvo je predstavitev kandidata za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanka Stepišnika danes z devetimi glasovi za in šestimi proti ocenil kot primerno. Stepišnik si bo v primeru izvolitve med drugim prizadeval za sanacijo prezadolženega gospodarstva.
Stepišnik je v predstavitvi pred matičnim odborom DZ izpostavil tri ključne prioritete, ki jih bo zasledoval v primeru izvolitve za ministra. Prizadeval si bo za bolj učinkovito črpanje sredstev EU, sanacijo prezadolženega gospodarstva in izboljšanje zakonodaje, kot je insolvenčna.
Stepišnik je poudaril, da je treba najti ravnotežje med zniževanjem javnofinančnega primanjkljaja in spodbujanjem gospodarske rasti.
Poslanci bodoče koalicije so zadovoljni, da ima Stepišnik izkušnje iz gospodarstva. Poslanci bodoče opozicije pa so v razpravi pogrešali več konkretnih ukrepov, ki jih namerava Stepišnik izvesti.
Kandidat za obrambnega ministra Jakič uspešno prestal zaslišanje pred matičnim odborom
Člani matičnega parlamentarnega odbora so po zaslišanju kandidata za ministra za obrambo Romana Jakiča z osmimi glasovi za in petimi proti sprejeli mnenje, da je njegova predstavitev ustrezna. Med zaslišanjem se Jakič ni mogel izogniti očitkom, da naj bi nasprotoval Slovenski vojski, poslanci so izpostavljali tudi vprašanje sodelovanja v mednarodnih misijah.
Glede sodelovanja slovenskih vojakov v mednarodnih operacijah in misijah je Jakič, sicer poslanec PS, poudaril, da je kritičen do napotitve misije EU v Mali in tudi do podaljšanja Natove mirovne operacije v Afganistanu.
Ob tem je napovedal, da bo vladi predlagal takojšen začetek priprav na umik, tako da bi bila Slovenija ena prvih, ki bi se umaknila iz Afganistana. Glede sodelovanja v civilnem delu misije po letu 2014 pa kandidat namerava sprožiti strokovno razpravo.
Na matičnih odborih zelena luč tudi za Pličaniča
Po predstavitvi na skupni seji odborov DZ za pravosodje, javno upravo in lokalno samoupravo ter za notranje zadeve je zeleno luč dobil tudi kandidat za pravosodnega ministra Senko Pličanič. Podprlo ga je 12 članov odbora za pravosodje, štirje so bili proti. V odboru za notranjo politiko je prepričal sedem članov, trije so mu podporo odrekli.
Pličanič je napovedal, da bo temeljno poslanstvo njegovega mandata, če bo ponovno postal minister, povrnitev občutka pravičnosti. Zavzemal se bo za poenostavitev procesne zakonodaje, nove gradbene projekte in racionalizacijo dela sodišč.
Pličanič je napovedal, da bo delal hitro, a kakovostno. Precej zakonskih sprememb, med njimi tudi insolvenčno zakonodajo, pa so po njegovih besedah pripravili že ob izteku njegovega prejšnjega mandata.
Po Pličaničevem mnenju je treba doseči boljšo in bolj učinkovito pravno državo, največjo odgovornost za spremembo stanja v sodstvu pa ima prav sodstvo samo.
Pikalo za avtonomijo šolskega sistema ter proti enostranskim in hitrim posegom v šolstvo, znanost in šport
Kandidat za ministra za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je na predstavitvi pred pristojnim parlamentarnim odborom poudaril, da je velik zagovornik javnega šolskega sistema. Resor šolstva, znanosti in športa je perspektiven, a tudi relativno občutljiv, zato je treba končati eksperimentiranje, je dodal. Enostranski in hitri posegi tako ne pridejo v poštev.
Če bo minister, bo Pikalo zagovarjal avtonomijo šolskega sistema in strokovnih odločitev, sodelovanje s strokovno javnostjo ter vsemi deležniki. Znanje kot javno dobro mora biti dostopno vsem starostnim skupinam, med drugim meni kandidat.
O združevanju javnih zavodov je dejal, da je treba premisliti, ali je to res potrebno, tudi z vidika dodane vrednosti. Poudaril je, da bo rekel ne spreminjanju normativov v šolstvu, dotaknil pa se je tudi podeljevanja koncesij zasebnim zavodom. Kot pravi, je za podeljevanje koncesij tam, kjer ni javnega programa in je to smiselno.
Virant uspešno skozi predstavitev pred matičnima odboroma
Kandidat za ministra za notranjega zadeve in javno upravo Gregor Virant je uspešno prestal predstavitev pred matičnima odboroma DZ. Predstavitev za področje notranjih zadev je kot ustrezno ocenilo 10 poslancev, kot neustrezno pa pet. Predstavitev za področje javne uprave in lokalne samouprave je bila ustrezna za 14 poslancev, neustrezna pa za pet.
Kot najbolj prioritetno vprašanje na področju javnega sektorja je izpostavil vprašanje mase plač v javnem sektorju. Napovedal je takojšen dialog s sindikati javnega sektorja, sporazum je mogoče po njegovi oceni doseči v mesecu dni.
Virant je kot eno od prioritet zastavil tudi boj proti gospodarskemu kriminalu in korupciji. Tukaj ne sme biti in ne bo nobenih izjem, nobenih svetih krav, je poudaril. Na področju upravnih zadev pa je izpostavil področje izbrisanih, pri čemer je pospešitev priprave zakona o odškodninski shemi.
Predstavitev kandidata za ministra Uroša Grilca po mnenju odbora ustrezna
Matični odbor Državnega zbora je na današnji seji predstavitev kandidata za ministra za kulturo Uroša Grilca z 11 glasovi za in sedmimi proti ocenil kot ustrezno. Grilc je poslance prepričal z izčrpnostjo svojega programa in poznavanjem kulture v ključnih segmentih.
Grilc je med ključne naloge na novo vzpostavljenega ministrstva za kulturo uvrstil, da bo v dveh mesecih po nastopu mandata v ponovno javno razpravo dan osnutek Nacionalnega programa za kulturo in osnutek sprememb krovnega zakona v kulturi, v nadaljnji postopek pa osnutek Nacionalnega programa za jezikovno politiko 2012─2016.
V treh mesecih po nastopu mandata se namerava Grilc lotiti tudi zakona o varstvu kulturne dediščine in zakona o arhivih ter v šestih mesecih preveriti potrebo po oblikovanju področnih zakonov.
V predstavitvi svojega programa je Grilc izpostavil potrebo, da se kulturi vrne ugled, da bo razumljena kot dejavnik razvoja in ne le kot nepotreben strošek.