dr. Janez Juhant
Dr. Juhant o spoštovanju etičnih standardov pri politikih
Slovenija | 16.03.2013, 11:25
Za sinočnjo oddajo Spoznanje več, predsodek manj na Radiu Ognjišče je, sestavljanje nove koalicije komentiral tudi profesor dr. Janez Juhant. Prepričan je, da so, ne samo v politiki, ampak v celotni družbi etični standardi vse bolj pod vprašajem. Skrbi ga, da se Slovenija uvršča med države, ki vzgoje za etiko na poseben način ne vključuje v vzgojno izobraževalni sistem.
Dr. Juhant je popvedal, da težave z etičnim ravnanjem izhajajo tudi iz tranzicijskega prehoda, ko je bila etika postavljena na stranski tir. „Etična kultura je v nekem smislu dopolnilo pravnega sistema, pri nas pa še pravni temelji ne delujejo,“ je opozoril dr. Juhant. Meni, da tudi govorica politikov in nasploh ljudi ni povsem urejena, saj „ljudje uporabljajo besede na način, kot jim to najbolj odgovarja“. Prav zaradi tega po njegovih besedah prihaja, do nekaterih anomalij oziroma odklonov od normalnega družbenega pojmovanja. Kot primer tega odklona je omenil predsednika DL in SD, Gregorja Viranta in Igorja Lukšiča, ki sestavljata koalicijo s stranko PS, na katero prav tako letijo očitki o domnevni korupciji. „Virant je v prejšnjih primerih govoril o zelo visokih etičnih standardih, tokrat pa je pri teh standardih popolnoma zamižal in je zadeve sprejel tako, kot so se zapeljale in seveda to bo imelo tudi zelo globoke posledice.“ Prepričan je, da bo moral Virant za to početje enkrat tudi odgovarjati. „Seveda je pa to dolgoročna škoda za vse državljane. Upam, da si bodo državljani zapomnili, da je to, kar počne neetično, saj ne uporablja enakih meril za vse.“ Podobno velja – tako dr. Juhant - tudi za Lukšiča. „Pri njem me je še posebej presenetilo to, da je tako odločno, še tako rekoč včeraj govoril, da je treba na predčasne volitve, da s takimi, ki so koruptivni ne bo sodeloval, sedaj je pa pogodbo podpisal in šel v vlado.“ Prepričan je, da so vse to ovire, ki otežujejo in tudi dajejo veliko hipoteko prihodnji vladi. „Ne moremo reči, da bodo politiki, ki tako delajo sedaj kar naenkrat kredibilni. Če človek že pri vstopu ni verodostojen, kako bo verodostojen potem pri ostalih procesih in seveda vse to bo stalo nas, davkoplačevalce.“
Dr. Juhant je v nadaljevanju dejal, da pričakuje od mandatarke Alenke Bratušek in njene vlade, da bo spoštovala obljubo o tem, da državljanov ne bo delila, tudi pri vprašanjih o polpretekli zgodovini. „To pa seveda ni tako enostavno, ker je treba tudi različnost, ki je med nami vendarle upoštevati tako, da poskušamo tudi vsem ljudem, še posebej pa kakorkoli prizadetim, tako v preteklosti, kakor v sedanjosti, omogočiti, da imajo po pravilih demokratičnih procesov zagotovljene svoje pravice. To pomeni tudi, da žrtvam kakršnegakoli nasilja v preteklosti popravimo krivice, koliko je to še mogoče in da začnemo delovati kot demokratična družba preko tega pa tudi oblikovati tudi svojo boljšo prihodnost.“
Profesor Janez Juhant je sinoči komentiral tudi izvolitev novega papeža. Prepričan je, da je papež Frančišek s svojimi prvimi koraki pokazal na nekoliko drugačno pot Cerkve, ki pa je v današnjem času zelo dobrodošla.