Slavi KoširSlavi Košir

NSi in SLS v DZ vložili novelo zakona o verski svobodi

Slovenija | 05.03.2013, 07:58

Poslanci NSi in SLS s prvopodpisanim Matejem Toninom (NSi) so minuli četrtek v DZ vložili predlog novele zakona o verski svobodi. Gre za popravke zakona v členih, ki jih je ustavno sodišče razglasilo za protiustavne. Novela tako na novo ureja pogoje za registracijo števila članov verske skupnosti ter delovanje duhovnikov v zaporih in bolnišnicah.

Po predlogu novele bi se cerkev ali druga verska skupnost lahko registrirala, če ima najmanj 20 polnoletnih članov, ki so državljani Slovenije oziroma tujci, ki imajo na njenem ozemlju prijavljeno stalno prebivališče.

Po trenutno veljavnem zakonu o verski svobodi se sicer cerkev ali druga verska skupnost lahko registrira, če ima najmanj 100 polnoletnih članov, ki so državljani Slovenije oziroma tujci s prijavljenim stalnim prebivališčem v Sloveniji in morajo delovati v državi najmanj zadnjih deset let. Obdobja delovanja kot pogoja za registracijo se po novem ne bi več zahtevalo.

Novela glede na odločbo ustavnega sodišča prilagaja tudi zakonsko ureditev delovanja duhovnikov v zaporih in javnih bolnišnicah. Po zdaj veljavni zakonodaji za pravosodje oziroma za zdravje pristojno ministrstvo zaposli potrebno število duhovnikov določene veroizpovedi za polni ali krajši delovni čas oziroma zagotovi plačilo za opravljeno delo, če je v vsej državi dovolj veliko število pridržanih oseb iste veroizpovedi, oziroma če je v bolnišnicah dovolj veliko število oskrbovancev iste veroizpovedi.

Poslanci NSi in SLS pa predlagajo, da bi v omenjenih dveh primerih pristojno ministrstvo zgolj zagotovilo potrebno število duhovnikov in jim za opravljeno delo nudenja individualne in kolektivne verske duhovne oskrbe zagotovi denarno odmeno, ki sorazmerno glede na opravljeno delo v razmerju do polnega delovnega časa ustreza višini povprečne bruto plače v Sloveniji.

Ustavno sodišče je določbi o pogojih za registracijo glede pogojev za registracijo verske skupnosti ter o zaposlovanju duhovnikov v bolnišnicah in zaporih razveljavilo leta 2010, razveljavitev pa je začela učinkovati leto po objavi odločbe v uradnem listu.

Glede pogojev o registraciji verske skupnosti je sodišče razsodilo, da takšni pogoji zožujejo človekovo pravico do svobodnega delovanja verskih skupnosti, da pomenijo poseg vanjo. Pri zaposlovanju duhovnikov v bolnišnicah in zaporih pa so ustavni sodniki menili, da tako intenziven način podpornega delovanja države pri omogočanju verske duhovne oskrbe v zaporih in bolnišnicah presega meje, določene z ustavnim načelom o ločenosti države in verskih skupnosti.

Pod predlog novele, ki so ga vložili s predlogom za obravnavo po skrajšanem postopku, so sicer podpisani vsi poslanci NSi in SLS.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...