Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Katoliški novinar mora biti ponosen kristjan

Slovenija | 17.02.2013, 09:12

V domu sv. Jožefa nad Celjem je v petek in v soboto potekalo študijsko srečanje novinarjev in sodelavcev, ki delujejo v katoliških medijih. Srečanja se je med drugimi udeležil murskosoboški škof dr. Peter Štumpf, ki pri Slovenski škofovski konferenci vodi Komisijo za sredstva družbenega obveščanja, novinarje pa je sprejel tudi celjski škof dr. Stanislav Lipovšek. Slednji se je katoliškim medijem zahvalil za njihov prispevek na področju evangelizacije. „Katoliški mediji ste tisti, ki lahko vedno prinašate veselo sporočilo,“ je poudaril škof Lipovšek. Na srečanju so spregovorili predvsem o vlogi katoliških medijev, njihovih težavah in priložnostih spleta.

Tajnik Komisije pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci p. dr. Tadej Strehovec, ki je bil eden od predavateljev je poudaril, da morajo biti mediji zavezani k resnici. Po njegovem mnenju bi moral biti katoliški novinar varuh katoliškega nauka in vrednot, oznanjevalec evangelija in predvsem človek vere. O vlogi katoliških medijev pa je za Radio Ognjišče spregovoril tudi škof Peter Štumpf, ki je sicer v uvodu v srečanje predstavil, kje so še neizkoriščene priložnosti katoliških medijev. „Tudi danes vidim vlogo medijev v utrjevanju zavesti kristjana,“ je dejal škof in dodal, da to pomeni, da se kristjan ne sramuje svoje vere, da je na to ponosen. „Mislim, da nam lahko mediji pri tem v veliki meri pomagajo. Mediji so tako rekoč predprag ali pa prag evangelizacije.“

Škofa Stanislav Lipovšek in Peter Štumpf
Škofa Stanislav Lipovšek in Peter Štumpf © ARO
Srečanje je bilo usmerjeno tudi v priložnosti katoliških medijev na spletu. Nekdanji urednik Družine Janez Gril je poudaril, da glede razvoja tovrstne komunikacije še obstajajo rezerve. „Vsekakor pa raste zavest o pomenu elektronskih medijev in da so lahko ti dopolnilo klasičnim oblikam, kot so radio, televizija in časopis. To dopolnjevanje je danes pomembno, zato tudi tema na tokratnem srečanju prav spletni mediji.“

Sicer pa so novinarji glede prihodnosti katoliških medijev optimistični. „Sem optimist. Mislim, da če bomo šli tako naprej, kljub temu, da nam bodo naklade, poslušanosti ter gledanosti kdaj padale, bomo na dolgi rok ostali tukaj, kjer smo in imeli mogoče še večjo vlogo, ker stojimo za tem kar pišemo in tudi vedno vse preverimo, nismo senzacionalistični, tako da je pred nami lepa prihodnost,“ je povedala novinarka katoliškega tednika Družina Manica Ferenc.

Svetovalka za online komuniciranje Jasna Suhadolc pa je glede socialnih omrežij dejala, da te postajajo vse bolj priljubljena in da jih je nujno potrebno uporabljati. Opozorila je na prednosti tako facebooka kot twiterja.

Na okrogli mizi na temo Pravičnost v družbi, kakšen vpliv imajo mediji pa so sogovorniki Bogomir Štefanič (družina), Vanessa Čokl (Večer), Ivan Puc (Reporter) in Alen Salihović (Radio Ognjišče) poudarili, da je ne glede na medij potrebno spoštovanje osnovnih etičnih vrednot med katerimi je na prvem mestu resnica. Opozorili so tudi na vse več nestrpnosti v medijih, kljub temu pa so glede prihodnosti optimistični.

Pri tem pa lahko dodamo samo še zaključno sporočilo p. Strehovca, ki pravi, da mora biti katoliški novinar ponosen kristjan in novinar osebne vere.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...