Urednik mag. Božo Rustja
Ali papež s svojim odstopom vnaša novo prakso pri vodenju Katoliške Cerkve?
Slovenija | 12.02.2013, 14:25
Sadovi pontifikata papeža Benedikta XVI. so vidni tudi v Sloveniji. Po besedah urednika Ognjišča in teologa mag. Boža Rustje gre najprej za preureditev slovenske cerkvene pokrajine, dal pa nam je tudi kar tri blažene mučence. Podobno meni tudi tajnik Komisije Pravičnost in mir p. dr. Tadej Strehovec.
Napovedani odstop papeža Benedikta XVI. je včeraj in danes v ospredju medijskega poročanja. To ni presenečenje, saj gre po besedah mag. Rustje za izjemen dogodek po več kot 600 letih. „To je velika novica. Ne izključujem pa, da bi v prihodnosti ne bili še kdaj priče takemu dogodku, celo menim, da je Benedikt XVI. dal s tem neko novo možnost, da bi v prihodnosti to postala morda celo redna praksa.“
Glede poročanja medijev pa je Rustja dodal, da so prvi odzivi zelo pozitivni. Presenečajo ga predvsem odzivi politikov, v katerih zaznava veliko spoštovanje do papeževe odločitve. „Torej odločitve, da se odpove vodenju Cerkve, ker je pač spoznal, da tega ne zmore več. Potem pa tudi veliko spoštovanje do njegovega osebnega dela, ki ga je opravil, in to je konstanta, ki se ponavlja v vseh odzivih.“
Na vprašanje, ali je lahko med kandidati za Petrov sedež kardinal Franc Rode, pa je mag. Rustja poudaril, da sicer ne velja za tistega, ki je med favoriti, a vseeno: „Pustimo se presenetiti. Prepričan sem, da leta 1978 nihče na Poljskem ne bi stavil, da bo Karel Wojtyla prišel iz konklava kot papež.“
Glede zapuščine je posebej podčrtal Benediktovo zavzemanje za ekumenski dialog, o tem, kar zapušča Sloveniji, pa: „To je papež, ki je dal Slovencem največ svetnikov. Tri Slovence je razglasil za blažene mučence, Lojzeta Grozdeta in dve Drinski mučenki.“
P. dr. Tadej Strehovec pa je opozoril na novo ureditev slovenske cerkvene pokrajine. „V tem času smo dobili tri nove škofije in mariborska škofija je bila povzdignjena v nadškofijo.“
Z občudovanjem pa na zapuščino Benedikta XVI. gleda tudi dr. teologije Anton Štrukelj. Ponovil je Benediktove besede ob izvolitvi, ki so nakazovale na njegovo preprostost in skromnost, kar je s svojim odstopom še povzdignil. „„Po velikem papežu Janezu Pavlu II. so gospodje kardinali izvolili mene, skromnega in preprostega delavca v Gospodovem vinogradu.“ To preprostost in to skromnost, to ponižnost in ta pogum in nesebičnost ter velikodušnost, zlasti pa doslednost v iskanju resnice je zdaj izpričal ponovno in je s tem ostal zvest svojemu škofovskemu geslu, da moramo biti sodelavci za resnico. Spoznal je iskreno pred Bogom, v ponovnem spraševanju vesti, da je tako prav in se odločil. Mislim, da to njegovo veličino še povzdigne.“