Nadškof Anton Stres
Nadškof Stres, Bolčina, nuncij, Strehovec in Bahčič o papeževem odstopu
Slovenija | 11.02.2013, 19:56
Ljubljanski nadškof metropolit msgr. Anton Stres, ki vodi romanje poslušalk in poslušalcev Radia Ognjišče v Lurdu, je v odzivu na odpoved petrinski službi papeža Benedikta XVI. dejal, da gre za novico „izrednega pomena“.
„Papež Benedikt XVI. razodeva veliko odgovornost, s katero je vedno vodil Cerkev in ji služil. Zato je to njegovo dejanje vredno vsega spoštovanja, občudovanja in naše velike hvaležnosti za leta, ki jih je služil Cerkvi in nam vsem in tako verodostojno pričeval za Jezusa Kristusa. V tem trenutku pa je sedaj naša prva dolžnost, da okrepimo svoje molitve zanj in za Cerkev, da bo čim prej dobila novega naslednika svetega Petra, ki bo dostojno nadaljeval delo svojih dveh velikih predhodnikov Benedikta XVI. in blaženega Janeza Pavla II.,“ je za Radio Ognjišče povedal nadškof Anton Stres.
Apostolski nuncij pohvalil papeževanje Benedikta XVI.
Apostolski nuncij v Sloveniji nadškof msgr. Juliusz Janusz je po papeževi odločitvi o odstopu hvalil njegovo papeževanje, a dejal, da ima Benedikt XVI. za odstop svoje razloge, ki jih moramo spoštovati. Na novinarski konferenci je izpostavil njegovo vneto prepričevanje ljudi v pomembnost duhovne plati življenja, zaznamoval pa je tudi Cerkev na Slovenskem.
Kot je pojasnil nadškof Janusz, je sporočilo o papeževi odločitvi iz Rima prejel malo pred 12. uro, nakar je o tem obvestil lokalno Cerkev in prek zunanjega ministrstva tudi slovenske oblasti. Za odločitev ima Benedikt XVI. svoje razloge, mi se lahko le „zahvalimo Bogu za njegov čudovit pontifikat“ in smo mu hvaležni, da je obogatil Cerkev s svojim znanjem in tudi ponižnostjo, je dejal. „Mislim, da je ta trenutek zelo pomemben. Mislil sem, da bo, če se bo odločil za to, odstopil ob koncu leta vere. Morda bi bilo bolje tako. Vedno je poudarjal pomen človekovega boja, ki je razdeljen med materialnimi in duhovnimi dobrinami. Z intelektualnimi in duhovnimi močmi je skušal prepričati ljudi, da je duhovna moč, duhovno bogastvo pomembnejše od vsega ostalega. V svojem pontifikatu, svojih nagovorih je skušal ljudem vliti zaupanje, da so pomembni zaradi duhovnosti svojega razuma, srca,“ je povedal nuncij.
Tajnik Komisije Pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci p. Tadej Strehovec je medtem menil, da je papež na poseben način zaznamoval tudi življenje in organiziranost slovenske Katoliške cerkve. Spomnil je, da je ta v času njegovega papeževanja dobila tri nove škofije, mariborska škofija pa je bila povzdignjena v nadškofijo. Poleg tega je junija 2010 razglasil prvega slovenskega mučenca Alojzija Grozdeta.
Presenetljivo in nepričakovano
Odločitev papeža Benedikta, da se odpoveduje službi Petrovega naslednika, sta z začudenjem sprejela tudi dekan v Štandrežu Karlo Bolčina in p. Robert Bahčič, ki živi v Rimu.
Dogodek je nepričakovan, pravi Karlo Bolčina. Benedikt XVI. je pojasnil, da v takem zdravstvenem stanju po svoji vesti ne more več dobro voditi Cerkve. Bolčina pravi, da je ob tem, papež povedal nekaj „zelo imenitnega“, namreč da bo še vedno nadaljeval svojo službo molivca, svetovalca, učitelja, tistega, ki navdihuje. Da je papež to svojo odločitev sporočil na današnji svetovni dan bolnikov, po mnenju Bolčine ni naključje. "S tem je hotel po mojem mnenju povedati, da je tudi bolnik, ki morda nima takih fizičnih in psihičnih sposobnosti kot ostali ljudje, enako vreden del človeštva in tudi Cerkve ima v njej veliko vlogo tudi v svoji bolezni, starosti in trpljenju. "
Tak korak papeža je v Cerkvi redkost, čeprav sta bila odstopa, ki smo ju srečali v zgodovini, po besedah Benedika vendarle drugačne narave. V primeru odstopa slavnega papeža Celestina 5. ali pa odstopa papeža Gregorja 12. iz 15. stoletja bi po besedah Benedika lahko rekli, da so bili navadno vzroki politične zdrahe znotraj ali zunaj Cerkve, tudi bolezen. V tem primeru pa je drugače. "Tukaj pa gre očitno za osebno izbiro, bolezensko stanje človeka, ki čuti breme svojih 85 let, in se dobro zaveda, da pri teh letih ne more biti več tako svež in pri močeh kot nekdo mlajši."
Na vprašanje, kakšna služba oziroma položaj čaka papeža, ko odstopi, cerkveni pravnik Karlo Bolčina odgovarja:"On ostane del kardinalskega zbora, a se bo verjetno umaknil v kakšno samoto, samostan, zasebno stanovanje. Vendar ne bo imel nobenega privilegija kot nekdanji papež. V Cerkvi posebne službe ne bo imel.
Bolčina tudi meni, da bo sedaj sledila običajna procedura izvolitve novega papeža, kardinali se bodo zbrali na konklavu in izvolili naslednika. V teh 17-ih dneh do 28. februarja bodo tako stekli vsi postopki in tako Karlo Bolčina pričakuje, da bomo imeli za veliko noč že novega svetega očeta.
P. Robert Bahčič pa je vtise v Rimu glede na ta odstop takole strnil: "Mislim, da smo vsi presenečeni, s komerkoli sem sedaj govoril, nihče ni pričakoval te geste. In tudi zame je to veliko presenečenje."
P. Bahčič je tudi sam opazil, da papežu pojenjajo moči, in sicer na koncertu, ki se ga je sveti oče pred dobrim tednom dni udeležil skupaj z italijanskim predsednikom Napolitanom. "Tedaj se je videlo, da je precej utrujen, hodil je s palico, kar se je zgodilo prvič. Očitno je začutil, da sam ne more vsega prenašati v enaki meri kot doslej."
Po mnenju p. Bahčiča je po eni strani razumljivo, da v teh razmerah prepusti funkcijo drugemu, po drugi strani pa sam meni, da bi moral, če mu je bila ta funkcija zaupana, vztrajati do konca. Naj se verniki v teh trenutkih zatečemo k molitvi? P. Robert Bahčič odgovarja: "Prav je, da se tudi v težkih trenutkih, ko bomo gotovo priče govoricam o spletkah, zavemo, da je Kristusova beseda tista, ki nas bo vodila naprej."
V tem primeru bo tudi naš korak blagoslovljen, je prepričan p. Robert Bahčič.