Slovenska zastava
Parlament potrdil izhodišča za arbitražo o meji s Hrvaško
Slovenija | 05.02.2013, 10:15
Državni zbor je podprl slovenska izhodišča za arbitražo o meji s Hrvaško, ki jih je pripravilo zunanje ministrstvo. Vladi predlaga, naj memorandum v Haag pošlje pravočasno, to je do prihodnjega ponedeljka. Poslanci so sprejeli tudi izjavo, da mora arbitražno sodišče določiti ozemeljski stik teritorialnega morja naše države z odprtim morjem.
Za predlog, ki ga je zunanje ministrstvo pripravilo v sodelovanju z domačimi in tujimi strokovnjaki, je glasovalo 70 poslancev, proti jih je bilo pet, šlo naj bi za poslance SLS. "Po dolgem času je slovenski parlament z velikansko večino z nekaj rahlih pomislekov sprejel odločitev v zvezi s predmetom spora, ki mora določiti mejo med Slovenijo in Hrvaško," je po izredni seji, ki je bila zaprta za javnost, povedal premier Janez Janša. Vlada po njegovih zagotovilih v besedilo dokumenta, ki bo romal v Haag, ne bo posegala. "Gradivo je dobro pripravljeno, strokovno utemeljeno. Pomisleki oziroma nejasnosti so bili le glede nekaj odstotkov vsega besedila. Te nejasnosti so s sklepi državnega zbora povsem odpravljene." Janša je tako prepričan, da je z memorandumom, ki je bil pripravljen, in s sklepi, ki so jih sprejeli poslanci, Slovenija maksimalno izkoristila manevrski prostor, ki ga še daje arbitražni sporazum med državama, in zavzela stališče, ki obeta uspeh pri najbolj vitalni točki spora.
"Zelo sem zadovoljen s sklepom državnega zbora. Praktično soglasen je bil. Le ena stranka ni podprla predloga odbora za zunanjo politiko in vladnega predloga. Mislim, da bomo lahko memorandum poslali v kratkem, pravočasno," je medtem pojasnil zunanji minister Karl Erjavec. O dodatni izjavi, da mora arbitražno sodišče določiti stik Slovenije z odprtim morjem, je vodja naše diplomacije dejal: "Če tega ne bo storilo, pomeni, da arbitražno sodišče ni razsodilo tako, kot je to določeno v arbitražnem sporazumu, in tako, kot so pričakovali državljani Slovenije, ki so arbitražni sporazum podprli na referendumu tudi s to okoliščino, da tretji člen določa zanesljivo stik Slovenije z odprtim morjem."
Sklep državnega zbora, da bo naša država kakršno koli odločitev arbitražnega sodišča, ki tega ne bo zagotovila, štela kot odločitev v nasprotju z mandatom sodišča, ima potencialno večji notranjepolitični kot mednarodnopravni učinek, medtem pravi profesor mednarodnega prava na ljubljanski fakulteti za družbene vede Milan Brglez. Gre namreč za enostranski akt, sporazum o arbitraži pa določa, da takšni akti niso zavezujoči. "Na drugi strani je treba vedeti, da je ta stvar bolj ali manj opredeljena že v samem arbitražnem sporazumu," je dodal. Z izjavo po njegovem ni nič narobe. Kot dodaja, lahko pripomore k razčiščevanju slovenske pozicije.