Na steni enega izmed diskontnih centrov grafit s pozivom k poboju kristjanov
Slovenija | 01.02.2013, 20:43
V Ljubljani na Zaloški cesti so, za zdaj neznani storilci, na poslovni stavbi enega izmed diskontnih trgovcev napisali poziv k fizičnem obračunu s kristjani, poročajo na spletni strani katoliškega tednika Družina. Ljubljanski nadškof Anton Stres je grafit obsodil in ga označil kot zaskrbljujočega. Prav tako ga je obsodila varuhinja človekovih pravic.
Napis „Kristjani – klali smo vas 1945 – klali vas bomo 2013“ brez dvoma neti nestrpnost na podlagi verske pripadnosti, torej dejanje, ki ga izrecno prepoveduje slovenske ustava. Ta namreč v 63-tem členu jasno pravi: „Protiustavno je vsakršno spodbujanje k narodni, rasni, verski ali drugi neenakopravnosti ter razpihovanje narodnega, rasnega, verskega ali drugega sovraštva in nestrpnosti. Protiustavno je vsakršno spodbujanje k nasilju in vojni.“
Protikrščanski napis tako nosi vse prvine, ki jih omenja ta ustavni člen: pozivanje k verskemu sovraštvu ter spodbujanje k nasilju in vojni. Omenjanje letnice 1945 namreč jasno sugerira ravnanja, ki so bila posledica komunistične revolucije in z njo spodbujene državljanske vojne. Očitno želijo nekateri ta ravnanja ponoviti v letu 2013, piše na spletni strani Družine.
Na Policijski upravi Ljubljana so za STA potrdili, da so danes prejeli prijavo, ki se nanaša na grafit ob Zaloški cesti. Policisti še zbirajo obvestila, so pa navedli, da grafit kaže znake kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
Nadškof Stres je danes na novinarski konferenci, sicer namenjeni nominaciji misijonarja Pedra Opeke za Nobelovo nagrado za mir, izrazil upanje, da je grafit "delo posameznika, ki je izgubil razsodnost". Hkrati pa je ocenil, da vzrok za takšen napis verjetno "ni samo nerazsodnost ali pomanjkljiva moralnost oz. ozaveščenost posameznika". Pri tem je opozoril na razne forume in komentarje na spletnih straneh z nestrpnimi zapisi. Po njegovem mnenju je tako ta grafit samo vrh ledene gore. Nadškof Stres upa, da se bodo ustrezne institucije na to odzvale in da se "bodo vsi zavedali, da je naša naloga, da delujemo k pomiritvi in ne razplamtevanju strasti".
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik je sovražni grafit zoper kristjane označila kot nesprejemljivo in zavržno dejanje. Kot je zapisala v izjavi za javnost, ostro obsoja vse oblike izražanja sovražnosti in nestrpnosti. Varuhinja opozarja, da ima konkretni grafit znake kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, usmerjenega proti pripadnikom verske skupnosti. Tako pričakuje, da bo policija naredila vse, da bo storilca ali storilce odkrila in sprejela druge ukrepe za izvedbo kazenskega postopka, s čimer bi dali jasno sporočilo javnosti, da je takšno izražanje sovražnosti nesprejemljivo in zavržno dejanje. Varuhinja je bo tem spomnila, že ustava v 63. členu kot protiustavno opredeljuje vsakršno spodbujanje k narodni, rasni, verski ali drugi neenakopravnosti, razpihovanje narodnega, rasnega, verskega ali drugega sovraštva in nestrpnosti. Možnost sankcioniranja te protiustavnosti pa v zakonodaji daje kazenski zakonik z določbo 297. člena. Pri tem izpostavlja, da varuh že vrsto let kritično ocenjuje tako zakonodajo kot prakso državnih organov na tem področju in ponuja predloge, ki bi lahko bolj učinkovito omejili širjenje sovraštva in nestrpnosti.
Novoizvoljena varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je v izjavi medijem po izvolitvi dejala, da napisa pozna. Kot pravi, so se v teh dneh nanjo že obrnili ljudje, ki jih motijo napadi na verujoče. Ob tem ugotavlja, da bo ljudi zagotovo treba osvestiti o spoštovanju vseh, tako verujočih kot neverujočih.
Na napis so se na Twitterju odzvali tudi v SDS in NSi. V SDS so zapisali, da je napis pretresljiv, in se vprašali, kako je mogoče, da želi nekdo ponoviti grozote, ki so se dogajale ob množičnih povojnih pobojih. V NSi pa so izrazili pričakovanje, da se bo na napis odzval Varuh človekovih pravic in ga obsodil.
Oglasili so se tudi v Skupini 29. oktober, kjer grafit najstrožje obsojajo. "Interes naše skupine je nova pravična družba za vse prebivalce Republike Slovenije, ne glede na versko pripadnost, nacionalnost, raso ... Želimo odpraviti krivice sistema in začeti živeti v slogi in ne v sovraštvu," so zapisali v sporočilu za javnost.
Sicer pa so policisti še navedli, da samo pisanje po objektih predstavlja prekršek po zakonu o varstvu javnega reda in miru, kar se kaznuje z globo 208,64 evrov. Če grafit vsebuje elemente vzbujanja narodnostne, rasne, spolne, etnične, verske, politične nestrpnosti, je predvidena globa najmanj 834,58 evrov.
Ob tem navajajo, da gre lahko glede na namen storilca tudi za kaznivo dejanje, kar pa predpisuje kazenski zakonik. Javno spodbujanje ali razpihovanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti se kaznuje z zaporom do dveh let. Oškodovanec pa lahko poda tudi predlog za pregon kaznivega dejanja.
Policija sicer obravnava vsako prijavo, glede na vsebino in način pisanja grafitov pa ugotavlja, ali gre za prekršek ali kaznivo dejanje.