Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Pregled domačih dogodkov od 23. 2. do 1.3. .

Slovenija | 03.03.2013, 00:30

Teden, ki je za nami je poleg odstopa papeža Benedikta XVI. zaznamovalo tudi imenovanje nove mandatarke ter predsednika državnega zbora. Za veselje pa so vnovič poskrbeli slovenski športniki.

CERKEV

Minuli teden je v svetu najbolj odmevala novica o odstopu papeža Benedikta XVI. Tudi v Sloveniji smo se zahvalili za njegov pontifikat. V stolni cerkvi sv. Nikolaja je bila v četrtek, 28. februarja zahvalna maša, ki jo je daroval apostolski nuncij Juliusz Janusz, ob njem pa so bili zbrani tudi slovenski škofje.

Benedikt XVI. je v osemletnem pontifikatu je z ustanovitvijo novih škofij v Celju, Novem Mestu in Murski Soboti ter dvigom mariborske škofije v nadškofijo z metropolitanskim sedežem preuredil cerkveno pokrajino v Sloveniji, imenoval vrsto škofov in kardinala ter razglasil tri blažene. Ljubljanski nadškof Anton Stres je ob koncu papeževanja Benedikta XVI. papeške službe navezal na pomen ohranjanja krščanske identitete, za kar je po njegovih besedah danes potreben pogum. Menil je, da je odhajajoči papež svojo nalogo opravil "edinstveno". „Nihče se nima pravice spotikati ob to, da katoličani želimo in hočemo ostati katoličani. Če je konzervativno ostati to, kar si, in se ne obračati po vetru trenutnih prevladujočih ideologij, potem moramo biti konservativni. Apostol Pavel nas v berilu svari, »naj ne bomo več nedoletni otoci, omahljivi, da nas ne bo vsak veter nauka zanašal, kadar ljudje varajo in zvijačno zavajajo v zmoto, marveč bomo v ljubezni v vsem rastli k njemu, ki je glava, Kristus«. Resnice in vrednote, ki jih izpovedujemo, so nadčasovne in trajne. Jezus Cerkve ni ustanovil za 10 in tudi ne za 100 let, ampak za to, da bo trajala do konca sveta, da bo ves čas ista, da bo ob vseh kulturnih spremembah ohranjala iste temeljne vrednote in isto temeljno sporočilo. Nadčasovnost je v resnici odlika in znamenje vsake trajne resnice in vrednote, ki zasluži to ime. Resnica o Božji ljubezni, ki jo je Jezus izpričal z vsemi svojimi besedami, dejanji in s celotnim življenjem do smrti na križu in z vstajenjem, je trajna resnica in k njej smo zavezani do konca sveta. Vsak naslednik svetega Petra ima nalogo, da zagotavlja zvestobo tej Resnici. Papež Benedikt XVI. je to nalogo izpolnil edinstveno, z vso intelektualno močjo, gorečnostjo in pogumom.“

Papežu se je zahvalil tudi premier Janez Janša, ki opravlja tekoče posle. V sporočilu je zapisal, da je bil Benedikt XVI. v svoji osebni skromnosti in človeški prijaznosti spoštovan voditelj, poleg tega pa tudi upoštevan sogovornik ne le v verskih, temveč tudi v širših družbenih in političnih krogih.

SLOVENIJA

Bratuškova nova mandatarka, Veber novi predsednik parlamenta

Teden pa je bil pester tudi zaradi glasovanja o novi mandatarki. Poslanci so v sredo izglasovali konstruktivno nezaupnico vladi Janeza Janše in za mandatarko izvolili vodjo PS Alenko Bratušek. Podprlo jo je 55 poslancev - PS, SD, DL, DeSUS in večina v SLS, 33 poslancev iz SDS in NSi pa je glasovalo proti. Bratuškova je prisegla kot prva ženska, ki bo sestavljala vlado v zgodovini Slovenije.

Alenka Bratušek je bila z izraženo podporo poslancev zadovoljna, po izvolitvi pa je spregovorila v zelo spravljivem duhu. Delala bo odgovorno, povezovalno in preudarno, kot v vseh dosedanjih službah, je dodala. Nalogo vlade je strnila v naslednjem stavku.

Predsednik DL Gregor Virant je dejal, da je najpomembnejše dejanje storjeno. Po njegovem sta zdaj odprti dve poti. Ena je dogovor o novi koaliciji in vladi, druga pa, da bomo imeli spomladi volitve. Te očitno še niso povsem izključene tudi zaradi izjave, ki jo je izrekel pred tem, da namreč to, da je DL podprl nezaupnico, še ne pomeni, da se bodo pridružili vladi Bratuškove. Prvak DeSUS Karl Erjavec je zadovoljen s podporo Bratuškovi in za danes napovedal resno delo- so pogajanja glede koalicijske pogodbe in oblikovanja vlade.

Predsednik SD Igor Lukšič se veseli preobrata v politični situaciji, predsednik SLS Radovan Žerjav pa si želi, da bi se "velike besede" nove mandatarke Alenke Bratušek, tudi uresničile. Da bi se to zgodilo, pa so po Žerjavovih besedah potrebna dejanja. Ob tem meni, da Bratuškova zaenkrat še ni povedala nič vsebinskega.

Predsednica NSi ter dosedanja ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak je Bratuškovi čestitala. "Zmagati je vedno sladko, delati bo pa grenko," je ob tem poudarila. Tudi ona je nekoliko v dvomih, kako dolg bo mandat te vlade, zlasti zaradi izjav predstavnikov DL. Janez Janša je potencialne partnerice bodoče koalicije pozval, naj predstavijo koncept nove vlade.

Bratuškova mu je medtem odvrnila, da bo natančen program predstavila, ko se bo o njem odločila nova koalicija. Je pa že napovedala denimo pripravo rebalansa proračuna.

Pogajanja za oblikovanje nove vlade so se torej začenjajo danes. Bratuškova mora listo ministrov predložiti v 15 dneh. V nasprotnem primeru ji lahko državni zbor določi rok, v katerem mora tak predlog predložiti. Če tudi po izteku tega roka ne predloži predloga za imenovanje članov vlade, pa državni zbor ugotovi, da ji je prenehala funkcija.

Janševa vlada se po izglasovani konstruktivni nezaupnici poslavlja, bo pa do imenovanja nove vlade opravljala tekoče posle.

Poslanke in poslanci so v četrtek izvolili tudi Janka Vebra za predsednika državnega zbora. Veber je tako postal deseti predsednik v slovenski parlamentarni zgodovini. V nagovoru ob izvolitvi pa je kot prioritete izpostavil mednarodne dejavnosti in sprejem ukrepov, ki terjajo veliko večino v hramu demokracije.

Vrstili so se že nekateri odzivi na izvolitvi Alenke Bratušek za predsednico vlade in Janka Vebra za predsednika državnega zbora. Po mnenju predsednika države Boruta Pahorja izvolitvi „vzbujata upravičeno upanje, da smo na koncu politične negotovosti, ki je pestila Slovenijo vse od začetka tega leta“. Glede na razpravo v državnem zboru Pahor od vlade pričakuje ukrepe za oživitev gospodarske aktivnosti.

Pestro v SLS in DL

Sicer pa je v začetku tedna in koalicije Janeza Janše izstopila še SLS. Tako sta ministrska stolčka zapustila tudi Radovan Žerjav in Franc Bogovič. V novi vladi pa SLS, ki ime od včeraj novega predsednika Franca Bogoviča ne bo sodelovala. Vroče je tudi v DL. Podpredsednik stranke in nekdanji minister za finance Janez Šušteršič je v pismu članom sveta DL, navedel razloge, zakaj po njegovem mnenju DL ne bi smela v koalicijo s PS. Med njimi so pomisleki PS glede slabe banke in holdinga ter programske razlike. Medtem pa je predsednik DL Gregor Virant na spletni strani stranke objavil pismo, v katerem članicam in članom DL pojasnjuje trenutni položaj in naslednje korake glede na „turbulentno“ politično dogajanje. „Naša pozicija je jasna: če vlada in njen program ne bosta dobra, se bomo odločili za volitve,“ je zapisal Virant.

Nove plagiatorske afere

V slovenski politiki se obetata dve novi plagiatorski aferi. Po poročanju spletnega portala Planet Siol.net so se očitki o prepisovanju pojavili tudi pri magistrski nalogi vodje PS in mandatarke Alenke Bratušek, očitki v zvezi s plagiatorstvom pa po poročanju Financ bremenijo tudi poslanca SDS Danijela Krivca. Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer je dejal, da so to smešne in prozorne stvari, Krivic pa je navedbe zavrnil.

Gospodarsko nazadovanje

V Sloveniji se je lani obseg bruto domačega proizvoda po prvih ocenah statističnega urada realno zmanjšal za 2,3 odstotka. Gospodarska aktivnost se je po padcu leta 2009 po dveh letih šibke rasti ponovno zmanjšala, država pa je zdrsnila nazaj v recesijo z dvojnim dnom. Padec je po mnenju analitikov odraz strukturnih slabosti.

Reševanje vprašanja LB se nadaljuje

Državni sekretar Tone Kajzer, ki mu je premier Janez Janša poveril reševanje vprašanja LB, je glede datuma srečanje premierov Slovenije in Hrvaške Janše in Zorana Milanovića nedavno dejal, da ni dobro, če se preveč omejujemo s časom. Glede možnosti dosege rešitve o vprašanju LB je optimist, a dodaja, da je treba počakati, kako se bo zadeva razvila. Kajzer, ki se je kot predstavnik vlade udeležil minule generalne skupščine univerze EMUNI v Piranu, je na vprašanje, ali 10. marec kot datum srečanja Janše in Milanovića drži, odgovoril, da je ta datum bil omenjen in da imajo razloge, da so optimisti.

Obletnica odkritja v Hudi jami

Danes minevajo štiri leta od odkritja množičnega grobišča v rovu sv. Barbare v Hudi Jami. Sprava zahteva pokop žrtev in 800 žrtev čaka na več kot 2000 sotrpinov, ki še ležijo v prvem jašku, poudarja zgodovinar Jože Dežman. Prav tako nujno kot pokopati žrtve je tudi ohraniti spomin nanje, zato se zavzema, da rov postane muzej. Tako je odločila tudi vlada, ko je 24. januarja prenovila komisijo vlade za reševanje vprašanj prikritih grobišč, ki sicer deluje od leta 2005, in določila temeljne programske točke za proračunski leti 2013-2014. Za rov sv. Barbare je bil sprejet sklep o nadaljevanju del v Hudi Jami. „To pomeni dela po odločbi rudarske inšpekcije, priprava projekta za prekop vseh žrtev, razglasitev za kulturni spomenik državnega pomena, pričetek postopkov za ureditev lastniških razmerij, odprtje spomenika za javnost v letu 2014 ter priprava rešitve dokončnega mesta in načina pokopa žrtev,“ je za STA dejal predsednik komisije Jože Dežman. Glede Hude Jame, kjer so pred štirimi leti delavci Rudnika Trbovlje - Hrastnik prebili pregrado v rovu svete Barbare in odkrili več kot 400 mumificiranih trupel, Dežman meni, da je potrebno iz jaška iznesti še preostale žrtve, ki jih je verjetno več kot 2000. 800 jih zdaj leži v enem delu rudnika.

Nova varuhinja je začela s svojim delom

Novi varuhinji človekovih pravic Vlasti Nussdorfer se je uradno začel mandat. Dosedanja varuhinja Zdenka Čebašek-Travnik ji je posle predla že v petek, zatem pa je obe sprejel tudi predsednik republike Borut Pahor. Nussdorferjeva je ob prevzemu poslov napovedala, da za šest let stopa na branik pravic šibkih in nemočnih, kajti varuha po njenih besedah potrebujejo prav ti. Ocenila je, da je njega predhodnica delo dobro opravljala in izrazila upanje, da bo sama lahko nadaljevala uspešno začeto delo.

Afera s konjskim mesom tudi v Sloveniji

Dodatne analize enega od 29 vzorcev sestavljenih živil, ki so jih po izbruhu afere s konjskim mesom na Otoku izvedli v Sloveniji, so potrdile vsebnost konjskega mesa, kažejo podatki uprave za varno hrano. Gre za torteline z govejim mesom Spar gourmet. Te so že umaknili iz trgovin, vendar pa v Sparu niso popolnoma prepričani, da analize uprave za varno hrano držijo.

Snežna odeja presenetila

Snežna odeja se je v nekaterih mestih prejšnji konec tedna odebelila za okoli 40 centimetrov. Številne ceste so bile zaradi snega težko prevozne, nekatere tudi zaprte, ponekod je bila motena dobava z električno energijo. Zaradi velike količine novozapadlega snega se je podrl objekt za zaščito gotovih izdelkov s sončno elektrarno družbe Adria Mobil. Uničena je celotna sončna elektrarna v velikosti 11.000 kvadratnih metrov, pri tem pa je ogromna škoda nastala tudi zaradi uničenja številnih produktov, skladiščenih pod njo in pripravljenih za prodajo. Zaradi teže snega se je podrla tudi streha proizvodne hale podjetja Riko Ribnica.

Slovenija turistično privlačna destinacija

V Sloveniji se je lani po podatkih statističnega urada število turistov zvišalo za dva odstotka na 3,2 milijona, ustvarili pa so 9,4 milijona nočitev, kar je odstotek več kot leto prej. Rekorden obisk je posledica večjega obiska s tujih trgov, saj so bili na domačem trgu zabeleženi slabši rezultati.

KULTURA

S tretjim srečanjem slovenskih pasijonskih krajev so se v četrtek v Škofji Loki začeli Dnevi škofjeloškega pasijona. Na ta način najbolj znan slovenski pasijonski kraj ohranja pasijonsko kondicijo do naslednje uprizoritve teksta patra Romualda, ki bo čez dve leti.

Pri Celjski Mohorjevi družbi so predstavili dve novosti: delo cistercijana, patra Branka Petauerja Romanje v Damask: Po stopinjah svetega Pavla ter knjigo Samostan Stična: Domovanje patra Simona Ašiča, ki je delo več avtorjev: Antona Nadraha, Luke Vidmarja, Maje A. Ficko in Jožeta Kukmana. Knjiga je izšla ob 20-letnici Ašičeve smrti.

Center za študij in raziskovanje svetovne književnosti v Parizu je gostil pisatelja Draga Jančarja. Ta je v predavanju, ki ga je naslovil po romanu Drevo brez imena, med drugim dejal, da zavrača oznako postmodernista, ker ne ve, kaj naj bi pomenila. Bliže mu je oznaka posteksistencialist, s katero ga je opisal nek francoski kritik. Drago Jančar je eden najbolj prevajanih slovenskih pisateljev. Začel je s pisanjem pripovednih del v modernistični pripovedni tehniki in pod vplivom francoskega novega romana. V svojih delih obravnava spore posameznika z aktualnim družbenim okoljem.

ŠPORT

Slovenski skakalec Peter Prevc je na svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v Predazzu osvojil srebrno medaljo. Zmagal je Poljak Kamil Stoch, tretji pa je bil Norvežan Anders Jacobsen. Na tekmi so nastopili še trije slovenski skakalci. Robert Kranjec je osvojil 21. mesto, Jaka Hvala je bil 25. in Jurij Tepeš 28. Za 20-letnega Prevca je to druga medalja na svetovnem prvenstvu v Italiji, potem ko je na mali skakalnici osvojil tretje mesto.

Tina Maze je zmagala na superkombinaciji za svetovni pokal alpskih smučark v Meribelu. Z osmo zmago v tej zimi in 19. v karieri je hkrati kot prva Slovenka osvojila veliki kristalni globus za zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala. To ji je uspelo devet tekem pred koncem sezone, gre pa za enega od vrhuncev v zgodovini slovenskega športa. Za dosežek sta ji čestitala tako predsednik republike Borut Pahor kot premier Janez Janša.

Vir: STA, Katoliška Cerkev

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...