Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Žiga Turk (foto: ARO)
Žiga Turk

Vložena interpelacija zoper ministra Turka

Slovenija | 20.02.2013, 07:21

Poslanska skupina SD je vložila interpelacijo zoper ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigo Turka. Podporo interpelaciji so za zdaj ob poslancih SD napovedali tudi v DeSUS in PS, nasprotujejo pa ji v SDS, SLS in NSi. V DL se bodo o podpori odločali takrat, ko bo vložena v DZ. Turk je interpelacijo označil za politični manever.

Interpelacijo je predstavila poslanka SD Majda Potrata. Dejala je, da gre za vsebinsko, zelo resno mišljeno interpelacijo, s katero poslancem dajejo priložnost, da celovito razmislijo o delu in odločitvah ministra. V osnovnih obrisih je predstavila tudi vseh osem točk interpelacije, s katero poslanci SD zahtevajo ministrovo razrešitev. Predlagatelji tako ministru Turku očitajo politično odgovornost, da "deluje v nasprotju z javnim interesom". Turk naj bi obenem ogrožal pravico do kakovostnega in dostopnega sistema javne vzgoje in izobraževanja. Opuščal naj bi skrb za zagotavljanje pogojev za ustvarjanje, posredovanje in varovanje kulturnih dobrin. Obenem poslanci SD ministru oporekajo neuresničeno odločbo ustavnega sodišča iz leta 2011, povezano z zakonom o visokem šolstvu. Interpelacija Turku tudi očita, da ni spoštoval volje DZ v zvezi z dopolnilom k proračunu za leto 2013, ki je dejavnosti visokega šolstva namenila dodatnih 16 milijonov evrov. Kršil naj bi resolucijo o normativni dejavnosti, ogrožal institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost Radiotelevizije Slovenija, na ministrstvu pa naj bi vzpostavljal okolje, ki predstavlja tveganje nasprotja interesov.

Minister se je na interpelacijo najprej odzval na družbenem omrežju Twitter. "Interpelacija je politični manever neke stranke, ki ga pač kasiram kot še toliko drugega. Odgovoril bom vsebinsko, izčrpno in na vse," je zapisal. V poznejšem sporočilu za javnost pa je še ocenil, da gre za predvsem za "politični dokument, s katerim želijo predlagatelji testirati podporo, ki jo ima vlada v državnem zboru". "Ker za namen takega preverjanja ustava predvideva ustrezne mehanizme, začenši s konstruktivno nezaupnico, eksperimentiranje na koži enega ministra znižuje nivo politične kulture v državi," je zapisal. Kot napoveduje, bo vsebino interpelacije komentiral, ko jo bo prebral in preučil. Poudaril pa je, da je ves čas ministrovanja deloval v korist izobraževanja, znanosti, kulture in športa, seveda v okviru pravnih in finančnih omejitev, ki jih postavljata zakonodaja in proračun ter v skladu s koalicijsko pogodbo.

SD je sicer k sopodpisu interpelacije povabila tudi druge poslanske skupine, a pisnih odgovorov ni prejela. So pa podporo interpelaciji za zdaj napovedali v PS in DeSUS. DL se o tem še ni odločila, medtem ko interpelacije poleg koalicijskih SDS in NSi ne bo podprl niti SLS.

Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je o interpelaciji dejal, da jo bodo podprli, če bo do nje sploh prišlo. Sicer pa v PS menijo, da interpelacija ne rešuje političnega položaja, temveč da je prava pot le konstruktivna nezaupnica.

Po besedah vodje poslancev SDS Jožeta Tanka je interpelacija "korak, ki kaže na to, da razsodnosti in kohezivnosti v opoziciji ni". Po njegovem gre predvsem za "pobalinsko dejanje", ki pomeni le nadaljnjo slabitev položaja države.

Vodja poslancev DL Rihard Braniselj je opozoril, da ni težava zgolj v Turku, pač pa je največji problem premier. Zato se bodo o podpori interpelaciji, če bo do njene obravnave v DZ prišlo, še odločili.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je interpelaciji napovedal podporo, na drugi strani pa je poslanec SLS Roman Žveglič ocenil, da interpelacija ni pravi korak k čimprejšnji razrešitvi vladne krize. Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin meni, da bi bila, če si nekdo želi zrušiti vlado, bolj produktivna možnost konstruktivna nezaupnica.

Vložena interpelacija zoper Turka je druga v tem mandatu, decembra lani je namreč interpelacijo prestal že minister za notranje zadeve Vinko Gorenak. V samostojni Sloveniji je bilo sicer vloženih več kot 30 interpelacij, pet od njih tudi zoper ministre s področja šolstva, športa in kulture.

Slovenija, Politika
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po nekaterih ocenah imamo v državi vsaj 200.000 ...