Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Škof dr. Peter Štumpf (foto: Matjaž Merljak)
Škof dr. Peter Štumpf

V Utripu o verskem tisku in ekumenizmu

| 22.01.2013, 14:44 Matjaž Merljak

Oddaja Utrip Cerkve na Slovenskem je tokrat nastala v Pomurju. V Murski Soboti je bil naš sogovornik škof Peter Štupmf. Kot škof, ki je v Slovenski škofovski konferenci odgovoren za medije, je pokomentiral stanje verskega tiska v Sloveniji. Z njim smo se pogovarjali tudi o ekumenizmu. Kako to gibanje konkretno živi na terenu, pa smo preverili v župniji Martjanci.

Škof Peter Štumpf je verskega tiska zelo vesel, saj škofom in duhovnikom pomeni pomembno pomoč pri oznanjevanju; podpira vrednote, ki jih je ne potrebujejo le kristjani, ampak vsi ljudje; širi duhovno kulturo in kulturo na splošno; želi spodbujati kritiško in kritično misel. Po mnenju škofa Štumpfa je zelo dober, izpopolnjen, a potrebuje še večje poklicno in strokovno znanje. Moral bi se še bolj posodobiti.

Kakšno lekcija je bilo lansko leto z aferami v Cerkvi za verski tisk v Sloveniji?

Aferi Rode in Uran sta si zelo različni. Škof Štumpf meni, da je kardinal Rode iz Uranove zgodbe videl poduk. Spoznal je, da bo najbolj verodostojen, če bo sam razkril vsa dejstva. Tudi vsa Cerkev na Slovenskem je zaradi kardinalovega iskrenega dejanja po dolgem času dobila nekaj zaupanja v ljudi. Tudi novinar, ki je pisal o tem, se je zdaj sposoben opravičiti in priznati svoje napake.

Primer nadškofa Urana je po mnenju škofa Štumpfa bolj zapleten. Javnost si želi jasnih odgovorov in odlašanje z iskreno in jasno besedo škodi Cerkvi in ljudem. Verski tisk je iz spoštovanja do nadškofa nekaj časa molčal, nato pa je videl, da mu s tem škoduje.

Škof Štumpf je dejal, da če so ljudje v dvomu o moralni podobi nekoga, mora ta sam spregovoriti o sebi. Sredstvo te komunikacije niso samo mediji, je lahko in mora biti tudi prižnica. Škofje so bili v tem primeru v veliki zagati, javnost je zahtevala, da spregovorijo o nadškofu Uranu, oni pa o tem niso mogli in niti niso smeli. Posledično so zaradi pomanjkanja informacij v težavo zašli tudi verski mediji.

Danes ljudje smatrajo za etično dolžnost in krepost, če nekdo v javnosti opere svoje ime, ali se vsaj opraviči za dejanja, ki so povzročila pohujšanje. Kdor to zmore je moralni junak. Molčanje škodi posamezniku, v katerega ljudje dvomijo, in tudi ustanovi, kateri pripade. To je razlika med obema primeroma - 'Rode' in 'Uran'. Zato se še vsakič v medijih pojavijo ugibanja, natolcevanja, vpraševanja in sumničenja in to je škoda.

Škof Štumpf je še povedal, kako naj verski tisk sledi elektronskim oblikam medijev in socialnim omrežjem in zakaj naj v kriznih časih ostanemo zvesti verskemu tisku.

O ekumenizmu je dejal, da je to mozaik Kristusove podobe. V Pomurju živi šest krščanskih skupnosti in te so zgodovinsko zaznamovale pokrajino. Poleg teoloških prizadevanj je pri ekumenizmu najpomembnejša molitev, ki jo spremljajo konkretna dela. Katera, je škof povedal v oddaji.

Jože Andrejek in Srečko Fras v Martjancih
Jože Andrejek in Srečko Fras v Martjancih © Matjaž Merljak

V Martjancih živi 4000 ljudi, več kot 60 odstotkov je evangeličanov. Kot je povedal župnik Srečko Fras, skupaj prihajajo, da bi molili. Ne gredo se konferenc in razprav, ampak iščejo, kar jih povezuje. To je življenje v različnih situacijah. Vsako srečanje je priložnost, da to sobivanje gradijo. Srečanja v tednu krščanske edinosti so prepletena z molitvijo. Ta je še posebej prišla do izraza ob misijonu v lanskem decembru. Molitvene skrinjice je opisal predsednik ŽPS Martjanci Jože Andrejek. Povedal je, kakšno je življenje v mešanem zakonu.

Škof Jamnik je varovance doma za ostarele obiskal tudi po sobah (photo: župnija Štepanja vas) Škof Jamnik je varovance doma za ostarele obiskal tudi po sobah (photo: župnija Štepanja vas)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO) Naš gost - Arif Polikarp Sulejmanovič (photo: ARO)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...