Matjaž Smrtnik
Matjaž Smrtnik zmagovalec govorniškega natečaja
| 28.01.2013, 11:16 Matjaž Merljak
Ob podelitvi Tischlerjeve nagrade so 24. januarja 2013 v Celovcu razglasili tudi zmagovalca letošnjega govorniškega natečaja. V njem sodelujejo dijaki in dijakinje srednjih šol s slovenskim učnim jezikom na avstrijskem Koroškem. Letošnji zmagovalec je Matjaž Smrtnik iz 6. razreda Zvezne gimnazije/Zvezne realne gimnazije iz Celovca. Naslov njegovega razmišljanja je Ali je Kärnten zrel za Koroško?
Govorniški natečaj sta NSKS in KKZ prvič razpisala leta 1989, ko je Zvezna gimnazija za Slovence prejela jubilejno, 10. Tischlerjevo nagrado.
Kot je povedal častni predsednik Krščanske kulturne zveze KKZ Janko Zerzer so želeli poiskati mlade, ki si upajo in znajo nastopati v javnosti ter zastopati svoja stališča.
Letos kot že prejšnja leta so se na razpis prijavile tri šole: Dvojezična trgovska akademija v Celovcu, Višja šola za gospodarske poklice v Št. Petru in ZG in ZRG za Slovence v Celovcu.
Ker je bilo prijavljenih preveč kandidatov - vsaka šola lahko predlaga dva - so morali celo žrebati. Izbor je potekal v ponedeljek, 14. januarja 2013, v kompetenčnem centru Dvojezične trgovske akademije v Celovcu.
Na prva tri mesta so se uvrstili:
1. Matjaž Smrtnik, 6. B ZG in ZRG za Slovence
2. Aljaž Pestotnik, 4. letnik Višje šole za gospodarske poklice v Št. Petru
3. Jaka Dovjak, 4. letnik Višje šole za gospodarske poklice v Št. Petru
Matjaž Smrtnik je zmagovalni govor predstavil ob podelitvi Tischlerjeve nagrade v četrtek, 24. januarja 2013, v Tischlerjevi dvorani v Celovcu.
Ustavil se je ob sklepu pogajanj za dvojezične napise na avstrijskem Koroškem, ki so prinesla začetek novega obdobja za koroške Slovence.
A Matjaž Smrtnik je poudaril, da sta se nezaupanje in strah pred drugačnostjo skozi leta „dobesedno zacementirala v miselnosti Korošcev, temu sta seveda svoje dodali dolgoletno hujskanje in populistična propaganda raznih politikov.“
A brez zgodovine osnove po njegovem prihodnost ne more obstajati in bistveno je, kakšno sožitje se bo razvilo med ljudmi, kakšno bo ozračje, ali bo slovenščina med otroki spet pogosteje zazvenela, ali bo zrasla narodna zavest pri ljudeh.
Poudaril je, da je za koroške Slovence bistvena kultura.
„Naša kultura je velik, če ne največji steber naše narodne identitete. Če jo bomo naprej ohranjali in gojili, bomo obstali in s tem bo tudi naš jezik za večinski narod postal bo atraktiven in prikupen.“
Celotni posnetek govora lahko najdete med audio posnetki.