Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Pregled domačih dogodkov od petka 18. januarja do 28. januarja 2013

Slovenija | 26.01.2013, 10:55

Teden, ki je za nami, nas ni tako obilno obdaril s snegom, kot teden prej, je pa zato pripeljal politično situacijo v državi do vrelišča. Dan pred prvo obletnico podpisa koalicijske pogodbe sta premieru Janezu Janši podala odstopni izjavi ministra iz vrst DL Janez Šušteršič in Senko Pličanič, saj je stranka izstopila iz koalicije.

Premier pa je na novinarski konferenci seje vlade kot edini produktivni rešitvi za izhod iz politične krize označil spremembo volilnega sistema in odhod na predčasne volitve ter konstruktivno nezaupnico. Dokler ne bo enega ali drugega, bo vlada delovala naprej s polnimi pooblastili, je napovedal predsednik vlade Janez Janša: „Mi smo toliko, kolikor je to v naši moči, pripravljeni konstruktivno sodelovati. Nobene težave nimamo s tem, da se oblikuje neka nova vlada in neka nova koalicija in da zelo hitro predamo izvršilno oblast nekomu drugemu, ki bo v državnem zboru legitimno izvoljen. V političnem smislu bo SDS samo popravila napako, ki jo je naredila na začetku tega mandata, ko je šla v koalicijo z nezanesljivi partnerji.“

Janšo so namreč v doslej drugi največji vladni stranki pozvali, naj zaradi ugotovitev protikorupcijske komisije, bodisi odstopi bodisi sproži glasovanje o zaupnici.

Slednje po Janševih besedah ne pride v poštev. Konstruktivna nezaupnica je po njegovem mnenju alternativa štirimesečni agoniji in volilni kampanji in vsemu ostalemu, kar bi prineslo izjemno škodljive posledice za državo. Tisti, ki so povzročili krizo, so jo po njegovem prepričanju dolžni vložiti. Slovenija po Janševem mnenju tudi ni v situaciji, da bi si lahko privoščili predčasne volitve. Pred državo je namreč nekaj nujnih odločitev, med drugim sprememba ustave v zvezi z referendumsko ureditvijo, ratifikacija pristopne pogodbe Hrvaške k EU, reforma sodnega in pravosodnega sistema ter vpis fiskalnega pravila v ustavo.

Takšnega mnenja pa je tudi predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak: „Vemo, da je vrsta projektov, ki so pred vrati in ki jih neko brezvladje ne bi moglo uresničevati in bi zato za Slovenijo nastala velika škoda.“

Posledice daljše politične krize bi lahko bile tudi v zvezi z zagotavljanjem likvidnosti države in pogajanji o naslednji finančni perspektivi Evropske unije. Če bi vlada odstopila pred koncem teh pogajanj, bi se tako posledice lahko merile v desetinah ali stotinah milijonov evrov, pravi Janša, ki se je odzval tudi na poročilo Komisije za preprečevanje korupcije. Poročilo je označil kot nekorektno in dejal, da "gre za akt politične inkvizicije". Ta teden je tako vložil pritožbo, sproženi pa bodo tudi ostali pravni postopki.

Na Janševe besede so se odzvali v vseh parlamentarnih strankah. DL vztraja, da mora Janša po zaupnico. Vse pa kaže, da bosta iz koalicije odšli tudi SLS in DeSUS. V vladi pa še vedno vztraja NSi, saj je ta še vedno lahko učinkovita, so prepričani. Predsednica NSi Ljudmila Novak poudarja, da je najpomembnejša politična stabilnost Slovenije. V največji parlamentarni stranki PS so pripravljeni aktivno sodelovati pri reševanju situacije. "Prvič, z dogovorom o projektni vladi in drugič, z dogovorom o tem, kdaj izpeljemo predčasne volitve, če si tega res vsi, ki o tem govorijo, tako želijo," je povedala Alenka Bratušek, ki začasno vodi stranko. Po mnenju prvaka opozicijske SD Igorja Lukšiča pa bi bilo najboljše, da premier Janez Janša odstopi. Ponovil je, da so po mnenju SD za državo edina možnost predčasne volitve.

Sicer pa naj bi padec vlade spodbudila tudi sredina splošna stavka javnega sektorja. Približno 100 tisoč javnih uslužbencev je stavkalo zaradi predvidenega znižanja mase sredstev za plače, kar bi imelo za posledico tudi odpuščanje zaposlenih. Sprva so stavko napovedali tudi zaradi spreminjanja normativov v šolstvu, a je vlada ta predlog umaknila. Kljub temu so pogajanja obstala. Skupina staršev je izrazila svoje nestrinjanje s stavko kot načinom reševanja nastalih težav tudi zato, ker se poraja vtis, da je v nekaterih akterjih stavke prisotna predvsem želja po rušenju obstoječega stanja. Pojasnjuje Marjeta Žumer: „Edino legitimno pot, ki nam lahko prinese ugodne in sprejemljive rešitve, vidimo le v resničnem dialogu, ki ni le pozivanje in izsiljevanje in, ki upošteva sedanje ekonomsko stanje v naši državi.“ Zanimiv je namreč podatek, da je za razliko od drugih evropskih držav po zadnjih statističnih podatkih bruto plača v javnem sektorju za približno 150 evrov višja od plač v zasebnem sektorju oziroma v gospodarstvu.

Po sredini stavki cariniki in del policistov še vedno stavkajo. Oboji imajo ob stavkovnih zahtevah, ki so skupne vsem sindikatom, še nekaj specifičnih. Če jim vladna stran ne bo prisluhnila, napovedujejo, da bodo stavkovne aktivnosti še okrepili.

Zdaj pa k bolj optimističnim temam. Vlada je v sredo obiskala notranjsko-kraško regijo. Premier Janez Janša je ob tem dejal, da ima regija solidno osnovo za industrijski razvoj, pri čemer je izpostavil priložnosti v povezavi z izkoriščanjem lesnega bogastva. Ministri so na srečanju z župani in poslanci v Cerknici izpostavili, da ima regija veliko potenciala, da pa mora vlagati v znanje.

Socialni partnerji v skupini za reformo trga dela so sklenili obravnavo prenovljenih vladnih dopolnil k zakonu o delovnih razmerjih. Manjši premik naj bi dosegli pri postopkih odpuščanja, medtem ko so pri dodatku na delovno dobo in povračilu stroškov dela ostali vsak na svojem bregu. So se pa sindikati razveselili umika zgornje meje števila dni dopusta iz predloga zakona.

Dars bo letos nadaljeval s preureditvijo cestninskih postaj, za katero je skupaj predvidenih 2,1 milijona evrov. Za dela na čelnih cestninskih postajah Dob na dolenjski avtocesti in Kompolje na štajerski avtocesti so pogodbe z izvajalci del že podpisane, a se zaradi slabih vremenskih pogojev trenutno ne izvajajo. Do poletja je na štajerski avtocesti predvidena odstranitev čelne cestninske postaje Vransko v celoti.

Družba Aerodrom Ljubljana in ministrstvo za infrastrukturo in prostor sta podpisala pogodbo o sofinanciranju gradnje novega potniškega terminala na Letališču Jožeta Pučnika. Terminal naj bi bil zgrajen do januarja 2015.

Cene naftnih derivatov so se v tem tednu spet zvišale. Neosvinčeni 95-oktanski bencin se je podražil za cent in pol. Dizelsko gorivo pa za 1,2 centa. Zvišala se je tudi cena kurilnega olja, in sicer za 1,7 centa.

Predsednik vlade Janez Janša se je preteklo soboto mudil na novoletnem srečanju Slovencev iz Videmske pokrajine in Posočja, ki ga je tokrat pripravila Občina Kobarid. V slavnostnem nagovoru je poudaril pomen slovenske manjšine za osamosvojitev, vse odtlej pa dajejo Slovenci iz zamejstva matični državi vztrajnost, pokončnost in neomajno vero v domovino in njene ljudi. V zamejstvu in po svetu živi približno pol milijona Slovencev, na katere je domovina v preteklosti prevečkrat pozabila, je dejal Janša.

Življenje Cerkve je v tem tednu zaznamovala predvsem molitvena osmina za edinost med kristjani. Poleg svetih maš, so potekale tudi različne ekumenske molitve, predavanja in bogoslužja pripadnikov različnih Cerkva. Ekumenska prizadevanja so še posebej močna v murskosoboški škofiji, kjer na majhnem območju živi šest krščanskih cerkva, poleg katoličanov še evangeličani, binkoštniki, kalvinci, adventisti in pravoslavni. O ekumenizmu je murskosoboški škof Peter Štumpf za naš radio povedal: „Vedno pravim, da je ekumenizem mozaik Kristusove podobe. To pomeni, da smo kristjani, čeprav smo različni, skupaj ena Kristusova podoba za ta svet; svet, ki je sekulariziran, svet, ki vedno manj veruje, svet, ki je vedno bolj razdeljen, svet, ki je vedno bolj brez Boga in zato tudi vedno bolj osamljen“.

Na področju župnije Martjanci, kjer živi več kot 4 tisoč prebivalcev, je evangeličanov šestdeset odstotkov. Kakšno je ekumensko sodelovanje, je povedal župnik Srečko Fras. „Skupaj prihajamo predvsem zato, da bi molili. Tukaj se ne gremo nekih konferenc, razprav, nobenih dokumentov ne izdajamo, ampak skušamo to, kar je že papež Janez XXIII. Rekel, iskati to, kar nas povezuje. In tu nas povezuje življenje v najrazličnejših situacijah.“ Na področju ekumenizma so dejavni tudi mladi, ki so pripravili v tem tednu nekaj srečanj in se spomnili novoletnega taizejskega srečanja v Rimu.

Ljubljanski nadškof Anton Stres je ob godu Sv. Frančiška Saleškega, zavetnika katoliških časnikarjev in pisateljev, pripravil že tradicionalni sprejem za predstavnike cerkvenih javnih glasil. Srečanje se je začelo s sveto mašo v kapeli Teološke fakultete, pri kateri so z nadškofom Stresom somaševali, škof Peter Štumpf, ki je odgovoren za katoliške medije ter nekateri duhovniki iz časnikarskih vrst. Mi moramo imeti pred očmi naše bralce, jim posredovati resnico, tudi s kritičnimi očmi, a ne brez etike, ki jo narekuje Kristusov nauk, je poudaril škof Štumpf. V tem se katoliški mediji razlikujejo od svetnih medijev. „Pri svojem delu moramo verjeti v ljudi, v njihove naravne in nadnaravne sposobnosti, čeprav se nam tolikokrat zdijo nemočni in slabotni. Ne bomo stokali nad težkimi časi. Pomagajmo ljudem, da bodo živeli vedro krščansko življenje. To nas bo uresničilo v hoji za Jezusom in v poklicu, ki ga opravljamo. V tem bomo našli zadovoljstvo“ , je še dejal škof Peter Štumpf. P maši pa je ljubljanski nadškof Anton Stres novinarjem predstavil pomen in vsebino pastoralnega načrta Cerkve na Slovenskem.

Tajvan je posthumno odlikoval slovenskega zdravnika Janeza Janeža, ki je 38 let deloval na tem otoku. Odlikovanje je svojcem pokojnega zdravnika danes na slovesnosti v Dolskem izročil vodja tajvanskega gospodarskega in kulturnega urada na Dunaju Chen Lien-gene. Slovesnosti sta se udeležila tudi ljubljanski nadškof Anton Stres in ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak.

KULTURA

Zaradi zavzetega opozarjanja na pomen narodne zavesti je v četrtek zvečer 34. Tischlerjevo nagrado, najvišje priznanje med Slovenci na avstrijskem Koroškem, v Celovcu prejel pisatelj Boris Pahor. Ob tem je poudaril, da jezik in kultura ne moreta obstajati brez narodne zavesti. "Ko smo bili skozi stoletja od Trubarja naprej obkroženi dan in noč s strani tujega jezika, smo slovenski jezik varovali v domačem krogu, ker je prevladovala zavest, narodna namreč, kot se ji pravi, ki pa jo danes nalašč zamenjujejo z nacionalizmom," je dejal Pahor v svojih zahvalnih besedah ob prejemu nagrade, ki jo podeljujeta Narodni svet koroških Slovencev in Krščanska kulturna zveza. Predsednik prve Valentin Inzko je o Pahorju dejal, da je, kadar je pisal o svojem položaju in problemih, pisal tudi o problemih pri koroških Slovencih. "V vaših podobah prepoznamo sebe. V vaših slikah gledamo sebe," je Inzko sporočil nagrajencu. Obenem je opozoril na posebno čast, da je Pahor nagrado sprejel. Nenazadnje je bil pisatelj že mnogokrat odlikovan, tudi v tujini, a je nekaj nagrad tudi odklonil.

V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma je bila ob 200-letnici rojstva nemškega skladatelja Richarda Wagnerja pretekli petek premierno na ogled njegova opera Leteči Holandec. Koprodukcija ljubljanske Opere in Cankarjevega doma je nastala v režiji Matjaža Bergerja.

Posebej dragoceno delo, na katerega je slovenski knjižni trg čakal poldrugo stoletje je pričevanjsko-psihološka monografija o življenju in delu blaženega škofa Antona Martina Slomška. Že leto dni po njegovi smrti je monografijo v nemškem jeziku napisal dolgoletni in tesni sodelavec Franc Kosar. Bil je Slomškov gojenec v bogoslovju, pozneje pa ga je Slomšek imenoval za spirituala lavantinskega semenišča. Kosarjeva monografija o Slomšku bralcu posredno ponudi tudi širši – zgodovinski vpogled v razmere sredine 19. Stoletja.

ŠPORT

Ta konec tedna zaznamuje predvsem Zlata lisica na mariborskem Pohorju, o čemer ste več lahko slišali v informativni oddaji. Sicer pa je Tina Maze že preteklo nedeljo na superveleslalomu za svetovni pokal alpskih smučark v italijanski Cortini d'Ampezzo zasedla tretje mesto in osvojila 15. stopničke v sezoni. Izjemen uspeh je dosegla tudi v smuku, ko je na drugem mestu zaostala le za Američanko Lindsey Vonn.

Tudi Robert Kranjec se je v japonskem Saporu na tekmi svetovnega pokala v smučarskih skokih pretekli konec tedna znova zavihtel na stopničke. Po sobotnem tretjem mestu je Kranjec v nedeljo osvojil drugo mesto. Uspeh letečega Kranjca sta dopolnila Jurij Tepeš in Peter Prevc na šestem in devetem mestu.

Slovenski smučarski skakalec Jaka Hvala pa je na mladinskem svetovnem prvenstvu v Liberecu v četrtek osvojil naslov najboljšega.

Slovenska moška rokometna reprezentanca nas je v preteklem tednu znova navduševala. Najprej je premagala Srbijo, nato Egipt in v četrtfinalu tudi Rusijo.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...