Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Dr. Alenka Šverc (foto: ARO)
Dr. Alenka Šverc

Šverc za Radio Ognjišče o tem, da se DL obrača po vetru

Slovenija | 25.01.2013, 20:54

„Slovenija se je dejansko sesula,“ je v petkovi oddaji Spoznanje več, predsodek manj za Radio Ognjišče poudarila teologinja dr. Alenka Šverc. Prepričana je, da se Državljanka lista Gregorja Viranta obrača po vetru. Sicer pa je v prvem delu oddaje spregovorila o razvoju šolskega sistema v samostojni Sloveniji. Meni, da v preteklosti ni bila ustvarjena „pozitivna klima za uvajanje sprememb v šolski prostor“.

Dr. Alenka Šverc bo v letošnjem letu gostja petkove oddaje „Spoznanje več, predsodek manj“ vsak četrti petek v mesecu. Z njo se bomo v vsaki oddaji dotaknili ene od tem, ki bodo vezane na vzgojno-izobraževalni sistem, komentirala pa bo tudi aktualne družbene zadeve. Poslušalce vabimo, naj dr. Šver postavijo vprašanja. Pošljejo jih lahko na elektronska naslova tajnistvo@ognjisce.si in alen.salihovic@ognjisce.si, lahko pa tudi po navadni pošti (Radio Ognjišče, Štula 23, 1210 Ljubljana Šentvid - za oddajo Spoznanje več, predsodek manj). Ob sklepu vsake oddaje bo dr. Šver odgovorila tudi na nekaj teh vprašanj.

Religija je splošni del kulture v Evropi

V prvem delu oddaje je dr. Šverc glede sprememb v šolskem sitemu v samostojni državi dejala, da so na zunaj te najbolj vidne, da smo iz osemletke prišli v devetletko. „To so trendi, ki so bili v Evropi znani. Podaljševanje obveznega izobraževanja, večji poudarek predšolski vzgoji, vse to je imelo namen hitrejšega vključevanja otok.“ Po njenih besedah je največji problem nastal, ko smo v Sloveniji sprejemali Belo knjigo. V njej je država postavljala temeljna načela šolstva ter poudarke in cilje v vzgoji in izobraževanju. Pri tem „smo naleteli na velik konflikt, ker v izobraževalni sistem nismo vedeli vključiti splošnih kulturnih vrednot, katere del je tudi religija“. Religija je po trditvah sogovornice splošni del kulture v Evropi. „Ostali šolski sistemi v Evropi to vrednoto vključujejo v izobraževalni sistem. Na tem področju je nastal prvi močan konflikt, ker nismo uspeli doseči konsenza, kako to vključiti v šolski prostor.“ Povedala je, da je bil na eni strani „levo prepričani šolski sistem, na drugi pa Cerkev, ki tudi ni znala popustiti v določenih zadevah in pogledati, kako te zadeve na moderen način vključiti v šolski sistem.“ Na tem, področju so nastali veliki konflikti, ki so bili slaba popotnica za uvajanje devetletke in ostalih sprememb v šolski prostor. Meni, da v preteklosti ni bila ustvarjena „pozitivna klima za uvajanje sprememb v šolski prostor“.

Slovenija se je dejansko sesula

Dr. Šverc je povedala, da so jo novinarji v volilni kampanji leta 2011 spraševali, kako gleda na Gregorja Viranta in na njegovo stranko. V odgovor jim je povedala, da Virant „ni nihče“. „S tem nisem mislila, da ni „nihče“ kot oseba ampak, da njegova stranka nima nobene vsebine in koncepta.“ Poudarila je, da bi Državljanska lista bila rada liberalna stranka, ampak glede na odzive, kako delujejo „se v bistvu obrača po vetru oziroma vremenu. To pomeni, da nimajo jasnih konceptov, kako naj bi reševali, delovali in kako naj bi pomagali državi in državljanom.“

V nadaljevanju je dr. Šverc spomnila na sporne poteze predsednika DL Gregorja Viranta, ki je po prenehanju mandata ministra za javno upravo prejemal nadomestilo, hkrati pa še dodatno služil preko različnih svetovalnih pogodb ter tako „zaslužil veliko denarja“. Presenečena je nad potezami Viranta, saj predsednik vlade Janez Janša ni imel možnost dokazati, tudi pred protikorupcijsko komisijo, ali je res šlo za korupcijo. „Takšna pravna država nikjer v evropskem prostoru ne zdrži! Sem laik, ampak preprosto sklepam, da vsak državljan razume pravno državo. Kar pomeni, da se lahko vsak zagovarja pred sodišče, ki je tisto, ki razsodi ali je res bila korupcija ali te ni bilo.“

Na vprašanje, kako bo nestabilno politično ozračje vplivalo na gospodarski sektor, je dr. Šverc poudarila, da bo to tako, kot v podjetju, ko se skupina, ki naj bi to podjetje vodila in sklepala nove posel sesuje. „Slovenija se je dejansko sesula. Nisem finančni strokovnjak, ampak vsi že na pamet vemo, da nas čaka vračanje več milijard evrov dolgov in zelo pomembno je, po kakšnih obrestnih merah bomo vračali ta dolg,“ je dejala dr. Šverc. Meni, da moramo v Sloveniji nujno urediti predvsem delovno pravno zakonodajo. „Delodajalci so v Sloveniji nezadovoljni,“ je poudarila. Najbolj jo skrbi to, da se slovenska podjetja selijo v Avstrijo, kjer je podjetniško okolje ugodnejše. „Ob tem pa je potrebno tudi jasno povedati: če si podjetnik v Avstriji te cenijo, če si pa podjetnik v Sloveniji, si pa sumljiv, koruptiven in čuden. Če imaš pa še dobiček, te vsi gledajo po strani. To vzdušje v slovenskem prostoru mori gospodarstvo,“ je dejala in dodala, da prav zaradi tega gospodarske družbe pri nas ne vztrajajo.

Prisluhnite oddaji.

Slovenija, Politika, Oddaje
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...