Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Predsednik vlade Janez Janša (foto: Kabinet predsednika vlade)
Predsednik vlade Janez Janša

Premier Janez Janša: Slovenija ima vlado, ki ima polna pooblastila

Slovenija | 24.01.2013, 19:45

“Slovenija ima vlado, ki ima polna pooblastila,” je danes predsednik vlade Janez Janša poudaril na novinarski konferenci po redni seji vlade, na kateri je spregovoril o aktualnih zadevah. Med drugim je dejal, da bo vse očitke Komisije za preprečevanje korupcije, na katere ni imel priložnosti odgovoriti v postopku, v prihodnjih dneh natančno pojasnil, ter uporabil vsa pravna sredstva za zaščito svojih ustavnih pravic.

Janša: Možni rešitvi sta sprememba volilnega sistema ali konstruktivna nezaupnica

Premier Janez Janša je o izhodu iz politične krize dejal, da obstajata dva verjetna scenarija in dve produktivni rešitvi. Ena je dogovor o tem, da se spremeni volilni sistem, ki bi mu lahko sledile predčasne volitve, druga pa je konstruktivna nezaupnica. Dokler ne bo enega ali drugega, bo vlada delovala naprej, pravi Janša.

Kot je opozoril na današnji novinarski konferenci po seji vlade, ni nobenih garancij, da bi predčasne volitve po istem volilnem sistemu prinesle boljšo situacijo. "In kaj potem?" se je vprašal premier in opozoril na nevarnost, da bi se Slovenija zapletla v krog predčasnih volitev vsako leto.

Ob tem je spomnil, da je pred leti na referendumu dobil največjo podporo dvokrožni volilni sistem, kjer se ne bi dogajalo, da v parlament pride poslanec sicer manjše stranke, ki dobi absolutno manj glasov kot poslanec večje stranke, ki ostane zunaj parlamenta. V SDS po njegovih besedah podpirajo tudi možnost volivcev za odpoklic posameznega poslanca.

Če do spremembe volilnega sistema pride, se je možno za vmesni čas dogovoriti tudi o tem, da se sprejmejo nujni ukrepi, ki jih moramo sprejeti, če želimo obstati, in gremo potem na predčasne volitve, je dejal. Od takšnih predčasnih volitev lahko državljani po njegovih besedah pričakujejo, da bodo prinesle bolj stabilno vlado.

Ker je po Janševem mnenju glede na stališča še posebej manjših parlamentarnih strank "verjetno iluzorno pričakovati" dvotretjinsko večino za takšno spremembo volilnega sistema, obstajajo tudi vmesne možnosti, ki zagotavljajo večjo stabilnost vlade. To so kombinirani volilni sistem ali popravki proporcialnega volilnega sistema, kot so, denimo, dodatni mandati, ki jih dobi relativna zmagovalka volitev, pojasnjuje premier. Ob tem je napovedal tudi pogovore s parlamentarnimi strankami na to temo v prihodnjih dneh.

Druga možnost - konstruktivna nezaupnica - je po Janševem mnenju druga produktivna možnost, ki preprečuje dolgotrajno nestabilnost. V tem primeru bi do nove vlade prišli v dveh tednih. To je po njegovem mnenju alternativa "štirimesečni agoniji in volilni kampanji in vsemu ostalemu, kar bi prineslo izjemno škodljive posledice za državo". Tisti, ki so povzročili krizo, so po njegovem prepričanju to dolžni storiti. "Glede na to, da se velik del državnega zbora po moje v tej situaciji nekoliko boji predčasnih volitev, najbrž ne bo tako težko zbrati 46 podpisov. Naj pač tisti, ki so najbolj priljubljeni, prevzamejo tudi odgovornost in prevzamejo nase tudi breme izvršilne oblasti," pravi Janša.

Kot poudarja Janša, omenjeni rešitvi nista ne v rokah vlade ne stranke SDS. "Mi smo pri obeh toliko, kolikor je to v naši moči, pripravljeni konstruktivno sodelovati. Nobene težave nimamo s tem, da se oblikuje neka nova vlada in neka nova koalicija," je dejal. Po njegovih besedah bi v tem primeru SDS v političnem smislu "samo popravila napako, ki jo je naredila v začetku tega mandata, ko je šla v koalicijo z nezanesljivimi partnerji".

Dokler se ne bo zgodilo eno ali drugo, bo vlada po napovedih Janše delovala naprej. Kot pojasnjuje, slovenska ustava ne pozna termina manjšinska vlada, pozna pa vlado s polnimi pooblastili in vlado, ki opravlja samo tekoče posle. "V tem trenutku ima Slovenija vlado, ki ima polna pooblastila, in tako bo ostalo, dokler ne bo sprejeta ali ena ali druga rešitev," je dejal Janša.

Predsednik vlade in SDS Janez Janša
Predsednik vlade in SDS Janez Janša © Kabinet predsednika vlade
Janša: Glasovanje o zaupnici ne pride v poštev

Premier Janez Janša je po izstopu DL koalicije poudaril, da glasovanje o zaupnici ne pride v poštev. Po njegovih besedah so v tem mandatu opravili stvari, ki so bile na meji verjetnega, tudi s pomočjo poslancev in ministrov DL. S stranko kot tako je bilo sodelovanje korektno, težave so bile izključno s predsednikom DL, pravi.

To, da bi sam predlagal glasovanje o zaupnici, kot so ga nekateri pozivali, po Janševih besedah ne pride v poštev. Tistim, ki so ga k temu pozivali, odgovarja, da ta instrument ustava polaga v roke predsedniku vlade. To ni nekaj, o čemer bi lahko odločal koalicijski partner, je dejal Janša. Ob tem je spomnil, da je poslanska skupina SDS večja od celotnega sveta stranke DL, ki ga je tudi k temu pozivala.

Slovenija po Janševem mnenju ni v situaciji, da bi si lahko privoščili predčasne volitve. Pred državo je namreč nekaj nujnih odločitev. Tudi če bi se jim kdo hotel izogniti, bi za to plačali ceno, nenazadnje v dražjem življenju in večjih davkih, svari premier.

So pa te odločitve po njegovih besedah takšne narave, da je za njihovo sprejetje potrebna dvotretjinska večina v parlamentu. Med njimi so sprememba ustave v zvezi z referendumsko ureditvijo, ratifikacija pristopne pogodbe Hrvaške k EU, reforma sodnega in pravosodnega sistema ter vpis fiskalnega pravila v ustavo.

Prav tako Slovenijo čaka še nekaj drugih nalog, za katere sicer ni predvideno dvotretjinsko odločanje, a so ravno tako pomembne. Tako je v zaključni fazi reforma trga dela. Slovenija bo morala arbitražnemu sodišču za mejo s Hrvaško do 11. februarja poslati svoj memorandum.

Posledice daljše politične krize bi lahko bile tudi v zvezi z zagotavljanjem likvidnosti države in pogajanji o naslednji finančni perspektivi EU. Glede tega, kaj si bo Slovenija izpogajala, bo namreč po Janševih besedah v veliki meri odvisna možnost njenega investiranja. Če bi vlada odstopila pred koncem teh pogajanj, bi se tako posledice lahko merile v desetinah ali stotinah milijonov evrov, pravi Janša.

Janša je sedanjo situacijo primerjal s tisto izpred dobrega leta dni, ki je pripeljala do zadnjih predčasnih volitev. Čeprav med obema situacijama obstaja veliko podobnosti, pa so po Janševih besedah tudi bistvene razlike. Predčasne volitve so namreč takrat podprli tudi sami, ker se "tista vlada ni bila sposobna resno spopasti z izzivi finančne in gospodarske krize in je Slovenija tonila vedno globlje".

Sedaj pa je "za nami leto mandata, ko je vlada naredila veliko stvari, da Slovenija izide iz krize", je dejal Janša in dodal, da so bili sprejeti tudi ukrepi "na meji mogočega", ki so bili še pred pol leta razumljeni kot nerealni; od petih ključnih projektov so bili tako lani speljanih štirje.

Janša je dodal, da so to uspeli tudi s pomočjo poslancev in obeh ministrov DL. S stranko kot tako je bilo namreč po njegovih besedah sodelovanje korektne, težave pa so bile izključno z njenim predsednikom. Kot je dejal, je namreč ta potem, ko so prišli predlogi z vladne strani, tudi če so bili z resorjev, ki sta ju vodila njihova ministra, "spreminjal stališča, vlagal amandmaje z opozicijo, kompliciral do onemoglosti in potrošil večino časa, ki ga je koalicija porabila za dolgotrajna usklajevanja".

Janša je sicer danes prejel odstopni izjavi obeh ministrov iz vrst DL in jih tudi poslal v DZ. Ta se bo z njima seznanil prihodnji teden. "Ko bo to storjeno, boste obveščeni o naslednjih odločitvah," je odgovoril na vprašanje, kdo bo nasledil Pličaniča in Šušteršiča.

Sistemski razlog, da se leto po predčasnih volitvah znova pogovarjamo o njih, pa je v volilnem sistemu, ugotavlja Janša. "Žalostno je, da so nekatere stranke ujetniki ravnanj v situacijah, ko po enem letu mandata nekateri posamezniki začno gledati zgolj javnomnenjske ankete in tiste interese, ki zadevajo neposredno prestop volilnega praga," je dodal.

Janša poročilo KPK ocenil kot akt politične inkvizicije, pritožbo že vložil

Predsednik vlade Janez Janša je poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki mu očita kršitve protikorupcijske zakonodaje, označil kot nekorektno. Kot je dejal na današnji novinarski konferenci, "gre za akt politične inkvizicije". Ta teden je tako vložil pritožbo, sproženi pa bodo tudi ostali pravni postopki.

O vsebini tožbe je Janša povedal le, da je izpodbijal vse, kar ne drži, in da je tega zelo veliko. Kot je poudaril, "za vsak stavek, ki ga je napisala protikorupcijska komisija, obstaja odgovor".

Danes je povedal le, da zelo malo posluje z gotovino in da je vse gotovinske transakcije tudi pojasnil protikorupcijski komisiji. Prav tako je to natančno pojasnil v pritožbi, podrobnosti katere namerava predstaviti tudi javnosti, kar bo storil "vsekakor pravočasno, preden bo padla sodba volivcev, ki je tukaj edina relevantna".

Reakcija DL, ki so ji sledile podobne reakcije tudi nekaterih drugih koalicijskih strank, je po njegovih besedah presenetila posebej za to, ker poročilo protikorupcijske komisije, ki se nanaša nanj, ni korektno.

"Gre za akt politične inkvizicije, je netočno po vsebini, zgrešeno v pravnem smislu in tudi zakonodaja, na katero se sklicuje, je sporna z ustavnega vidika, ker naj bi šlo za dokončen akt, zoper katerega ni pritožbe, čeprav je ta pravica po slovenski ustavi zagotovljena zoper kateri koli akt katerega koli organa," je dejal Janša.

Ne glede na dokončnost, na katero se poročilo sklicuje, pa po mnenju premiera in, kot je dejal, tudi pravnih strokovnjakov, velja slovenska ustava. Zato je vložil pritožbo in napovedal, da bodo sproženi tudi vsi ostali pravni postopki, ki jih zagotavlja ustava.

Premier je sicer dejal, da ni bilo nobene možnosti niti volje, da bi lahko koalicijskim partnerjem pojasnil karkoli iz poročila protikorupcijske komisije. To po njegovih besedah kaže, da je šlo pri tem poročilu zgolj za "povod, ki je sprožil nek scenarij, ki se je pripravljal dlje časa".

Na vprašanje o kredibilnosti, ki jo ima kot predsednik vlade, pa je poudaril, da odgovarja tistim, ki so ga izvolili - bodisi na funkcijo v stranki bodisi na funkcijo v vladi. Tem bo tudi polagal račune; v stranki se je že odločalo, volivci pa bodo na naslednjih volitvah, je dejal.

Odzivii na novinarsko konferenco predsednika vlade

Na Komisiji za preprečevanje korupcije so navedli, da je uporaba pravnih sredstev zoper odločitve oziroma ugotovitve institucij pravne države sicer običajna, ustavna in demokratična pot, "za razliko od podtikanj in osebnih diskreditacij nadzornih institucij ter ljudi, ki vodijo takšne institucije". "Komisija, ki je svoj postopek vodila zakonito in strokovno, bo to stališče zagovarjala tudi v morebitnem postopku pred sodiščem," so navedli za STA.

V DL se danes za STA na Janševe besede niso odzvali. POP TV pa je poročala, da DL vztraja, da mora Janša po zaupnico.

Vse pa kaže, da bosta iz koalicije odšli tudi SLS in DeSUS. Izvršni odbor DeSUS je ravno danes sklenil svetu stranke predlagati odhod iz koalicije, je ob robu seje odbora povedal prvak stranke Karl Erjavec. Seja sveta stranke bo 5. februarja, je napovedal. Dodal je tudi, da bodo, v kolikor bo svet stranke tak sklep sprejel, oba ministra in državni sekretarji iz vrst DeSUS odstopne izjave premieru Janezu Janši odstopne izjave podali 22. februarja.

Erjavec vidi dve možnosti za rešitev trenutne politične krize. Po njegovem mnenju je treba pripraviti vse za konstruktivno nezaupnico, pri čemer pa potrebujejo sodelovanje PS. Kot pravi, bi za sodelovanje zadostovalo, če bi se Zoran Janković umaknil iz stranke. Če do tega ne bo prišlo, vidi rešitev v spremembi zakona o vladi. Zdi se mu pa zanimivo, da Janša zmeraj, kot je "v težavah, vedno potegne ven volilno zakonodajo". "To ni največji problem Slovenije," je poudaril predsednik DeSUS.

Vodja poslancev SLS Mihael Prevc pa je danes pojasnil, da so z zanimanjem poslušali zlasti opozorila premiera Janeza Janše, kakšne težave lahko nastanejo v primeru predčasnih volitev. "Sedaj bomo morali strezniti glave," je dejal Prevc. V stranki bo danes predlagal, da se ostale štiri koalicijske partnerice "usedemo, streznimo in rečemo, kako naprej".

Tudi po njegovem mnenju je ena od možnosti sprememba volilnega sistema, a v SLS imajo s tem težave, saj se bojijo, da zlasti male stranke ne bi več imele toliko možnosti za vstop v DZ. Kot drugo možnost Prevc povzema možnost konstruktivne nezaupnice, ki jo kot edini pametni način razrešitve trenutne politične situacije vidi Jakob Presečnik. Glede pogojev o sodelovanju s PS je dejal, da ni nujno, da bi Janković moral odstopiti z mesta ljubljanskega župana.

V vladi pa še vedno vztraja NSi, saj da je vlada še vedno lahko učinkovita. Predsednica NSi Ljudmila Novak poudarja, da je najpomembnejša politična stabilnost Slovenije. Predčasne volitve po njenih besedah ne rešujejo veliko, glede predlogov Janše za spremembe volilnega sistema pa je dejala, da NSi ne podpira večinskega volilnega sistema.

V največji parlamentarni stranki PS pa so pripravljeni aktivno sodelovati pri reševanju situacije. "Prvič, z dogovorom o projektni vladi in drugič, z dogovorom o tem, kdaj izpeljemo predčasne volitve, če si tega res vsi, ki o tem govorijo, tako želijo," je povedala Alenka Bratušek, ki začasno vodi stranko. Po njenem mnenju je čas, da se stranke začnejo pogovarjati o projektni vladi in projektih, ki jih je treba nujno izpeljati.

Bratuškova je sicer v torek vse predsednike parlamentarnih strank povabila na sestanek, s tem pa so po njenih besedah pokazali iniciativo za začetek pogovorov.

Prvak opozicijske SD Igor Lukšič pa je danes dejal, da imamo neoperativno vlado in neoperativno večino v DZ, zato bi bilo "za skrajšanje te agonije, v katero vstopa Slovenija, dobro, da premier Janez Janša odstopi". Ponovil je, da so po mnenju SD za državo edina možnost predčasne volitve. Glede povezovanja s PS pa je dejal, da sedaj v PS "improvizirajo in uprizarjajo neke piruete, ki za slovenski politični prostor po naših kriterijih niso dobre". Po njegovem mnenju je tudi napačna predstava, da bi dvokrožni večinski volilni sistem stabiliziral pozicijo vlade v političnem sistemu. Prav tako za to spremembo ni podpore, zato o tem nima smisla razpravljati, je še dejal.

Slovenija, Politika
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...