Predsednica NSi Ljudmila Novak
Novak: Če smo koalicija, potem se je treba tega držati
Slovenija | 23.01.2013, 18:17
Predsednica NSi in ministrica Ljudmila Novak je včeraj še zadnjič poskušala koalicijske partnerje prepričati o resnosti položaja in o tem, da bi stopili korak nazaj. Po njenih besedah je bil sestanek v Vili Podrožnik, ki so se ga udeležili vsi koalicijski partnerji, namenjen temu, da vsak koalicijski partner še enkrat premisli, „kajti dobrih alternativ je zelo malo.“ Predsednica NSi je bila v pogovoru za Radio Ognjišče kritična tudi do nekaterih koalicijskih partnerjev, predvsem do DL in tudi največje vladne stranke SDS.
Na vprašanje, ali jo je delovanje koalicijskih partnerjev presenetilo, je Novakova dejala, da jo je presenetilo toliko, ker meni, „da so prehitro postavljali pogoje, od katerih sedaj težko odstopajo. V NSi smo pustili vendarle vrata nekoliko odprta in smo tehtali med različnimi možnostmi. In ker smo presodili, da je za Slovenijo v tem trenutku najbolje, da vlada dela naprej, da ta koalicija dela naprej, smo želeli delati državotvorno. Zato smo odločitev o odstopu oziroma o menjavah predsednika vlade prepustili njemu,“ je spomnila Novakova. Po njenem mnenju bi moral premier, če se zaveda, da so očitki upravičeni, odstopiti, če pa je prepričan, da ne, potem tudi v NSi ne vztrajajo pri njegovem odstopu. Ponovila je, da bi bilo za njihovo stranko sprejemljivo, če bi SDS predlagala novega mandatarja in bi z delom lahko nadaljevali. „Predvsem zato, ker menimo, da je v tem trenutku v ospredju Slovenija, in ker tudi nismo povsem prepričani, da vse iz tega poročila dejansko drži. Tudi sam predsednik je dejal, da mu nekaterih zadev ni uspelo pojasniti, ker ali ni bilo časa ali pa je poročilo prišlo prehitro ven. Ves čas tudi vidimo, kakšni napadi se izvajajo na to vlado, da bi nas zrušili, zaradi tega nisem niti jaz niti stranka NSi prepričana, da ni vse skupaj želja, da se vladna koalicija zruši.“
Pritrdila je, da je koalicija petih strank težavna. „Zagotovo je pet strank v koaliciji zelo težka naloga, lahko pa rečem, da je teh pet strank zalo dobro delovalo. Največ težav je bilo zaradi tega, ker je predsednik DL predsednik državnega zbora in ni bil del vlade. Kajti na vladi smo se ministri zelo dobro dopolnjevali, pogovarjali, razumeli argumente drug drugega in sprejemali sklepe, ko pa je nek zakon, neka odločitev prišla v parlament, pa je predsednik DL naenkrat spremenil mnenje in stvari, ki smo jih sprejeli na predlog njegovega ministra, potem želel v parlamentu spremeniti,“ je povedala predsednica NSi. Meni, da so takšne poteze, ko nekomu nekaj daješ, lahko všečne, a se je potrebno zavedati, da smo „mi morali nekomu nekaj vzeti, zato smo ostale koalicijske partnerice izražale svoje nezadovoljstvo. Če smo koalicija, če smo se nekaj dogovorili, potem se je treba tega držati, ne pa delovati všečno in izstopati iz teh okvirjev. Največ težav je bilo tako zaradi odločitev DL oziroma predsednika liste Gregorja Viranta.“
Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu je poudarila, da je vlada v enem letu naredila več, kot je to uspelo vladi, ki jo je tri leta vodil Borut Pahor. Kljub temu pa je prepričana, da bo vladna kriza vplivala na negativne ocene v gospodarstvu. „Finančni trgi so to že napovedali, bonitetne ocene so se poslabšale, obrestne mere povečale, tudi vlagatelji, ki so že nekako pogledovali proti Sloveniji, zdaj spreminjajo svoja stališča in ne bodo prišli v tako nestabilno državo. Nove volitve in prelaganje reform v prihodnost bo Sloveniji škodovalo,“ meni. Prepričana je, da se za predčasne volitve iskreno zavzemajo zgolj v SD, ker jim ankete kažejo dobro, sicer pa meni, da si „stranke z ultimati že delajo predvolilno kampanjo.“
Kritična pa je bila predsednica NSi Ljudmila Novak tudi do največje vladne stranke SDS. „Od vsega začetka sem bila prepričana, da je Janez Janša tista oseba, ki lahko s svojimi izkušnjami in načinom delovanja Slovenijo izpelje iz te krize. Sprejemati tako neprijetne ukrepe ni lahko in tega ne more vsak narediti,“ je povedala Novakova in dodala, da je za Janšo kot izkušenega politika menila, „da to lahko naredi in to se je tudi pokazalo“. Nadaljevala pa je z besedami, da to ne pomeni, da sama osebno kot predsednica NSi ali pa stranka kot taka podpira vse, kar dela ta vlada, oziroma da podpira vse, kar dela SDS. Prepričana je, da negativna kampanja v različnih medijih, predvsem desnih, „prihaja v veliki meri od njih“. Toliko negativnih sporočil, uperjenih proti NSi, ki je bila „zelo konstruktivna koalicijska stranka“, zaradi glasovanja Mateja Tonina v državnem zboru ni pričakovala. „Zagotovo je bila to njegova napaka, ki je v stranki nismo podprli, ampak, ker so tudi njihovi poslanci glasovali drugače, ker tudi vsi v SLS in DL niso glasovali proti, še ni potrebno enega mladega politika medijsko ubiti. In za tem projektom lahko rečemo, da je stala SDS. Mi je žal! Do sedaj javno svojih koalicijskih partnerjev nisem nikoli kritizirala, zato je bilo videti, da sem 100 odstotna podpornica Janeza Janše, ki je sposoben in je dobro vodil to stranko, a z načinom funkcioniranja iz ozadja, ko je takoj treba po nekom udariti, če ni ubogljiv, se nikakor ne morem strinjati. Zato sem prepričana, da bo tudi na desnici moralo priti do neke reforme, do drugačnih političnih standardov, do drugačnega ravnanja, kajti na tak način nekoga sramotiti,prostor razdvajati, nekaj podtikati, na tak način pač ne moremo več delovati in sama si ne predstavljam desne koalicijske partnerice, ki bi uporabljala takšne metode.“